Kategoriler
Ev Elektroniği Günlük hayat Teknoloji

Televizyon ve Zararları

i100161_televizyon-grafik2

Televizyon, günümüzdeki kitle iletişim araçlarının en etkilisi olan araçtır. 20.Yüzyılın en büyük icadı olarak tarihe geçmiştir. Güncel olayları takip etme, film ve diziler ile sosyal faaliyetler, genel kültür kazanma gibi çok büyük yararları olduğu gizlenemez fakat dikkat edilmemesi durumunda zararlara da yol açan bir araçtır.
Televizyonun Bireysel olarak zararlarını saymak istersek ;

– Büyüme ve Gelişme dönemindeki çocukların televizyon karşısında aşırı zaman geçirmesi durumunda sosyalleşme, bireyselleşme yönleri yetersiz kalır. Çocuklar Televizyon karşısında değil sevgi, saygı ortamında yetiştirilmelidir.

– Magazin programları seviyesiz eğlence kültürü kazandırıyor. Bu durumda insanların argo konuşmaya alıştıklarını görüyoruz.

– 3-7 yaş arasındaki çocuklar Tv’den gördükleri sahneleri somut olarak algılar. Örneğin Spider Man gibi uçabileceğini sanırlar. Bu durumda da bu olayı denemek istemesi kaçınılmaz olur ve çok büyük acılar ortaya çıkabilir. Ayrıca gözlerinde de sağlık sorunları çıkabilir.

– Televizyon’da Ticari amaçlı dönen reklamlar insanların yanlış bilinçlenmesine yol açıyor.

– Şiddet Televizyon’da sıradan bir olay gibi görülmeye başladı bundan dolayı da Şiddet kullanan insanlar yetişiyor ve artıyor.

– Günde 4 saatten fazla Televizyon izlemek aşırı kiloya neden oluyor.

– Çok fazla Televizyon izlemek Enerji kaybına da yol açar.

Günlük Kendimizi Eğitecek kadar, Mesafeyi koruyarak, Aşırı bağlanmadan Televizyon İzlemeye Dikkat Edelim..

Sevgi ve Saygılarımızla..

Kategoriler
Ev Elektroniği Günlük hayat

Klima ve Klimanın çalışma yöntemi

Klimanın çalışma yöntemi, belirli bir basınç altında bulunan yoğuşmuş haldeki sıvı  akışkanın istenilen sıcaklığa getirilip buharlaştırmak ve tekrar bu halden yğunlaştırmaktır. Çalışma prensibini açıklayan kanun termodinamiğin ikinci kanunudur.

Çevirim için kullanılan bir gaz  hava basıcı aracılığıyla emilip sıkıştırılarak tekrar yoğuşturulur. Yoğuşturma esnasında açığa çıkan ısı bir hava dönüştürücü (fan) aracılığı ile  atmosfere yollanır . Bu sıvı daha sonra genleşme valfi aracılığyle üzerindeki basınç azaltılarak bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline dönüşür. Bu anda bulunduğu yerden ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek çevrim aynı şekilde tekrarlanır.