Ana Sayfa Linux arena Program kurulumu Linux .rar ve .unrar kurulumu (winrar)

Linux .rar ve .unrar kurulumu (winrar)

0
Linux .rar ve .unrar kurulumu (winrar)

Linux sunucularda .rar uzantılı dosyalar üzerinde işlem yapmak yada dosyalarınızı .rar şeklinde sıkıştırmak için kullanabileceğiniz rar ve unrar uygulamalarını kurmayı anlatacağım. Çok basit, bir kaç adımda kurulumu yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Kurulumdan sonra terminal üzerinden de işlem yapabilirsiniz ancak bu konuda ona yer vermeyeceğim, Sadece kurumla yetinelim, zamanla detaylarada giriş yaparız.

Öncelikle RPM Forge deposunu (yoksa) repolarımıza dahil edelim. Bu depoyu unutmayın, çünkü onsuz rar ve unrar uygulamalarını kuramazsınız, çünkü normal yum deposunda yada epel deposunda malesef bulunmuyorlar.

Sonrasında aşağıdaki komutu kullanarak kurulumu bitirelim:

yum install rar unrar

# yada

yum --enablerepo=rpmforge install rar unrar

Onay isterse (y) yapıp kurulumu bitirin. Bu onay Türkçe yada farklı dillerde değişebilir, onay için gereken harfi girerek kurulumu bitirin. Sonrasında yukarda da göreceğiniz gibi linux masaüstünüzdeki herhangi bir dosyayı compress (sıkıştırmak) yada extract (açarken) ederken .rar uzantılarıyla işlem yapabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.