Ana Sayfa Zaman makinesi Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışmasındaki En İyi Başarıları

Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışmasındaki En İyi Başarıları

0
Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışmasındaki En İyi Başarıları

Türkiye 2012 yılından bu yana Eurovision şarkı yarışmasına katılmıyor. Bu yıl Lizbon’da yapılacak yarışmaya katılacağı konuşulan Türkiye’nin Eurovision geçmişini sizler için derledik.

Dünya çapında çoğu ülkenin katıldığı evrensel şarkı yarışması olan Eurovision etkinliğine bu yıl Türkiye’de katılmayı planlıyor. 5 yıl aradan sonra tekrar katılması planlanan Türkiye için adaylar ise henüz belirlenmedi.Çok başarılı bir Eurovision tarihimiz olmasa bile Sertap Erener’in getirdiği bir birincilik ve diğer temsilcilerimizin getirdiği ikincilik ve üçüncülük ödülleri yer alıyor. Türkiye Eurovision tarihindeki en kötü başarısını ise 1975 yılında Semiha Yankı’nın seslendirdiği Seninle Bir Dakika şarkısı ile sonuncu olmuştur. Türkiye’nin Eurovision tarihindeki en başarılı isimleri;

Sertap Erener – Everyway That I Can (2003 Yılı)

Türkiye’nin yıllarca beklediği başarı sonunda 2003 yılında Sertap Erener’in seslendirdiği İngilizce parça “Everyway That I “Can ile gelmişti. Büyük coşku yaşanmasına neden olan bu birincilik Eurovision tarihindeki ilk ve tek birinciliğimiz oldu. Yarışma Türkiye, Belçika ve Rusya arasında kıran kırana geçerken Slovenya’nın Türkiye’ye 10 puan vermesi ile birinciliği bize getirdi.

Sertap Erener – Everyway That I Can (2003 Yılı)

Manga – We Could Be The Same (2010)

Türkiye’nin en başarılı rock gruplarından biri olan Manga’nın 2010 yılında “We Could Be The Same” şarkısı Eurovision tarihinde ikincilik getirdi. Manga grubu Türkiye’ye Sertap Erener’den sonra en iyi başarıyı getiren isim oldu.

Manga – We Could Be The Same (2010)

Şebnem Paker – Dinle (1997)

Euruvision tarihinde Türkçe seslendiren şarkılar arasında en iyi başarıyı alan isim Şebnem Paker Dinle şarkısı olmuştu. Türkçe seslendirdiği şarkıyı ses ve yorum gücüyle birleştiren Şebnem Paker yarışmada Türkiye’ye üçüncü sıraya taşıdı.

Şebnem Paker – Dinle (1997)

Hadise- Düm Tek Tek (2009)

2009 yılında yapılan Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil eden Hadise favori adaylar arasında gösteriliyordu. Hadise zenne ve dansözler eşliğinde söylediği Düm Tek Tek parçası ile Türkiye’ye dördüncülüğü getirdi.

Hadise- Düm Tek Tek (2009)

Can Bonomo – Love Me Back (2012)

Türkiye’nin katıldığı son Eurovision yarışmasında ülkemizi temsil eden Can Bonomo Love Me Back şarkısı ile büyük beğeni topladı. Can Bonomo performansı ile Türkiye’ye yedinciliği getirdi. 2009 yılından sonra yarışmada puanlama sistemi %50 jüri %50 halk oylaması olunca Türkiye jürilerin adil davranmadığını savunup yarışmadan ayrılmıştı. Yarışmada genellikle komşu ülkeler ve siyasi çıkarı olan ülkeler birbirlerine oy verdiği için pek de adil bir oylama yaşanmıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.