Etrafımızdakilerin ve sevdiklerimizin bize yalan söylediğinde nasıl anlayabiliriz sorusunun cevabını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Günümüzde yalan söyleyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Öyle ki sevdiğimiz kişiler bile çoğu zaman bizlere yalan söyleyip kandırabilmektedir. Muhattap olduğumuz, birlikte vakit geçirdiğimiz, sevdiğimiz insanların bize yalan söyleyip söylemediğini anlamak aslında sandığınız kadar zor değildir. Yalan söyleyen insanların çoğunda ortak davranışlar ve kelimeler mevcuttur. Bu davranışlar ve kelimeler genellikle kişiyi kolayca ele verir. Yalan söyleyen insanlar çok iyi yalan söyledikleri karşı tarafın onlara inandığını düşünse de önemli olan gerçeği saklayabilmektir. Birinin size söylediklerinin doğruluğunu anlamak, yalan sözlere inanmamak için aşağıda yer alan yalan anlama tekniklerine göz atabilirsiniz.

Birinin Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

Vücut Dili

Karşınızdaki kişi eğer yalan söylüyor ise bunu vücut dili ile oldukça belli edecektir. Yalan söyleyen kişiler genelde daha gergin, daha katı olur. Vücutları çok fazla hareket etmez ve kas katı olur. Konuşurken sürekli olarak yüzlerine dokunma ihtiyacı duyarlar. Çenelerine dokunup konuşurlar çünkü kendilerini rahatsız hissederler. Özellikle avuç içlerini kapatma, ellerini bağlama gibi davranışlarda bulunurlar. Ayrıca göz temasından da sürekli kaçınırlar. Çünkü gözlerine baktığınızda yalanını anlayacağınızı düşünüp kafasını genelde diğer taraflara ve aşağıya doğru olur.

Vücut Dili

Konuyu Değiştirirler

Bir konu hakkında yalan söyleyen kişiler genellikle o konu hakkında çok fazla konuşmak istemezler. Bu nedenler sürekli olarak konuyu değiştirme çabasında olabilirler. Konu üzerinden durmadan geçiştirme yaparak başka konuları açan kişilerin konu ile ilgili rahatsızlıkları vardır. Çok fazla konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkacağını düşünürler. Eğer bunu fark ederseniz konu hakkında daha fazla soru sorup merak ettiklerinizi, aklınıza takılanları sorun. Size verdiği cevaplar tatmin edici değil ise büyük ihtimalle ya yalan söylüyor ya da gizlediği bir şeyler vardır.

Konuyu Değiştirirler

Yüz İfadeleri

Yalan söyleyen kişilerin konuşurken yüzleri buruşur. Çok hızlı nefes alıp verdiklerinden dolayı burun delikleri sık sık açılıp kapanır. Özellikle de alın kısmında buruşmalar var ve aynı anda gözlerini kaçırıyor ise yalan söyleme ihtimali oldukça fazladır. Bu yüzden konuşurken karşınızdakilerle sık sık göz teması kurmaya çalışın ve ifadelerini iyi değerlendirin.

Yüz İfadeleri

1 Yorum

  1. Merhabalar,

    Öncelikle emeğinize sağlık. Yalanı yakalama konusunda dikkat etmemiz gereken noktalardan en önemlisi sözlerden çok beden dili hareketleridir. Beden dili hareketleri, karşımızdaki insanın niyetini anlamamız için bize birçok ipucu verir. Karşınızdaki insanın yalanını ele veren on göstergeden oluşan blog yazımı izninizle ben de sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/karsinizdaki-insanin-yalan-soyledigini-anlamanin-10-yolu/

    Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.