Daha yeni gerçekleşti, van şehrinde 7.2 siddetinde (yerel olarak 6.6 büyüklüğünde) bir deprem olmuş, bunun ardından artçı depremlerde devam ediyormuş. durumun suanki vaziyetine bakılırsa merkesde 20-30 bina tamamen yıkılmış, içerisinde insanların olduğu çevre sakinleri tarafından bildiriliyor. Merkezde fazla bir hazar olmadığını görüyorum bu büyüklükteki bir depreme göre, ancak van şehrinin köy kırsallarında aynı durum söz konusumu emin değilim. çünkü Türkiyedeki çoğu köyler kerpiç evlerden oluşmakta. bu büyüklükteki bir tepreme dayanmalarıda olanaksız.

Söz konusu yardımların merkez dahil ilk olarak çevre köylere yönlendirilmeli. En çok kayıbın köy ve kırsallarda olacağından şüphe ediyorum..

Allah ordaki insanlarımıza yardım etsin, ölenler olduğunu düşünüyorum, Allah rahmet eylesin, geride kalanlarada kolaylıklar versin. bu gibi durumlarda çok fazla telaş ve heyecan yapmamak lazım, sakinliğimizi koruduğumuz sürece problemlerin çözülmesi kolaylaşacaktır. Sivil yardım örgütleri dahil, kızılayında bölgeye yardım götürdüğü bildirildi..

Ayrıca yardım ekiplerini kutluyorum, çok kısa sürede yardım bölgesine ulaşarak yıkılan binalardaki insanları kurtarmaya çalışıyorlar..

Haber hakkinda detaylara buradan ulasabilirsiniz…

5 YORUMLAR

  1. Allah’in Illahi taktiri böyleymis. Kadere inanacaksin. Türkiyemiz Deprem Bölgesidir. Her an her yerde olabillir.
    Allah bu Hükümete Zeval vermesin. Basbakanimiz Recep Tayyip Erdoganin Cani sag olsun, o her seye yeter. Türk, Kürt kardesiz. Yasasin askerimiz, yasasin Milletimiz. Catlasin Düsmanlar.

    Buruk Yürekler, Yasli Gösler

    Almanya, Köln

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.