Ssh den mysql sql veritabanınızdaki belirli kelimeleri hızlıca değiştirme!

Daha önce phpmyadmin üzerinden bul değiştir örneğini burda anlatmıştım, bununla tek tek uğraşmak istemeyenler içinde küçük bir kaç adımla nasıl sql veritabanınızdaki verileri bul/değiştir yapacağınızı anlatacağım.

işlem çok basit, ancak öncesinde sql dosyanızın yedeğini almanızı öneriyorum, ne olur ne olmaz, işlem sırasında sorun çıkabilir yada beğenmediysek tekrar eski haline getirebiliriz.

ssh ile sunucunuza bağlanın, mysql veritabanının bulunduğu veritabanına ve aşağıdaki kodları sırayla çalıştırın, gerekli yerlere kendi veritabanınızın ismini girmeyi unutmayın:

mysqldump -u root -p VERI_TABANI_ISMI > ./veritabani_sql_dosyasi.sql

sed -i 's/degisecek-kelime/yeni-kelime/g' ./veritabani_sql_dosyasi.sql

mysql -u root -p VERI_TABANI_ISMI < ./veritabani_sql_dosyasi.sql

root: mysql erişimi olan root kullanıcı ismi:

VERI_TABANI_ISMI: bul/değiştir yapacağınız veritabanı ismi

değişecek-kelime: Eski kelime, yani değiştirmek istediğimiz kelime

yeni-kelime: Bulup değiştirmek istediğiniz yeni kelime

veritabanı_sql_dosyası: sql dosya ismi, değişmeniz gerek yok, bu şekilde kullanabilirsiniz, ancak farklı veritabanları içinde aynı işlemi yapçaksanız, ismi değiştirmenizi yada root dan silmeniz gerekebilir.

Kodu hatasız uyguladıktan sonra, veritabanımızı root dizine indirecek, sonraki kod ilede içerisinde arama yapıp değiştireceğiz, en sonda yeni veritabanı dosyasını mysql ye tekrar yükleyeceğiz.

Kodun paylaşıldığı kaynak: stackoverflow

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.