Teknolojinin Sömürdüğü Zamanlar 9

Teknoloji her geçen gün farklı bir boyutta insanoğlunu şaşırtmaya devam ederken, insani iletişim kurmanın boyutu da teknolojiyle birlikte değişime uğruyor. Tabiki Çok büyük bir nimet olduğunu kabul etmemek demode bir tavır olur belki. İş hayatının da özel hayatımızın da bütün gereklilikleri bilindiği üzere bu sayede çözülmüş oluyor. Ancak birbirimizden haber alma şeklimiz sanal bir uçuruma doğru hızla yol alma aşamasında ne yazık ki.

Günümüz sosyal medyada kimin ne yaptığını takip etmekle başlarken, kapanışı yine sosyal medya canavarı olarak bitiriyoruz. Koskocaman bir sanal alemde gördüklerimiz kimi zaman bizi, gördüğümüz hayatlara imrenmeye, kimi zaman da hiç olmadığımız bir insan olmanın mutluluğuna erişmeye kadar götürüyor. Tabi bu arada akıllı telefonlarımız sağ olsun hiç kimseden kusurumuz olmadığını adeta dile getirmek için hiç boş durmuyor. Fotoğraflarla, durum bildirimlerle kendimizi adeta ispat etmek için seferber olmuş durumda.

Gittiğimiz yerlerin, yediğimiz yemeklerin fotoğrafları, herkesin bizi sürekli bir mutluluk halinde görmesini yansıtmak için profil sayfalarımızın baş tacı oluyor adeta. Ancak işin bu parlak yüzünün yanında, o çok eğlenirmiş gibi çekilen fotoğraflarımızın, görsel showumuzun görüldüğü yerlerde kimsenin kimseyle aslında gerçek anlamda hiçbir şey paylaşmadığı gerçeği.

Evet aslında biz o aynı ortamlarda mutluluk pozları verdiğimiz insanlarla değil, o anlarımızın büyük bir kısmını sadece telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve tabletlerimizle geçiriyoruz çünkü biz artık birbirimizi gerçekten dinlemekten hoşlanmıyoruz. Artık birbirimizin gerçekten ne istediği değil bizi takip eden insanlara nasıl daha havalı görünürüz önemli bir konu olarak karşımızda. Artık kim elindeki teknolojik aletten kafasını kaldırma zahmetine girerse yanındakiyle göz temasına giriyor, derdini dinliyor mutluluğunu paylaşıyor. Çünkü yanımızdakilerin hayatı, sosyal medyada takipçi kazanmaktan daha önemli değil. Önümüzdeki teknolojik aletler nasıl olsa bugün ne yediğimizi takipçilerimizle paylaşırsak, bir insanla yürekten bir paylaşım yapmaktan daha mutlu olacağımızı adeta emrediyor.

Farkında olmadan teknolojinin nimetlerini çok yanlış kullanmayı öğrendi insanoğlu artık. Yanındakilerle içten bir kahkaha atmak, ya da derin sohbetler etmek, ortak bir sıkıntıya birlikte çözüm üretmek artık çok sık rastlanan durumlar olmaktan çıktı günümüzde. Gerçek insan sıcaklığını aramaktansa, derdimiz artık en şık fotoğraflar kimin sanal gülüşlerinde.

1 Yorum

  1. Gunumuz sosyal medyasi ile teknolojinin bu konuda geldigi noktayi cok iyi ele aldiniz, ancak gozlemlerime gore evrimlesiyor bu konuda insanlar ve bunun ust versiyonlari da gelecek. Bazi ulkelerinde sosyal medya kullanim yasinin 16 ile sinirlanmasi icin yasa cikardiginida ekleyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.