Ülkemiz bir çok alanda olduğu gibi teknoloji alanında da büyük ölçüde dışa bağımlı durumdadır. Bundan rahatsızlık duyan duyarlı insanlarımız ise kendi projelerini geliştirerek bu dışa bağımlılığa son vermeye çalışmaktadır.

Türkiye’de arama motoru denildiğinde akla Google, Bing ve bir süre önce ülkemizde faaliyete başlayan Yandex gelir. Halbuki ülkemizin de bir çok arama motoru vardır. Bugün sizlere işte bu yerel arama motorlarımızın en büyüklerinden bahsetmek istiyorum. Yaptığım araştırmada onlarca siteyle karşılaştım ancak gerçek anlamda “arama motoru” tabirine uyan 4 site bulabildim. Nedense dört site de “Türkiye’nin İlk Arama Motoru” olduğunu iddia ediyor. Takdiri size bırakarak anlatıma başlıyorum:

Geliyoo.com

Türkiye’de arama motoru anlamında ilk ve tek profesyonel çalışma olma özelliğini Geliyoo Spider’in indexleme teknolojisi ile ortaya koydu. Dünya ile aynı anda Türkiye’de Google, Yahoo, Bing , Yandex ve Baidu gibi firmalara ait arama motorlarına alternatif olarak yayın hayatına merhaba dedi.

Faaliyete geçeli daha bir yıl olan geliyoo.com bir arama motoru olmanın dışına çıkarak, tıpkı diğer arama motorları gibi kendine farklı alanlarda farklı konsept çalışmaları ile de internet ortamında adından söz ettiricek başarılı çalışmalar ortaya koydu. Rehber, Forum, Müzik, Network, Support, İndirim, Reklam, Arkaplan Reklam gibi birçok önemli ve tamamı ile kendi bünyesinde bulunan bir hizmet ağı da geliştirdi.

Özellikle istenmeyen içeriklerin arama sonuçlarında çıkmaması konusunda titizlik gösterdiklerini belirten Buray Anıl SAVAŞ, bu özellik sayesinde Arap ülkelerinde çok fazla tercih edildiklerini söylüyor. *

Ara.com.tr

 

•              Türk mühendisleri geliştirmiştir.

•              Teknolojisi şu anki arama motorlarıyla aynı değildir. Yapısal ve mantıksal olarak farklıdır. Page Rank’ı    esas almaz, kelime, obje ve sayfa     arasındaki alakayı esas alan bir yapıdır.

•              Türkiye için hazırlanmış yerel arama motorudur.

•              Asla en iyiyim benden iyisi yok demez.

•              Türk aile yapısını korur.

•              Milli ve manevi değerlerimizi rencide eden siteleri ön plana çıkarmaz.

•              Sonuçlarını en doğru şekilde ziyaretçilerine sunar.

•              Sonuçlarını en hızlı şekilde ziyaretçilerine sunar.

•              Devamlı kullanıcıları vardır ve alışkanlık yapar.

•              Amacı en kısa sürede en doğru sonuçları getirmek, bilgiye en kolay ve en hızla ulaştırmaktır.

•              Kötü niyetli arama sonuçlarından (kullanıcıya sağ gösterip sol vuran sonuçlardan) arınmıştır.

•              Mevcut bilgisayar teknolojilerinin en gelişmişlerini kullanır.

•              Öğrenir ve Gelişir. Bu anlamda kullanıcıları ile en çok iletişim içinde olabilendir.

•              Türkiye’de veritabanı en geniş olandır.

•              Arayanı en çok tatmin eden sonuçları getirir.

•              En az maliyetle işletilendir.

•              En devamlı açık ve hizmete hazır olandır.

•              Saldırılara karşı en dayanıklı olandır.

•              Yasadışı hiç bir iş destek, aracı olmaz.

•              Bazı kısa yollardan zengin olma hayalleri gütmez.

•              Geniş bir vizyonu ve planı vardır.

•              Kullanıcılarını tehlikelerden (virus, trojan, malware, spyware vb. korur)

•              En az aramayla en çok sayıda kullanıcısının takdirini ve güvenini kazanır.

•              Kriz ortamında, küçülmez büyür.

•              Markasını, yaptığı işlere sahip çıkar her ortamda korur. **

Arama.com

Nurullah ÇİFTÇİ tarafından 1998 yılında hizmete açılmıştır. Yıllardır Türkiye’ye hizmet veren, kendi indeksine sahip Türkiye ‘nin ilk ve en kapsamlı arama motoru olan arama.com ziyaretçileriyle, sponsorlarıyla ve fanatikleriyle 14. yaşını kutluyor. Yüzlerce GB disklerinde, 350 milyondan fazla web sayfasını indeksinde bulunduran arama.com da her saniyede 1 arama yapılmaktadır.

Arama.com aradığınız konuyla ilgili siteleri ve sitelerin e-mail adreslerinide listeleyen dünyadaki ilk ve tek arama motorudur. ***

Attabot.com

2008 yılı Eylül ayında Seyfi EROL ve Ömer Faruk KURT isimli iki Türk girişimci tarafından kurulan attabot aynı kelimeyi arayan kişileri buluşturmayı da hedefliyordu. Arama özelliğinin yanında arama sonuçlarını saklayıp paylaşma (attareZ), haber, redhouse sözlük ve temiz arayüzlü bir posta hesabı da sunmaktaydı.

Şu anda kapalı olan siteye ne olduğu bilinmiyor.

NOT: Dört farklı arama motorumuz olacağına bu dört sitenin çalışanları güçlerini birleştirerek tek ama en büyük arama motorumuzu yapsalar bence daha iyi olurdu.

*Basın bülteninden derlenmiştir.

**Sitenin “hakkımızda” bölümünden alıntı yapılmıştır.

***Sitenin “hakkımızda” bölümünden alınmıştır.

 


GÜNCELLEME

 

Ara.ma

Kurucusu Alican TEMEL. 2009’un yaz sezonunda babasının iş seyahati dönüşünde uçakta Faslı genç bir web girişimcisiyle tanışması beraber iş yapmalarına vesile muş. Bu genç Türkiye’de gerçek anlamda bir arama motoru olmadığını ve kafasında yeni bir projesi olduğunu söylemiş. En nihayetinde de beraber çalışarak siteyi kurmuşlar. Dokuz aydır faaliyette olan sitenin IT Manager’ı olarak devam ediyor Alican TEMEL. Bu yaz sezonunda ofis de açmayı düşünüyorlarmış. Bu ofiste arama motoru projesinin yanında farklı web projeleriyle web dünyasında da ilerlemeyi planlıyorlarmış.

Arama konusunda biraz yavaş olsa da sonuç bulması gayet başarılı. Ayrıca sitelerin önizlemelerini de gösterebiliyor. Bunun yanında arama sayfasının arka planı değiştirilebiliyor. Bulduğunuz siteleri e-mail ya da facebook sayesinde arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

17 YORUMLAR

 1. Acik konusayim, hicbirinden bir halt olmaz ki buda aciktir. en sonuncu Attabot.com u bir ara gormustum, hani yapisi ve isleyisi geregi bence gayet basarili bir proje idi, neden kapali oldugunuda merak ediyorum.

  Lisatedeki arama motorlari son derece hantal ve yavas, ayrica istenilen sonucuda diger yabanci arama motorlari kadar kapsamli veremiyor. bence farkli bir yontem denenmeli, bu son derece gereksiz bir is bence.

  Son soyleminede katiliyorum, daginik sekilde is yapamazlar, bence tek bir el olsalar daha alternatif ve yenilikci bir sistem hazirlayabilirler.

 2. Ara.com bir dizin sitesinden başka bişeye benzemiyor yapı olarak tabi sunduğu hizmetler başka.

  arama.com.tr ‘de gerçekten yüzeyse sonuçlar veren bir arama motoru ve neden gelişim için girişim yapmadıklarınıda merak ediyorum.

  Son zamanlarda firmalar arama motorlarında üst sıralara tırmanmak için birbirlerini ezerken neden bizim arama servislerimiz kayıtsız anlamıyorum.

  Google’a rakip olarakta, önümüzdeki 5 sene için benim favorim yandex! Kesinlikle dünya genelinde, sürekli bir ivmeyle gelişim gösteren belkide dünyanın tek arama motoru.

  Paylaşım için teşekkürler.

 3. niye eleştiriyorsunuz? adamların sanki google gibi direk 25 milyon doları mı var? alın getirin bana 25 milyon dolar verin bende kurayım hemen googleye rakip siteyi. küçük bütçelerle anca olur o işler. beğenmiyorsanız kendiniz yapın görelim. girin adamların arama motorlarına günlük tıklayın kazansınlar. ekleyin siteleriniz varsa. destek olun.

 4. Her işin başlangıcında küçük bütçelerle yola çıkılır.Googlenin parasını bir başkasına aynen yatırım yapıpta başlasa dahi onun kadar yol alabilmeleri imkansızdır.Para,bilgi,tecrübe,altyapı…Fakat elma ile elmayı karşılaştırmak gerekir.Google ile Türk arama motorlarını karşılaştıma yanılgıdır.Her ne kadar çokça kullanmasam da Türk Arama Motorlarına başarılar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.