Ülkemizde Tecavüz Olaylarını Meşrulaştıranların Kullandığı Kalıp Cümleler! 4

Günümüz Türkiye’si herkesinde bildiği gibi tecavüz olaylarının bol bol yaşandığı, kadının istediğini giyemediği bir zamanda… Ülkemizde kadın olup tecavüze uğrayanlar için suçu meşrulaştıranların kullandığı cümleler ise en az tecavüz olayları kadar korkunç bir hal aldı.

Dün gece çoğu kişi sosyal medyada 15 yaşındaki kızına tecavüz eden adamın komşuları tarafından nasıl dövüldüğünü izledi. Evet bir baba ve 15 yaşındaki kızına bana aşkım de diyerek tecavüz ediyordu. Günümüz Türkiye’sin de bu tür olayları duymak artık sıradan bir hal almaya başladı. Çünkü ülkemizde bu suçu meşrulaştıran bir çok cahil bile sayılamayacak hatta insan demeye bile utandığımız zihniyetler mevcut. Kadınların başına gelebilecek en kötü olay olan tecavüzde bile kadınları suçlu görüp söylenen cümleler nasıl insanlar ile aynı havayı suluyoruz düşüncesini sık sık aklımıza getirir oldu. Ülkemizde tecavüz olaylarını meşrulaştıranların kullandığı kalıp cümleler ;

Mini Etek Giymeseydi!

Bazı beyin yoksunu zihniyetlere göre mini etek giyenler tecavüzü hak ediyor. Kadınların mini etek ya da açık kıyafetler giymesi erkekleri tahrik ediyormuş. Tahrik olan erkekte ne yapsın nefsine sahip çıkamayıp tecavüz ediyormuş ! İlginçtir ki bu cümleyi kullanan biri de 33 yaşında bir öğretmen… Çocuklarımızın bu tür zihniyete sahip öğretmenlerden eğitim alması ne kadar da acı değil mi?

Mini Etek Giymeseydi

Gece Yarısı Kız Başına Sokakta Ne İşi Vardı?

Gece yarısı tecavüze uğrayan kişiler için yapılan bu yorum ülkemizin sokaklarının kadınları için ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Bir kadın eğer gece yarısı kadın başına sokaktaysa tecavüz edilmesi çok normalmiş. Yine bu cümleyi söyleyen ve savunan kişiler arasında çoğu sözde eğitimli zihniyetler de mevcut. 29 yaşında olan bir kimya mühendisinin bu cümleyi savunması ise içler acısı…

Gece Yarısı Kız Başına Sokakta Ne İşi Vardı

Ben Namaz Kılan Biriyim …

Kuran kursunda sözde hoca olan şahsiyet çocuklara kuran öğretmek yerine onlara taciz etti. Savunması ise ben namaz kılan biriyim yapmam oldu. Ülkemizde din arkasına sığınıp kapalı kapılar arkasında büyük sapkınlıklarını ortaya çıkaran kişi sayısı hiç de az değil. Öyle ki bunlara sözde hoca olan ilim irfan öğreten kişiler de dahil. Üstüne üstlük bu hocanın erkek çocukları taciz etmesi de ayrı bir sapkınlık!

Ben Namaz Kılan Biriyim

Sanatçı Selçuk Avcı farkındalık projesi için resimleri hazırladı. Projenin tamamına buradan erişebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.