Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 4
Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Aile olduğunuzu hissettiğiniz an ilk bebeğinizi kucağınıza aldığınız andır. Zorlu bir süreçten sonra dünyaya gelen bebeklerinizin bakımı da belli bir yaşa kadar oldukça zorlu bir süreç olacaktır. 

Bebek bakımı özellikle anneler için zorlu bir süreçtir. Bebek bakımını daha kolay hale getirmek için püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken konuları bilmekte fayda vardır. Bebek bakımı doğumdan başlayıp belli bir yaşa kadar sürmektedir. Bebek bakımında temizlik, beslenme, kıyafetler, eğitim verme gibi ana konular vardır. Bunların her birinde dikkatli olmak daha sağlıklı bireyler yetiştirmek için önemlidir. Yeni doğan bebeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar;

Beslenme Konusu

Yeni doğan bebeklerde beslenme başlı başına bir sorundur. Bu sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka anne sütü ile bebeğinizi besleyin. Anne sütü sağlıklı büyümek için olmazsa olmazlardandır. Anne sütü yanında çok fazla aşırı kaçmadan destekleyici mamalar verebilirsiniz. Ama bunun için deneme yanılma yöntemini uygulamanız gerekir. Her mama her bebeğin damak tadına, midesine veya sindirim sistemine hitap etmez. Bu yüzden deneyerek hangi mamayı sevebileciğini görmeniz gerekir.

Beslenme Konusu

Hijyen Konusu

Yeni doğan bebeklerin göbek bağı düşene kadar çok fazla yıkanması tavsiye edilmez. Göbek bağı düştükten sonra bebeğinizi mevsimine göre su sıcaklığını ayarlayıp yıkamanızda fayda vardır. Temizlerken bebeğinizi kullandığınız ürünlere de dikkat etmelisiniz. Çok fazla kimyasal içerikli ürünler cildinizi tehlikeye atacaktır. Doğal içerikli bebek hijyen ürünleri kullanmanız her zaman sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca bebeğinin kıyafetlerini, biberonlarını, emziklerini vb. eşyalarını temizlerken ayrı ayrı temizleyin.

Hijyen Konusu

Kıyafet Konusu

Bebek giydirmek başlı başına bir sorundur. Bebekler giydirilirken çok fazla rahatsız olur. Bu aşamayı onlar için eğlendirici ve kolay bir hale getirmek için bebeğinizi her zaman düz bir zemine yatırıp giydirin. Ayrıca bebekleri giydirirken aşamalı olarak giydirin. Tek seferde giydirirseniz daha fazla sıkılıp ağlamalarına neden olabilirsiniz. Bebeğinize giydireceğiniz kıyafetlerin bedenine uygun, mevsimine uygun ve rahat edebileceği giysiler olmasına özen gösteriniz. Dar ya da çok geniş kıyafetler giydirmek onların rahat hareket etmesini engelleyecektir. Bebeklerin kıyafetlerini yıkarken de çok fazla ağır kokulu deterjan kullanmayın. Yüksek sıcaklıkta kıyafetleri yıkayıp hijyenlerini sağlayabilirsiniz.

Kıyafet Konusu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.