Kadınların hayatlarında zorlu bir dönem olan hamilelik döneminde sıkça görülen sorunlar ve çözümlerini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Hamilelik dokuz aylık zorlu bir süreç olmasına rağmen dünyaya yeni bir can getirmek sonrasında büyük keyif vermektedir. Çoğu evli çiftin hayali olan bebek yapmak, dokuz ay boyunca anne karnında büyümesini beklemek zorlu bir süreçtir. Hamile kadınlar gebelik döneminde zorlu birden fazla sorun ile karşı karşıya kalır. Her kadının hamilelik dönemi farklı yaşansa da genelde görülen sorunlar hemen hemen ortaktır. Hamilelik sorunlarının başında kusma, kabızlık, rahat hareket edememe, kilo alma, uyuyamama gibi sorunlar gelir. Bu sorunlar çoğu zaman can sıkıcı bir hale dönüşmektedir. Gebelik dönemi sorunlarını en aza düşürmek ve daha rahat bir gebelik geçirmek için dikkatli olmakta fayda vardır.

Hamilelikte En Sık Görülen Sorunlar ve Çözümleri

Mide ve Sindirim Sistemi Problemleri

Hamilelik belirtisi olarak başlayan ve gebelik döneminde de sıkça yaşanan bir sorun olan mide problemleri her kadında görülmektedir. Mide yemeklere, kokulara karşı daha hassas olur. Belli bir dönemden sonra ise hormonların etkisi ile iştah açılır ve aşırı kilo alımı başlar. Gebelik döneminde rahim büyür. Büyüyen rahim mideyi sıkıştırır buda mide gazının yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden sindirim sorunları olan kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlar yaşanır. Çözmek için ise uzman kontrolünde sindirim sistemini rahatlatıcı ilaçlar alabilir veya bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Mide ve Sindirim Sistemi Problemleri

Cilt Problemleri

Hamilelikte en fazla can sıkıcı durumlardan biri de cilt problemleridir. Kilo alan vücutta deri genişler bu yüzden de çatlaklar meydana gelir. Ciltte oluşan lekelenmeler, çatlaklar ve doğum sonrasında kilo verme ile yaşanacak sarkmalar kadınların korkulu rüyasıdır. Cilt sorunlarını yaşamamak için hamilelik döneminde bakım yapmaya devam edin. Özellikle her duştan sonra tüm vücudunuza doğal yağlar ile masaj yaparak oluşabilecek çatlakları engelleyin. Hamilelik döneminde basit egzersizler yaparak vücudunuzun bozulmasını ve sarkmasını da engelleyebilirsiniz.

Cilt Problemleri

Halsizlik ve Yorgunluk

Vücut ağırlığının artması, daha fazla çalışması nedeniyle halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi sorunlar tüm gebelerde görülür. Artan progesteron hormonu nedeniyle vücutta halsizlik ve yorgunluk hissi oluşur. Uzman kontrolünde ilaç tedavisi ve yorgunluğunuzu alıp sizi daha rahatlatmış hissedecek doğal çayları tüketebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.