Kategoriler
Sinema Dünyası

Sinema tarihinin en iyi hapishane filmleri – 15 tane

Kerem Akça’ya gore sinema tarihinin en iyi hapisane filmlerini haberturk listelemis. Bunlarin arasinda Esaretin bedeli, con air, Alkadrazdan kacis gibi yapimlar favorilerim. sizlerinde gordugunuz, izlediginiz filmler mutlaka vardir bu listede. Ayrica listede eski filmlerde yer aliyor, cogunu gormedigimi itiraf ediyorum, zamanim oldugunda bakmaya calisacam ins :)

***

Hapishane filmlerine ‘destansı’ anlatıyı getirerek çığır açan bir başyapıt. Üç bölümde bir suçlunun tasvirini böylesi bir metotla yaparken Francis Ford Coppola’nın gangster filmine uyguladığını alana tahsis eden bir eser. Yönetmen Franklin J. Schaffner’ın zekasının kaynağında usta oyuncu Steve McQueen var.
2-Açlık (Hunger) (2008) Bobby Sands’in hapishanede yaptığı grevi ele alan yapıbozucu bir alt tür örneği. Diyalog odaklı orta bölüm sekansının yanında sessizlik üzerine Godardiyen bir format analizi diyebiliriz. Hapishane filmlerinin verdiği yegane başyapıtlardan. İngiliz sinemasının da medar-ı iftiharlarından biri.
3-Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz) (1962) Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, ‘Alcatraz Hapishanesi’ gerçeğinin en çarpıcı beyaz perde temsillerindendir. ‘Yeni Hollywood’ düşüncesini fitilleyen yönetmenlerden John Frankenheimer’ın yaklaşımıyla dikkat çektiği kesindir “Alkatraz Kuşçusu”nun. Bu durum ‘ömür boyu hapis’ cezası aldıktan sonra bunu tek bir hücrede yalnız geçirmeye mahkum edilen bir adamın ‘insanlık’ arayışına, çekici bir ‘akıcılık’ getirmiştir. Elbette Burt Lancaster imzasını da arkasına alarak... Hollywood’da ‘Alcatraz’ kelimesinin ilk ortaya çıktığı yerlerden biridir bu eser.
4-Zift (2008) 1940’lar Bulgaristan’ında hapse girip 1960’da dışarı çıkan ve totaliter rejime karşı tutunmaya çalışan bir siyasi suçlunun hikayesi. Siyah-beyaz sinemadaki anlatı yetisinden küfürlü diyaloglardaki özenine kadar, gerçek anlamda stil ve vizyon sahibi bir tür denemesi. Javor Gardev ilk filminde Bulgaristan’da nadiren de olsa ‘iyi’ filmler çekilebileceğini kanıtlıyor. Uzun lafın kısası sinemaskop oranında bir daralma ve politik dışavurum denemesi “Zift”.
5-Parmaklıklar Ardında (Cool Hand Luke) (1967) Paul Newman’ın ‘suçlu’ performasından ve Vietnam Savaşı ile Soğuk Savaş’ın psikolojisinden güç alan dingin bir alt tür filmi. Bir Oscar ödülü bulunan eserin yönetmenlik koltuğunda Stuart Rosenberg oturuyor. Alanın ‘psikoloji’ odaklı bir noktaya uzanılabileceğini kanıtlamasıyla da, seçkinin içinde ‘alternatif’ bir yere yerleşiyor bizde “Parmaklıklar Ardında” adıyla bilinen “Cool Hand Luke”.
6-San Quentin (1937) Sinema tarihinin ilk dönemindeki hapishane filmlerinin en akılda kalanı. Hollywood’da ‘dedektif’ rollerinin unutulmaz ve karizmatik ismi Humphrey Bogart’ın ortaya çıktığı yer aynı zamanda. Kara film patlaması öncesi son duraklardan birinde ülkenin meşhur hapishanesi San Quentin ve Büyük Bunalım dönemi başrolde.
7-Le Trou (1960) Jacques Becker imzalı bir hapishaneden kaçış filmi. Fransa’nın da ‘gangster yaratma’ konusunda Hollywood ile bir zamanlar yarıştığını ispatlayan bir eser.
8-Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) (1994) Biri siyah, diğeri beyaz iki mahkumun olağan dışı dostluğunun öyküsü. Tim Robbins ile Morgan Freeman’ın performanslarından güç alan bu 40’ların hapishane gerçeğine parmak basan eserin Stephen King’in romanından uyarlandığı da not düşülmeli. Ana akım hikaye anlatma sinemasının tavizsiz yönetmenlerinden Frank Darabont ise filme Oscar adaylıkları getirmişti.
9-Con Air (1997) Bir uçak hapishanesinden kaçmanın yollarını arayan ‘çeşitli’ mahkumların direniş hikayesi. Müzikleri, temposu ve Jerry Bruckheimer zekasıyla yürüyen, alanın içindeki ‘su gibi akan’ seyirliklerden biri. Aksiyon dozajıyla da her seyircinin ağzına layık.
10-Kader Bağlayınca (The Defiant Ones) (1958) 1996’da ülkemizde “Kaçaklar” (“Fled”) adıyla gösterilen bir yeniden çevrime dönüşen eser, ABD’nin kökenindeki siyah-beyaz ayrımı üzerine hiciv dolu metinler taşır. Stanley Kramer’ın ‘kara film’ algısını aratmayan derinlikli rejisi ile Tony Curtis’in ‘yakışıklı adam’ performansıyla kalıcı olmuştur. ‘Hapishaneden kaçış’ düşüncesiyle ilgili ilk modern örneklerdendir. Bu damardan birçok filme de esin kaynaklığı yapmıştır.
11-Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz) (1979) Don Siegel’dan unutulmaz bir kaçışın, hafif görkemli, 70’ler ruhuna uygun öyküsü. Başrolde Clint Eastwood ve ada hapishanesi Alcatraz var. 2.35:1 formatında ve ‘karakter ve mücadelesi’ konseptinde soğukkanlı ama anlamlı bir eser.
12-Zonzon (1998) 90’ların çıkıştaki Fransız yönetmeni Laurent Bouhnik imzalı, görsel açıdan dikkat çekici bir deneme. Pascal Greggory’nin başrol perfomansının yanında açı-mercek tercihleri konusunda sıkışmışlığa yaptığı yorumla halen zihinlerden çıkmadı “Zonzon”.
13-R (2010) Hapishanede kalan ‘mahkum psikolojisi’ konusunda ihtisas yapan bir ilk film. Tobias Lindholm-Michael Noer ikilisinin yüksek plan sekans alma ve ses bandı kullanma becerisiyle yükselen, yerine göre ‘şiddet’ ve ‘din’ gibi kavramlara da giren özel bir eser. Üstelik Danimarka mamulü...
14-Deney (Das Experiment) (2001) 2010’da bir Hollywood yeniden çevrimine malzeme olan yapıt, popüler sinema anlatısını iyi bilen Oliver Hirschbiegel’in çıkış filmi aynı zamanda. Moritz Bleibtreu’nun bir ‘kapan’a tıkılıp ‘denek’ hayvanı haline getirilmesi kuşkusuz hapishane filmi alanına ‘Biri Bizi Gözetliyor’ mantığını sokmuştu. Bu da zaten “Deney”in kısa sürede uzun yollar kat etmesini sağladı.
15-Ölüm Yolunda (Dead Man Walking) (1995) Susan Sarandon-Sean Penn ikilisinin karşılıklı döktürmesini merkezine alan Tim Robbins imzalı bir eser. Özellikle oyunculuklar, etkileşim, gerçekler ve bakış açıları üzerinden çıkardıklarıyla hatırlanıyor. Penn’in sarsıcı yüz ifadesini siz de hala unutamadınız öyle değil mi?

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Sinema tarihinin en iyi hapishane filmleri – 15 tane” için 5 yanıt

Listede kısmen güzel filmler var,tabiki eksiklikler ve fazlalıklar da var,Esaretin Bedeli Tartışmasız Gelmiş geçmiş Tüm zamanların en iyi sinema Filmi olarak Tüm dünya listelerinin 1. sırasında Dünya listelerinin en başında,Alkatrazdan kaçış filmi ile hemen hemen aynı bu 2 film harika, “Pappilion” Alkatraz Kuşçusu ” Zaten super Filmler,”Parmaklıklar ardında ” Filmi güzel bir film,”Kader bağlayınca ve Le trou ” Muhteşem Filmler,Listenizde geriye bir güzel Film kalıyor “San Quentin Hapishanesi” fakat Türkçesini izlememk ne mümkün,”Dead Man Walking “filmini izledim burdaki kahramanımız kendisi ile suç ortağı olan serseri arkadaşıyla birlikte kızlara tecavüz ettiğini itiraf ediyor,ki bu kişinin filminin yapılmış olması benim vicdanıma sığmıyor ,tamamen suçluyu acındırma ve yüceltme konulu,Das experiment filmini izledim sürükleyici olsada neticede konusu çok abartılmış sıradan bir korku filmi gibi hafızalarda yerini alıyor ,yani arşive konulmayacak bir film , ” R ” Filmi ise tamamen masrafsız çekilmiş, ve çok sıradan ve önemsiz bir insanın bir kaç günlük sıradan hapishane öyküsünü anlatıyor,buda arşive konulmayacak önemsiz ve başarısız bir film,” zonzon ” filmini izlemedim fakat Jamel Debbouze filmde olduğu için Filmin ne kadar basit ve kalitesiz olduğunu anlaya biliyorum ,zaten bu adamın iyi bir filmi yok, ” Zift ” filmini izledim ben hayatımda bu kadar gereksiz saçma ve izleyici ile dalga geçen başka bir film görmedim ,” Con Air ” filmi zaten bütünüyle sıradan saçma ve çöplük bir film,gelelim son olarak ” Hunger ” adlı filme, bu filmi izledim ,Evet belki Yüce bir dava’ya hizmet adına yapılmış olabilir, fakat bu filmde filmin yarısı 2 mahkumun kendi hücrelerine işeyip tuvaletlerini yapması ve duvarları dışkıları ile sıvaması ,diğer yarısı ise bir masada bir mahkumun peşpeşe sigara yakıp karşısındaki görüşçüye konuşması ile bitiyor ,bence bu film filan değil, ___Ve listenize eklemenizi tavsiye edeceğim bir kaç harika film var ,”Son kale” Barubaker ” Felon ” Celda 21 ” Yeşil yol ” Babam için ” Müebbet kuşları “İlk öldürme “Bir idam mahkumu kaçtı ” Evet Arkadaşım Şimdilik Bu kadar 9 tane Harika unutulmaz film tavsiye ediyorum bunları izle ve listene ekle , şunları ise listenden kaldır Das experiment ,Dead Man Walking, R, Zonzon,Zift,Con Air,Hunger ,bunlar kesinlikle film değil ,ve sadece yapılmış denenmiş ama başarısız olmuş filmlerdir ,Saygılarımla.

İngiltere’de 1933 te başlayıp 22 yıl süren Albert Pierrepoint’in cellatlık hikayesi anlatılıyor.Tüyler bu ürperten mesleği tam bir disiplin içerisinde soğukkanlılıkla yerine getiren Pierrepoint, aşk cinayetleri işleyenlerden, Yahudi katliamında fiilen görev almış nazilere kadar yüzlerce insanın hayatına son vermiş bir memurdur. “Cellat Filmi”

esaretin bedeli filmin kralıdır hergün film izleyen birisi olarak sölüyorum yerini sonuna kadar hak ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.