Nginx SSL (https) aktif etme [Cloudflare] 7

Nginx kurulu sunucularda https (SSL) aktif etmek için hazırladığım bu konuda cloudflare de bulunan sitenizin kolayca https formatını aktif etmeyi ve kullanmayı anlatacağım. Bu konuda cloudflarenin ücretsiz SSL özelliğini kullanarak anlatım yapacağım ancak mantık aynıdır, farklı bir ssl sertifikası ilede burdaki nginx ayarlarını yaparak SSL (https) aktif edebilirsiniz.

Öncelikle cloudflare de bulunan sitemizin ayarlarına giriyoruz, aşağıdaki resimdeki kısma gelin:

Sonrasında Yeni sertifika oluşturmak için aşağıdaki resimde gösterilen butona tıklayın:

Açılan pencerede hiç bir şeyi değiştirmiyoruz ve en altdaki yeşil butona tıklayarak sertifikamızı oluşturuyoruz:

Sonrasında size iki kod verecek, birisi sertifika, diğeride anahtar (sanırım). notepad++ ile boş bir dosya açın ve ilk kısımdaki kodu yapıştırıp ismini bu şekilde kaydedin: domain.com.pem altdaki kod içinde notepad++ da boş bir dosya daha açın ve yapıştırarak ismini domain.com.key şeklinde kaydedin. Örnek olması açısından aşağıdaki resime bakabilirsiniz:

Sonrasında bu iki dosyayı sunucunuzdaki nginx’in kurulu olduğu dizine yükleyin. Centos sunucularda nginx dizini: /etc/nginx/

Farklı bir yerdeyse oraya yükleyin ve sitenizin nginx konfigürasyon dosyasını açın, ve server{} arasındaki kodları aşağıdaki gibi düzenleyin:

Örnek kodlar:

server {
     listen   80;
     listen   443;

     ssl    on;
     ssl_certificate     /path/to/domain.com.pem;
     ssl_certificate_key   /path/to/domain.com.key;

     server_name  domain.com;

     location / {
      root   /home/domain.com/public_html/;
      index  index.html;
     }
}

Ayarlarınızı yaptıktan sonra nginx e restart atın:

service nginx restart

Bununla beraber nginx ayarlarınız tamamlanmış demektir. Şimdi cloudflare ayar kısmına tekrar dönerek en altdan otomatik siteyi https li linke yönlendirmeyi açalım:

Bu işlemlerden sonra https nin sitenizde aktif olarak kullanılacak düzeye gelmiş olması gerekiyor. Ancak sitenizdeki normal http li link varsa bunları https li şekli çevirmeniz gerekli. Normalde cloudflare bu linkleri https şekline çevirecektir, ancak veritabanında yada ayarlarınızda kayıtlı http li linkler normal şekilde gösterileceği için güvenlik hatası verebilir. Bu sebeple veritabanınızdaki http li linkleri https li şekilde değiştirmeniz gerekecektir. Bunun için phpmyadmin den ara/değiştir yapmak için kullanabileceğiniz konumuza girerek bu kayıtları https li şekilde düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.