Dünyanın Yedi Rengi

Hiç birimiz doğarken nasıl bir hayat yaşayacağımızı bilerek dünyaya gelmiyoruz. Farklılıklarımızla dünyaya gelip, bu farklılıklarımızla hayata değer katıyoruz ve renklerimiz hayatı daha güzel kılıyor. Bu bağlamda bir hastalık değil bir farklılık olarak otizm birçoğumuz için özel anlamlar içeriyor.

Otizm sadece genetik bir farklılık ve kabul edelim ki bu farklılığa sahip olan çocuklar ve yetişkinler hepsi çok değerli ve çok özel insanlar. Ve bu insanlar sadece sürekli eğitim ve sevgiyle çok daha iyi şartlarda, çok daha güzel bir hayata sahip olarak, daha başarılı bir noktaya gelebiliyorlar. Öncelikle erken teşhis edilen otizm, erken tedavi edilmeye başlanarak, bu farklılığa sahip bireylerle daha iyi iletişim kurmakta çok iyi sonuçlar elde etmek mümkün. Onlar sosyal hayatı anlama konusunda aslında oldukça yetenekli, sadece birazcık ilgi ve sevgi ve sürekli eğitimle hayata bakış açılarını değiştirmek yapılacak en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Bu anlamda onlarla kalpten sevgi bağı kurabilmek onların hayatını daha da kolaylaştırarak, sorunsuz bir şekilde hayata karışmalarına yardımcı oluyor. Onlara sıradan olmadıklarını ve özel olduklarını hissettirmek mutlulukları için en gerekli yöntem. Sadece biraz güzel bakış ve onların koskoca bir gül bahçesinde, kırmızı güllerin arasında mavi birer gül olduklarının bizim de farkında olmamız, mutluluk için yeterli olacak. Böyle olduğu sürece onların başaramayacağı hiç bir zorluk kalmayacak, koskoca insanlık bahçesinde bütün çiçekler onların aslında ne kadar güzel koktuğunu hissedebilecek.

Hayatı güzel kılan birbirimizin yaşamını kolaylaştırmak için çaba göstermek. İnsan olmak, birbirimizi ötelemekten vazgeçerek, güzellikleri birlikte paylaşabilmek aslında. Otizm farkındalığı da işte burada başlıyor. Hayat hepimiz için aynı aslında, onlar içinde biz ne kadar duyarlı olursak, hayat daha kolay olacak. Sadece biraz gözlerimizi ve kalbimizi birbirimize karşı kapamamak önemli olan.

Bakarsak, hiçbir şeyin anlamı yok. Ancak görmeye çalışırsak her şey anlam kazanacak.

Hayatı daha pozitif kılmak, yaşamı daha umut dolu hale getirebilecek gücü ve kalbi onların gözlerinde görmek aslında hiç zor değil. Yeter ki dünyanın birbirimizi olduğumuz gibi kabul etmekle huzurlu olacağını anlayabilmek önceliklerimiz arasında yerini alsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.