Hafta sonu yapılacak olan üniversiteye giriş sınavlarında ailelere büyük rol düşüyor. Sınava girecek çocuklarınızı strese sokmamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Belli aralıklar değişen sistem stresi ile birlikte bu yıl üniversiteye giriş sınavlarının art arda iki gün yapılması öğrencileri korkutuyor. YKS sınavları iki oturum şeklinde yapılacak. Bunlardan biri TYT diğeri ise AYT olacak. Daha önceki sistemde ilk sınavı geçen kişiler ikinci sınava girebiliyordu. Bu sistemde ise ilk sınavın sonucu ele alınmadan tüm öğrenciler ikinci sınava da girebilecek. İlk kez denenecek olan bu sistem öğrencilerde bir hayli korku ve stres oluşmasına neden oldu. Çıkacak soruların nasıl olacağı zorluk derecesi ve sonrasında alınan puanlara göre nasıl seçim yapılacağı gibi konular nedeniyle öğrencilerin akıllarında soru işaretleri bulunuyor. Öğrencilerin yaşadığı bu stresli dönemde ailelere büyük görev düşüyor. Çoğu aile çocuklarının üzerine gidip onların daha fazla strese girmesini sağlıyor. Oysa bu süreçte daha yapıcı ve destekleyici olmak gerekiyor.

Üniversite Sınavında Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Baskı Yapmayın

Çocuklarınıza bu sınavı kazanmalısın, bu son şansın gibi baskılayıcı cümleler söylemeyin. Zaten zorlu bir süreçten geçen psikolojik durumları bu sözler ile oldukça baskı altında olmasına neden olacaktır. Onlara sonuç ne olursa olsun onu geçireceği süreçte destekleyeceğinizi her defasında söylemeniz gerekir.

Baskı Yapmayın

Cesaretlendirin

Çocuklarınızı cesaretlendirin ve onlara bu sınavdan başarı ile geçebileceklerini sürekli olarak belirtin. Yaparsın, başarırsın, sana sonuç her ne olursa olsun güveniyoruz, olumlu olumsuz sonuçlarda sen istediğin sürece yanında olacağız gibi cümleleri sürekli söyleyin. Bu şekilde onu başarabileceğine inandırır ve kötü durumlarda yalnız kalmayacağını ailesinin kendisine destek olacağını hissettirin.Bu şekilde yapabileceğine inanır ve başarı şansı daha da artacaktır.

Cesaretlendirin

Sınav Günü Yanında Olun

Sınav günü mutlaka onunla birlikte sınava gireceği okula gidin. Sabah güzel bir kahvaltı yapmasını sağlayın. Okula onunla birlikte erken gidin ve isterse sınav bitene kadar onu dışarıda bekleyin. Bu biraz olsun onun heyecanını alacak ve sizin ona verdiğiniz destek nedeniyle rahat hissettirecektir. Sınav çıkışından onu germeden ve bunaltmadan nasıl geçtiğini sorun. eğer çok fazla konuşmak istemiyorsa üzerine gitmeyin ve kafasının dağılacağı bir etkinlik günü sonlandırın.

Sınav Günü Yanında Olun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.