Ana Sayfa Yaşam rehberi Evlilik ve aile Türk Düğünlerinin Olmazsa Olmazları

Türk Düğünlerinin Olmazsa Olmazları

0
Türk Düğünlerinin Olmazsa Olmazları

Anlı şanlı Türk düğünlerimizi bilmeyen yoktur. Abartıdan düğün dernekten kaçmayan nadir milletlerden biri olduğumuz için düğünlerimiz mutlaka eğlenceli geçmektedir. Her Türk düğününde mutlaka gördüğümüz olmazsa olmazlar ise bazen eğlenceli durumlara yol açabiliyor.

Özellikle Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunan illerde yapılan düğünler her zaman kalabalık, bol altınlı ve bol halaylı geçmiştir. Batı kesimler daha modern gibi görünüp hareket etse sonuç hep aynı olur. Tüm düğünler halay bitmektedir. Evlenecekleri büyük masraf altına koyan düğünler günümüzde artık çiftlerin bir tercihi değilde ailelerin yani gelenek göreneklerin tercihi olduğu için neredeyse zorunlu bir hal almıştır. Türk düğünlerinde mutlaka gördüğümüz olmazsa olmazlar;

 Gelin Arabasını Süslemek

Mutluyuz!, Evleniyoruz, Anamın İlk Gelini, Bekarlığa Veda vb. gibi sözlerin araba arkalarını süslediği evlilik maratonunun en can alıcı noktasıdır. Gelin arabaları denilen bir tabir vardır ve bu arabalar hep lüks olmak zorundadır. Arabanın arka camına kalp içinde çiftlerin baş harfleri ve süslemeler yapılır. Araba trafikte seyir halindeyken herkes onun içerisinde gelin olduğunu anlar.

Gelin Arabasını Süslemek-1
Gelin Arabasını Süslemek-2

İlk Dans

Gelin ve damat daha düğün alanına girer girmez sözde starlar onlardır. Eller birleşir çift altından geçer derken ilk dans yapılır. İlk dans müziğini genelde çiftler seçer. Ama bu sahne hiç de hayal edildiği gibi olmaz. İlk dansa başlayan gelin damadın etrafında bir anda diğer çiftler belirir. Orkestra uyarır “çocukları pistten alalım lütfen” !

İlk Dans

Düğün Pastası

Her düğünde katların havada uçuştuğu abartılı bir pasta mutlaka görürsünüz. Hatta rivayetlere göre gelin kızlarımız arasında benim pastam şu kadar katlıydı diye hava atma olayları da varmış. En önemlisi de pastayı gelin ile damadın birbirine yedirme çabası… Bu görüntü görülmeye değerdir. Ardından eller çapraz olur ve içecek içermeye çalışırken olaylar karışır.

Düğün Pastası

Takı Merasimi

Bir düğünün kilit noktası takı merasimidir. Takı merasimi tüm düğün masrafının hasılatını çıkaracak andır. Gelinle damat pistin başında bekler. Akrabalar, eş ,dost paraları altınları takmaya başlar. Çiftin aileleri de yanda durur ve kim ne takmış bakarlar. Çünkü daha önceden başka düğünlere gidip altın takanlar kendi çocukları için bir yerde yatırım yapmışlardır. Takı merasiminden sonra tartışan çiftin ailelerini görmek olasıdır.

Takı Merasimi

Bize göre tüm bu sözde eğlencenin en büyük zararı ise evlenecek olan kişileredir. Çünkü günümüzde yeni bir ev kurmak ile düğün masrafları eş değerdir. Hele altın fiyatlarından bahsetmiyoruz bile… Yıllarca borç altında sürünüp kredi ödeyen kişiler genelde düğün yapmış kişilerdir. Sade bir nikah ve sonrasında aileler ile yapacağınız bir yemek kutlaması tüm bu curcunadan daha ucuzdur en önemlisi de daha mutluluk vericidir.

BONUS

bonus-1
bonus-2
bonus-3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.