Ana Sayfa Teknoloji ve yaşam DeepFake Nedir, Nasıl Kullanılır? Program Önerileri

DeepFake Nedir, Nasıl Kullanılır? Program Önerileri

0
DeepFake Nedir, Nasıl Kullanılır? Program Önerileri
DeepFake Nedir, Nasıl Kullanılır? Program Önerileri

Zamanında milyon dolarlık maliyetlerle kullanılan DeepFake teknolojisi her geçen gün daha da hızlı şekilde erişilebilir hale gelmekte. Bu durum ise internette asılsız şekilde sahte videoların dolaşabileceği anlamına geliyor. Peki gelin bu deepfake teknolojisi nedir, nasıl kullanılır ve deepfake için program önerilerini görelim.

Bu teknoloji uzun yıllardır sinema sektörü gibi alanlarda zaten kullanılmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmemesinden dolayı bu işlem çok maliyetli ve hatalı oluyordu. Şuan bile kusursuz bir iş yapmak çok pahalıya mal olabiliyor. Ama en azından bu işlemi basit şekilde yapabilmemiz ve eğlenceye dönüştürebilmemiz de mümkün.

Deepfake Nedir?

DeepFake Nedir, Nasıl Kullanılır? Program Önerileri

DeepFake olayı tipik bir örnekle bir insanın görüntüsünü kontrol ederek o insanın söylemediği şeyleri söylemesini sağlayan bir manipülasyon ve yapay zekadır. Bu yapay zeka aktif öğrenebilen yapay zekanın en basit halidir. Özellikle öğrenebilir yapay zekaların artması ve GPT-3 gibi bir buluştan sonra DeepFake teknolojisinin de çığır açabileceğini düşünüyoruz.

Az sonra örnek olarak vereceğimiz videodaki gibi elimizde farklı açılardan çekilmiş görüntüler ve bir de sese sahip olduğumuzda yapay zeka sayesinde gerçekçi mimikler oluşturabiliyoruz. Yapay zeka görseldeki mimikleri öğrenip işleyerek sese uygun bir hale getirebiliyor. Bunun tehlikeli bir örneği ise Obama üzerinde aşağıdaki gibi yapılmış.

Eğer bu videoyu ilk defa görmüş olsanız ve eklendiği yazı bir DeepFake nedir yazısı değil de siyasi bir yazı olsaydı savaş mı çıkıyor diyebilirdiniz. Tabi üzerinden 2 başkan geçse de sonuçta siyasi olarak sözü dikkate alınabilecek bir kişiden bahsediyoruz en azından bu videonun yayınlandığı zaman için.

Yukarıda izlediğimiz ve aşağıda yine vereceğimiz örnekteki DeepFake işlemi çıplak gözle çok inandırıcı olsa bile hala çok kolay tespit edilebilecek halde. Ancak GPT-3 gibi yapay zekaların ortaya çıkmasıyla bu alanda yaşanacak bir patlama ileriki zamanlarda işin ciddileşebileceğini göstermekte.

Deepfake Nasıl Kullanılır?

Öğrenebilir yapay zeka teknoloji alanındaki en büyük buluşlardan biridir. Bu yapay zeka sayesinde farklı açılardan çekilmiş bir dizi fotoğraf kullanılarak yapay sinir kaslarıyla mimikler oluşturulabilmekte. Bu sayede DeepFake uygulayan programa bir dizi fotoğraf ve ses dosyası yüklediğimizde bize eğlenceli bir sonuç verebiliyor.

Bilimsel olarak da geliştirilmeye çalışılan bu teknoloji internet sayesinde de oldukça gelişmiştir. Reddit’te özel açılan bir bölüm sayesinde benzersiz birçok çalışmayla beraber projeler ortaya çıkmıştır.

DeepFake Programı Önerisi

  • Zao: Birçok dizi ve film sahnesinde deepfake uygulamanızı sağlayan bu uygulama Çin’de oldukça yaygın. Android ve İos için çıkmış olan uygulamaya kaydolabilmek için Çinli bir telefon hattı gerekmekte.
  • Deepfakes web β: Bu işi biraz daha ciddi olarak yapan bir uygulama. Sizden işin kusursuz olabilmesi için oldukça fazla veri istiyor. Bu verileri işlemesi de epeyce uzun sürebiliyor ayrıca saatlik ücreti ise 2 dolar.
  • AvengeThem: Avangers ve Marvel hayranları için oldukça güzel bir site. Her platformda kullanabileceğiniz ve ücretsiz olan bu sitede Marvel filmlerinin sahnelerini GIF şeklinde DeepFake uygulayabiliyorsunuz.
  • MachineTube: Bu sitede diğer site gibi ücretsiz. Ancak bu siteyi kullanabilmek için bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bu site DeepFake işlemi sırasında bilgisayarınızın gücünden yararlanıyor. Onun için işlemcinizin oldukça iyi ve ekran kartınızın ise en az 2GB olması gerekmekte.
  • DeepFaceLab: Yine diğer uygulamalar gibi ücretsiz bir program. Sizin bu alanda pratik yaparak kendinizi geliştirmenizi sağlıyor. Ayrıca Windows platformu için.

Bu tarz teknolojilerden ilgileniyorsanız öncelikle GPT-3 yapay zekası nedir, adlı kapsamlı yazımıza gitmenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.