Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi iletişim Kişisel makaleler Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Yargıda Neler Oluyor?

Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin başvurularıyla Meclis’in aldığı kararların büyük bölümünü iptal etmişti, (ki Anasaya Mahkemesi kanunları içerik yönünden değil şekil yönünden inceleyebilir. Bunu yapmadı. Yetkilerini aşarak içerik yönünden inceledi ve iptal etti.).
Danışatay da aynı hatayı yaparak önce, Yükseköğretim Kurumu’nun(YÖK) yetkilerini kullanarak katsayı farkını kaldıran yönetmeliği iptal etmişti. Yükseköğretim Kurumu(YÖK) bunun üzerine katsayı farkını 10 puan’a indirdi. Danıştay bu kararı da iptal etmişti. Yargıda neler oluyor derken, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun(HSYK) Erzincan’daki Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların yetkilerini aldı. Bu karar akıllara bazı sorular getirdi. Gerçekten yargıda neler oluyor? Yargı makamları kimi savunuyor? Demokrasiyi mi? Yoksa Demokrasiyi tanımayanları mı? Ayrıca yagı bağımsızlığı nerde kaldı? Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun(HSYK) aldığı bu karardan sonra yargının bağımsızlığı tartışılır duruma geldi. Yüksek yargı makamları yasama yetkisini elinde bulunduran Meclis’in yetkilerini yok sayıp yaptığı bunun kanunları iptal etmesi, Yükseköğretim Kurumu(YÖK) gibi kurumların yetkisini kullanarak aldığı kararları iptal etmesi yargının yeniden yapılandırılması gerektiğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.
İktidarın ve Meclis’in aldığı bütün kararlara karşı çıkan CHP, bizi şaşırtmadı. yine demokrasinin değil demokrasi karşıtlarının yanında yer alarak yargı reformuna karşı çıktı. Türkiye’de demokrasiyi savunan bir muhalefetin olmaması malesef çok üzücüdür. Neyse muhalefet konusu başlı başına bir makale konusudur. Yargıya dönecek olursak, yargıda köklü bir değişim şart. Aksi halde yargı bağımsızlığı denen birşey kalmayacaktır. Ayrıca yargı gibi önemli bir kurumun yıpranması ve halkın gözünden düşmesi gibi olaylarla karşı karşıya kalınacaktır.
Eğer yargı taraflı olursa, halkın adalete olan güveni azalacaktır. Halkın güvenini kaybetmek, bir kurumun başına gelebilecek en büyük heyezandır.

mehmet şar

Yazar mehmetsarr

1985 yılında Şanlı Urfa'da doğan yazarın çocukluk ve gençlik yılları Mersin'de geçti.Ortaöğretimi ve lise eğitimini Mersin'de tamamladı. Üniversiteyi Denizli de okudu. Liseden beri yazarlığa ve edebiyata merakı olan yazar bir türlü yazmaya başlayamadı. İlk olarak üniversite 2. sınıfta En İyi Dostum adlı hikayeyi yazdı. Daha sonra ara verdi. Derslerin yoğunluğundan dolayı yazamadı. Üniversiteyi bitirince yeni bir hikaye yazdı şuan onun basımıyla uğraşıyor.
Yazıları
mehmetsarr.blogcu.com
www.yenimakale.com
www.makaleci.com

sitesinde yayınlanıyor.

Daha çok şiir,edebiyat, güncel konular, dini konular,hikaye türünden yazılar yazıyor.

“Yargıda Neler Oluyor?” için 8 yanıt

Suanda devam eder ergenekon adi alindaki sorusturmanin tamamiyle suanki hukumetin tekelinde baslatildigini ve devam ettigini dusunuyorum. Bu vade ile askere bir cok suclama yapildi ve sivil yargi yolunu acti, bu dava sayesinde bir cok duzenlemeler yapildi. Ancak Hala tutuklananlarin suclu olduklari kanitlanamadi. Onu birakin koskoca ordunun yetkilileri tutuklanip sonra yanlis oldu denilerek birakiliyor, tamamiyle lekeleme ve olmayan bir sey yaratilarak Turkiyede belli bir duzeni yikma cabasinda olan kisilerin oyunudur bence. Onur sahibi askerimizin gruru ile oynanmasi beni uzdugu gibi suanki hukumetinde amacinin ulkedeki kurulu duzeni tamamen bozarak bati normlarina yaklastirmak istemesidir. Belli konularda bende destek oluyorum ancak Bunun yolu askere ve yargiya camur atmak yada yargi reformu yapmak degil, halkin ozgur iradesine bagli olarak yapilmasi taraftariyim. Ve inaniyorumki turkiyede hala bizleri, ve Turk halkini, Turkiyede yasayan diger halklari dusunenler var. Ama yine vurgulamak isterim, bir sey degistirmek icin camur atmak ve halki yanlis dusuncelere sefk ederek kendi tarafiniza cekmek demek degildir. Suandaki hukumetin yuruttugu politika tamamiyle halk uzerindeki etkisini artirmayi ve yaptiklarini hakli gostermeyi amaclamaktadir. Isde ben buna karsiyim. Yargininda bu konuda reforma ihtiyaci oldugunu pek dusunmuyorum. Kaldiki yasalari bilmeyen bir bakanimiz var.. Bunlar benim dusuncelerim. Yazi ve goruslerin icin tesekkurler..

yorumum sadece bu makale için degil ben lise3 türkçe matematik öğrencisiyim ve ödevim için makale konularını araştırıyordum ancak şunu gördüm makalelere yorum karışmış konular harika ama uzun vadeli kesinlikle değil yazılar haber yazıları haline gelmiş sitenizdeki yazarlarınızı birdefa daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim yinede güzel yazılar.Ellerinze saglık

yorumlarınız için teşekkür ederim. haklısınız belki bu hükümetin tekelinde gerçekleşmiştir. ama unutulmamalıdır ki demokrasi kolay değil

Keske demokraside degistirilmek istenen ana yasa maddeleri ABD normalarina degilde Turkiye sartlarina gore yapilsaydi. Ozellikle suanda hukumet cok komik duruma dusuyor, yapilacak degisiklikleri halk’a avrupayi ornek verek aktariyorlar. Ama cok yanlis. Bu ana yasa degisikligi avrupa icin mi yapiliyor ? Turk halki icinmi ?? O zaman bana Turkiyeden, turk halkindan ornek vererek anlatsinlar..

haklısınız memleketimize uygun sadece bize özel bir anayasa çok güzel olur ama malesef biz meclis değiliz

Ben teşekkür ederim makaleci kardeşim tabiki bizim en büyük gücümüz oylarımızdır doğru kişilere kullanmak önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.