Türkiye’nin Dillere Destan Olmuş En Sevilen Tatlıları 6

Türkiye özellikle yeme içme konusunda çeşitliliği ve lezzetli olması ile çoğu ülkenin önüne geçmektedir. Çoğu kişi yurt dışına gittiğinde ilk olarak Türk yemeklerini,Türk tatlılarını ve içeceklerini özler.
Bazı yemeklerimiz, içeceklerimiz ve tatlılarımız dünya çapında üne sahiptir. Avrupa’nın her ülkesinde mutlaka döner kebap yazılarını görürsünüz. Döner kebap Avrupa’da sıkça tüketilen bir Türk yiyeceğimizdir. Özellikle Türklerin işlettiği döner kebap yerlerine rağbet oldukça fazladır. Bununla birlikte tatlılarımızda çok fazla beğenilmektedir. Baklava, kadayıf ve diğer tatlı türleri dünya çapında lezzetleri ile ün kazınmıştır. Özellikle Gaziantep yöresinde çok lezzetli bir şekilde yapılan baklava milli tatlımız olarak bilinmektedir. Türklerin dillere destan olmuş en sevilen tatlıları;

Baklava

Listemin başında herkesin tahmin edeceği üzere baklava yer alıyor. Arasına konulan fıstık veya ceviz ile yufkasının şerbetle birleştiğinde ağızda dağılması unutulmayacak bir tat bırakıyor. Baklava dünya çapında Türkiye’yi temsil eden tatlılar arasında yer alıyor. Genellikle Türk restoranları yemeklerin ardından yurt dışında müşterilerine baklava sunarak ülkemizi tanıtıyor.

Baklava

Aşure

Muharrem ayında her yıl hemen hemen her evde pişirilen aşure Hz.Nuh’un karaya çıktığı Aşura günü Allah’a şükür amaçlı gemideki herkesin oruç tuttuktan sonra yediği tatlıdır. Oruç tutanlar için gemide yer alan tüm yiyeceklerin karıştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Genellikle içerisine buğday, nohut, fasulye gibi besinler konulur. Aşure hem Türkiye’de hem de dünyada sevilen bir tatlı olmayı başarabilmiştir.

Aşure

Cezerye

Genellikle Mersin ilinin meşhur tatlısı olarak bilinen Cezerye Arap kökenli bir tatlıdır. Hindistan cevizi, havuç ve toz şekerden yapılmasına rağmen yenildiğinde damakta unutulmayacak bir lezzet bırakır. Çoğu kişi yabancı misafirlerine baklavadan sonra cezerye ikram ederek ülkemizi tanıtır.

Cezerye

Türk Lokumu

Herkesin dilinde olan Türk lokumu dünyaca bilinen tatlılarımız arasında yer almaktadır. Ülkemize gelen turistlerin çoğu dönerken yanlarında kutu kutu lokumlar ile dönmektedir. Zengin çeşidi ile Türk lokumu en sevilen atıştırmalık tatlılar arasında listenin başında yer almaktadır.

Türk Lokumu

Helva

Türklerin damak lezzetini en iyi gösteren tatlılardan biri olan helva hem un hem de irmik ile yapılmaktadır. İçerisine isteğe göre peynir, ceviz ya da fıstık konulmaktadır. Yapılışı oldukça kolay olan helvanın fabrika ürünleri yurt dışında yabancı marketlerde satılmakta ve oldukça rağbet görmektedir.

Helva

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.