Çoğumuzun sevmediği işleri yaptığı halde işten ayrılma korkusunun nedenlerini detaylı olarak içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Günümüz şartlarında hayatımızı devam ettirebilmek için çoğumuz çalışmak zorundayız. Çalıştığımız işleri ise genellikle mecbur kaldığımız için yapmaktayız. Para kazanıp hayatımızı devam ettirmek, ailelerimizin istediği mesleklerde çalışmak zorunda hissettiğimiz için çoğumuz mutsuz bir şekilde yaşamaktayız. İnsan sevmediği işi yaptığı sürece mutsuzluk yaşamaya devam edecektir. Bu nedenle her zaman sevdiğimiz meslekleri seçip okuyup ilerlememiz gerekiyor. Sevdiğiniz meslekte çalışırsanız hiçbir zaman kendinizi mutsuz veya çalışıyor hissetmetsiniz. İşinizi yaparken eğlenir ve bundan keyif alırsınız. Günümüzde çoğu kişi çalıştığı işi sevmemesine rağmen işi bırakmamayı tercih ediyor. Bunun ise genel olarak çeşitli nedenleri bulunuyor.

İşini Sevmemesine Rağmen Çalışan İnsanların Nedenleri

Daha İyi Bir İş Bulamama Korkusu

Türkiye koşullarında kalifiye eleman olmanıza rağmen yeni bir iş bulmak çoğu zaman zorlu bir süreç olabiliyor. Şuan çalıştığınız işten daha iyi bir iş bulamamak olası bir durumdur. Çünkü ülkemizde her geçen gün çalışma şartları zorlu olmasına rağmen çalışana verilen haklar gittikçe azalmaktadır. Sigorta, yol, yemek, ortalama maaş özellikle İstanbul gibi büyükşehirler de minimum 1.5 ayda bulabileceğiniz en iyi işlerdendir. Hal bu kadar kötüyken çoğu kişi bu süreci yaşamamak ve elindekini kaybetmemek için risk almaktan kaçınıyor.

Daha İyi Bir İş Bulamama Korkusu

Etrafındakileri Hayal Kırıklığına Uğratma Korkusu

Ailemiz, sevdiklerimiz hayatımızın büyük bir kısmında genelde üzerimizde baskı oluşturur. bulunduğumuz işi kaybetmek, daha kötü şartlarda çalışmak, onları memnun edememek gibi konular yüzünden işinden memnun olmayanlar işten çıkmaktan korkar. Çünkü etrafındakilerini hayal kırıklığına uğratacağını düşünüp kendi mutluluğundan çok onların mutluluğunu düşünür.

Etrafındakileri Hayal Kırıklığına Uğratma Korkusu

Unvan Korkusu

Bazılarımız işimizi sevmesek bile aldığımız unvanlar bizi tatmin eder. Bu nedenler bulunduğu işten ayrılmak demek unvanından vazgeçmek demektir. Çalışanların çoğu unvanlarını kaybetmek korktukları için sevmedikleri işi devam ettirmektedir. Başka bir yerde daha alt sınıfta çalışmak, unvanını kaybetmenin mutsuzluk yaratacağını düşünür. Oysa sevdiğin işi yaptığın sürece sürekli yükselir ve hak ettiğin unvanları kısa zamanda alabilirsin. Toplumumuzda var olan unvan, mevki, makam merakı kendi mutluluklarının önüne geçip hayatlarının daha iyi olmasını engellemektedir.

Unvan Korkusu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.