İstanbul İçin Kullanılan Yaygın Tanımlardan Biri ve Diğer Tanımlar

2020 yılı yaşanan pandemiden dolayı seyahatler ve geziler ne kadar azalsa da turizmin değeri kaybolmuyor. Özellikle pandemi boyunca tatil hedefleri oluşturanlar için pandemi sürecinin sona ermesiyle dünya çapında büyük patlama yaşanabilir. Bizde bugün sizlere dünyanın en çok fotoğraf çekilen yerleri neler, insanlar hangi şehirleri veya mekanları fotojenik buluyor görelim.

Bu yazımızda sizlere sadece bir liste sunmayacağız. Listeden önce tüm dünyadaki fotoğraf çekme sıklığını gösteren interaktif bir haritadan da bahsedeceğiz. Bir kaç yıl önce Google map iş birliğiyle İnstagram verilerine göre dünya üzerinde fotoğraflanılan bölgelerin bir haritası çıkarılmıştı. Bu harita her an güncel bilgilerle güncellemekte. Gelin hem listemizi hem de bu interaktif haritayı görelim.

İnteraktif Harita

Yaklaşık 2015-2016 yıllarında hayata geçirilen Sightsmap projesini Google Maps üstlenmektedir. Bu haritadaki veriler hem interaktif şekilde incelenebilmekteler hem de her an güncellenen bilgilerden oluşmaktalar.

Dünyanın En Çok Fotoğraf Çekilen Yerleri – İnteraktif Harita

Yukarıda görselini gördüğünüz haritaya buradan ulaşabilirsiniz. Bu haritada dünyadaki her bölgenin ne kadar fotoğraflandığını karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz. İstediğiniz bölgeye yakınlaşarak o bölgede yer mekan olarak en çok nerenin fotoğraflandığını görebilirsiniz. Bu sayede bir şehre gittiğinizde bu popüler yerlere gitmeyi öncelik olarak kabul edebilirsiniz.

Bu haritada baz alınan kaynak ise İnstagram. İnstagram üzerinde fotoğraf paylaşılma sıklığına göre dünya üzerinde en çok fotoğraf çekilen bölgeler sınıflandırılabiliyor. Şu anlık elimizdeki en doğru bilgi ise bu. Zaten internette bu listeyi yayınlayan çoğu kaynak ise bu haritayı baz almakta. Gelin en güncel listemizi fotoğraflarıyla şöyle bir sıralayalım.

Dünyanın En Çok Fotoğraf Çekilen Yerleri

Aşağıda size listemizi paylaşacağız. Listeye geçmeden önce geziye çıkmadan önce fotoğraf makinesi önerimiz için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. New York
  2. Roma
  3. Barcelona
  4. Paris
  5. İstanbul
  6. Venedik
  7. Monte Carlo
  8. Floransa
  9. Buenos Aires
  10. Budapeşte

Bu liste içerisinde ise 2015’ten bu yana 5. sırada İstanbul bulunmakta. Özellikle Kız Kulesi dünya çapında en çok fotoğraflanan mekanlar içerisinde.

Kız Kulesi – İstanbul/ Türkiye

Saydığımız listenin ilk beşi için hangi mekanların daha çok sıralandığında şöyle söyleyelim.

İlk olarak Guggenheim Müzesi – New York:

İkinci olarak Trinita Dei Monti Kilisesi – Roma:

Üçüncü sırada olan Park Güell – Barcelona:

Dördüncü sıradaki mekan ise Moulin Rouge – Paris:

Son olarak beşinci sırada ise İstanbul’da Kız Kulesi bulunmakta:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.