Eski Bulgar Türklerine ait destan, Şan Kızı Nedir?

Türklerin varoluşundan beri inandığı birçok mitoloji ve destan vardır. Dünyadaki diğer uygarlıkların mitlerinden daha geniş mitlere ve destanlara sahip olan Türklerin bu değerleri yazı bulunmadan önce daha çok bilindiği için günümüze çok azı aktarılmıştır. Bu aktarılan destanlardan biri olan eski Bulgar Türklerine ait destan Şan Kızı destanı nedir görelim?

Şan Kızı Destanı Nedir?

Bulgarların kurduğu büyük hun devletinin bölünmesiyle ayrılan İtil Bulgarlarının İslamiyet’i kabul etmesi sırasında yazılmış bir destandır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi günümüze aktarılmış sayıca az destanlardan biri olan Şan Kızı Destanının günümüzde bilinmesine vesile olan Kaşgarlı Mahmut’tur.

Kaşgarlı Mahmut Divanü Lûgat-i Türk adlı eserinde bu destanın iki bölümüne yer vermiştir. Zaten günümüzde ise Şan Kızı destanının bu bölümleri bilinmektedir. Bu destanda geçen özellikle şiir parçalarının Divanü Lûgat-i Türk’te olması kültürel birliğin görülmesi açısından çok önemlidir. Ayrıca destanı önemli kılan özelliklerinden biri ise destanda mitolojik dönemlerden tarihî dönemlere uzanan bir seyir çizgisi görülmesidir.

Şan Kızı Destanı Nedir?

Eski Bulgar Türklerine ait destan nedir?

Bu destan Türklerin destanı olmasına rağmen çok bilinmez bundan dolayı ise bulmacalarda ve bilgi yarışmalarında bu konu çok işlenir. Eski Bulgar Türklerine ait destan, İdil Bulgarlarına ait destan nedir veya Şan Kızı destanı kime ait tarzında sorular çok sorulur. Bu destan “Şan Kızı” destanıdır ve Bulgar Türklerine aittir.

Eğer bu soruya Codycross oyununda görmüşseniz bu sorunun cevabı belli, “Şan Kızı” olacak. Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 7 – Bulmaca 2 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 7 – Bulmaca 2 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Kocanın kız kardeşi:
GÖRÜMCE
Bir durumun faydalı veya olumlu olabilecek yönü:
AVANTAJ
Sırbistan’ın başkenti:
BELGRAD
Osmanlı’nın saray mektebi:
ENDERUN
Adı, kız kardeş anlamına da gelen sağlık çalışanı:
HEMŞİRE
Kek hamuru karıştırmaya yarayan alet:
ÇIRPICI
Yargılamanın her bir evresi:
DURUŞMA
Bir geminin bağlı olduğu ülkeyi gösteren bayrak:
BANDIRA
İdil Bulgarlarına ait destan:
ŞAN  KIZI
Stratonikeia antik kentinin bulunduğu Muğla ilçesi:
YATAĞAN
İdil Bulgarlarına ait destan:
ŞAN  KIZI
__ balkonu, çok dar ve çiçeklerle süslü balkon:
FRANSIZ
İpek böceğinin son hali:
KELEBEK
Yardımcı sağlık personeli:
HEMŞİRE
Muğla’nın bir ilçesi:
YATAĞAN
Eski Bulgar Türklerine ait destan:
ŞAN  KIZI
Tarafların dinlendiği yargılama evresi:
DURUŞMA

Sizlere bu tarz içerik hazırlamaya devam edeceğiz . Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.