Kan Bağışının Faydaları Neler? 2

Kızılay son dönemlerde yoğun bir şekilde kan bağışı kampanyaları yapıyor ve şehirlere çadırlar kuruyor. Her ne kadar insanlar kan verirken çekingenlik yaşasa da, aslında bağışlanan kanların çok faydası var. Bununla hem kaza geçirmiş, hem ameliyat olan insanların hayatını kurtarma şansınız var. Hem de insani yanı bir yana, sağlığa da çok faydalı bir durum.

Kan vermek, kemik iliği yağlanmasını önlüyor ve vücuttaki kan yapımını canlı tutuyor. Aynı zamanda verilen kanın yerine vücuda genç hücreler katılıyor ve böylece daha dinç ve canlı oluyorsunuz. Kandaki yüksek yağ oranı düşerken, kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi durumlar da ortadan kalkıyor.

kan-bagisi-faydalari

Kan bağışı yapan kişi, her seferinde AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz gibi hastalıkların taramasından da ücretsiz olarak geçerken, kan grubu taraması da gerçekleşmiş oluyor. Üstelik Kızılay, sürekli kan bağışlayanlar, daha doğrusu 10 bağışta Bronz Madalya hediye ediyor.

25 bağışta Gümüş Madalya verilirken, kan baışı kalp krizi ihtimalini de yüzde 90 artırıyor. 35 bağışta Altın Madalya verilirken, 40 bağışta ise bir plaket veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.