Dilimiz kötüye gidiyor. İnsanlar anadilimizin öneminin farkında değiller. Ve ne yazıktır ki bu yok oluşu eli-kolu bağlı bir şekilde seyrediyorlar. Bu  yok oluşun  tek nedeni batılılaşma çabasıdır.Batının kültürünü değil tekniğini yol gösterici olarak almamız gerekirken, aksine kültürlerini yani batı kültürünün bir parçası olan dillerini kendi dilimize kopyalıyoruz. Ne yazık ki bu sayede dilimiz anadilimiz olmaktan,Türklerin dili olmaktan çıkıyor ve batının bir ürünü olarak, biz farkında olmadan önümüze  sürülüyor. Ne acıdır ki bizler  hala bilinçsizce bu yok oluşun  farkına varamıyoruz.

       Artık, bir berbere kuaför diyoruz. Bu değişimin tek sebebi batıya ayak uydurma çabası çünkü kuaför deyince daha popülaritesi yüksek bir kelimeyle karşılaşıyoruz. Buda biz Türklerin, bazı istisna insanlar dışında gayet işlerine geliyor ve bu yabancı kültürün müptelası olup çıkıveriyorlar.

       Bizlerin bu olumsuz durum karşısında yapmamız gereken tek şey kendi kültürümüze önem verip, bu kültürün peşinden gitmek. Ve istisna insanlar dışında bu serzenişimizi “ toplumsal farkında lığı oluşturacak safhaya gelene kadar sürdürmektir.

         Türkçe’miz  Turqche’ leşmesin…

                                                                                                     Furkan UÇAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.