Uyumadan Önce Yapmanız Gerekenler 6

Uyumak herkesin de bildiği gibi bir yaşam gerekliliği, sağlıklı bir vücudun altın kuralıdır. Uykusuzluk bir çok nedene bağlı olsa da uyumadan önce bazı şeyleri yaparsanız daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

Günümüzde 8-5 çalışmak, anne olmak, esnaf olmak, baba olmak derken uyumaya pek de vakit ayırmayan bir millet haline geldik. Uyumak mutluluğun, huzurun ve pozitif olmanın en büyük gerekliliğidir. Herkes çoğu zaman sağlıklı bir uyku çekmez. Bunun temelinde değişik nedenler olabilir. Kişiden kişiye değişen uykusuzluk sorunları çoğu zaman duygusal, zihnin dolu olması, sorunlar olması gibi ruhsal nedenlerden veya fiziksel nedenlerden gelebilir. Bunları bir kenara bırakıp bir nebze sağlıklı uyumak için bazı şeyleri yapmanız gerekir. Uyumadan önce yapmanız gerekenler;

Yemek Yememek

Akşam yemeğinizi mümkün olduğunda saat 20.00′ a kadar yapın. Akşam saat sekizden sonra yemek yememeye özen gösterin. Bunun içine özellikle tatlı grubuna giren yiyecekler de dahil. Genellikle gece uyumadan önce tatlı yiyecekler tüketmek daha fazla kabus görmeye neden olur ve uyku bozulur. Rahat bir mide ile yatağa girmek daha güzel bir uyku çekmenize olanak sağlayacaktır.

Yemek Yememek

Kitap Okuyun

Zihniniz yorgun ise her gece kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak zihninizi oyalayacak ve kitaba odaklayacaktır. Böylece uykunuzun kaçmasına neden olan sebep her ne ise unutacaksınız. Hem kültürünüzü geliştirecek hem de sağlıklı bir uykuya hazırlık yapacaksınız.

Kitap Okuyun

Telefon ve Bilgisayarlardan Uzak Durun

Dijital ürünler hayatımıza girdiğinden beri hayat kalitemizi düşürmektedir. Yatağa girince elinizden telefonu vb. dijital ürünler bırakın. Hayal edin. Hayallerinizi, güzel günleri ve yapmak istediklerinizi düşünün. Böylece güne daha iyi motivasyon ile başlayacaksınız.

Telefon ve Bilgisayarlardan Uzak Durun

Sıcak Bir Duş Alın

Duş almak her zaman vücudu rahatlatır. Bu yüzden uyumadan önce sıcak bir duş alıp hem vücudunuzu hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz. Sıcak duş vücudu mayıştırır bu yüzden uykunuzun daha erken gelmesini sağlayacaktır.

Sıcak Bir Duş Alın

Uyumanıza Yardımcı İçecekler Tüketin

Uyumadan önce kafeinli ve alkollü içecekler tüketmemeye özen gösterin. Uyumanıza yardımcı olacak bitki çayları tüketebilirsiniz. Örneğin papatya çayı uyumadan içildiğinde üzerinizdeki negatif enerjiyi alıp daha sakin uyumanıza yardımcı olacaktır.

Uyumanıza Yardımcı İçecekler Tüketin

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.