İş Hayatında Daha Mutlu Olmanızı Sağlayacak Tavsiyeler 2

Günümüz koşullarında çoğumuz sevmediğiniz işlerde para kazanıp hayatımızı devam ettirebilmek adına çalışırız. Çoğu kişi çalışırken mutsuz bir ortamda çalışır. Bu mutsuzluğu önlemek için bazı tavsiyelere kulak verip uygulamak gerekiyor.

İş hayatı zorlu bir süreçtir. Bazı kişiler sevdiği işi yapsa da çalışma ortamları veya muhatap olmak zorunda kaldıkları kişiler nedeniyle mutsuzluklar yaşayabilirler. Farklı insanların bir arada çalıştığı bir alanda anlaşmazlıklar, dedikodular, kötülükler ve tartışmalar kaçınılmazdır. Çünkü bunların hepsinin kökünde rekabet duygusu yatmaktadır. İşimizi yaparken mutlu, mesut ve huzurlu bir zaman geçirmek istiyorsak kendimize koyacağımız bazı kurallara da uymamız gerekiyor. Bu kurallar çalışırken zamanın daha kolay geçmesini ve iş hayatının daha az stresli olmasını sağlayacaktır. İş hayatında daha mutlu olmanızı sağlayacak tavsiyeler;

Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum

İç maymunu oynamak sizin için oldukça yararlı olacaktır. Gerekli gereksiz her konuda fikrinizi beyan etmeyin. Ağzınızdan çıkacak en ufak hatalı lafı bekleyen ve bunu size karşı kullanmak isteyen kişilerin eline malzeme vermeyin. Ortamda haksızlık ve ciddi konular olduğunda sonuna kadar olaya dahil olun. Ama dedikodu, diğerlerinin başarısızlıkları ile mutlu olma gibi durumlara girmeyin. Böylece daha mutlu ve sakin bir iş hayatınız olacaktır.

Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum

Kişisel Problemlerinizi İşinize Yansıtmayın

Günlük hayatta yaşadığınız sorunları, ailevi veya maddi problemleri işinize yansıtmayın. Bu hem diğerleri tarafından fark edilecek hem de kafanızı işe vermeyi engelleyecektir. Kafanız kişisel problemleriniz ile doluyken işinize yoğunlaşmanızda zorlaşır. Buda işte başarısız olmanıza neden olur. Her ne kadar zor olsa da ofise yada çalıştığınız yere ayak bastığınızda sadece işinize odaklanın.

Kişisel Problemlerinizi İşinize Yansıtmayın

İşverenden Beklentileriniz İçin Çekinmeyin

Türkiye’de iş bulmak ve o işte uzun süreli kalmak neredeyse imkansız gibi bir durumdur. Bunun nedeni çoğu işverenin çalışanları az para çok iş mantığıyla çalıştırması, çalışanların ise muhtacım para kazanayım kafasıyla her istenileni kabul etmesidir. Karşılıklı memnuniyet ve huzur ortamı için işveren ve çalışanın birbirlerine karşı beklentileri konusunda net olması gerekir. Zam veya terfi istiyorsanız bunu çekinmeden belirtin. Çok fazla çalıştığınızı düşünüyorsanız gidip bu konuyu işverenle saygı çerçevesinde konuşun. Net ve ne istediğini bilen yapınız sizi her zaman daha mutlu ve huzurlu yapacaktır.

İşverenden Beklentileriniz İçin Çekinmeyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.