Gelişmiş etoburların bağırsaklarında yaşayan tenya ya da kist nedir?

Etobur canlılarda özellikle bağırsaklarında birçok kist veya hastalığa rastlanabiliyor. Özellikle insanlarda da sık sık et yemeye bağlı olarak sorunlar doğabiliyor. Bu yazımızda gelişmiş etoburların ve insanların bağırsaklarında yaşayan tenya ya da kist nedir, açıklayacağız…

Bir Parazit Hastalığı: Ekinokokkoz

Bilimsel tabiri Ekinokokkoz olan hastalığın; kist hidatikhidatidoz  veya halk arasında kist hastalığı adları da kullanılmaktadır. Bu hastalık kurtlanma diye tabir edilen parazit hastalıklarındandır. Bir tür şerit solucanlarının sebep olduğu bu hastalığın 2 türü bulunmaktadır. Bu türlerden ilk kist ekinokokkoz ve diğeri de alveolar ekinokokkoz. İlki dediğimiz gibi bağırsaklar da gözükür. Diğer ise parazitlerin farklı organlara sıçramasıdır.

Ekinokokkoz , kist hastalığı sebeplerinden de biraz bahsedelim. Genelde bu hastalığın sebepi enfekte olmuş hayvanların yumurtalarından kaynaklanmaktadır. Bu yumurtaları içeren yiyeceklerden kaynaklı dahi olabilir. Bu hastalık sıklıkla köpekler, tilkiler ve kurtlarda görülür. İnsanlarda ise genelde ultrasyon yoluyla teşhis koyulur..

Bir Parazit Hastalığı: Ekinokokkoz

Gelişmiş etoburların bağırsaklarında yaşayan tenya

Çok nadir olsa da bu tarz bir soru ile bulmacalarda veya bilgi yarışmalarında karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun tek bir cevabı yoktur çünkü yazıda da belirttiğimiz gibi birçok ismi bulunmaktadır. Eğer bulmaca halk dilini baz alıyorsa cevap kist veya kist hastalığıdır. Ancak bilimsel olarak ele alırsak Ekinokokkoz’dur. Bazen bu bilimsel adın türevi olan Ekinokok ismi de kullanılır.

Eğer bu yazımıza codycross oyunu için geldiyseniz cevabımız dediğimiz gibi “Ekinokok” olacaktır. Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 6 – Bulmaca 4 Cevapları

Bulmaca oyunu Codycross Dünyamız – Grup 6 – Bulmaca 4 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Gelişmiş etoburların bağırsaklarında yaşayan tenya:
EKİNOKOK
Bilardoda vurulan topun diğer toplara dokunması:
KARAMBOL
Ücret karşılığında ev işlerini yapan kişi:
HİZMETÇİ
Polonya’nın eski adı:
LEHİSTAN
Efes ile Persepolis arasındaki antik ticaret yolu:
KRAL  YOLU
Toprak kazıldığında yukarı fışkıran su kaynağı:
ARTEZYEN
Güneşin ana maddesi olan gaz:
HİDROJEN
Fizik kurallarının dışında kalan:
DOĞAÜSTÜ
Adını tünel açan hayvandan alan pasta:
KÖSTEBEK
Bir şirkette ya da malda pay sahibi olan kişi:
HİSSEDAR
Üstünde bulunan giysileri çıkarmak:
SOYUNMAK

Bugün gelişmiş etoburların ve insanların bağırsaklarında yaşayan tenya ya da kist nedir, bu konudan bahsettik. Bazen bu tarz sorularda birden fazla şaibeli cevaplarla karşılaşabiliyoruz ancak sizler için iyi bir araştırmayla bunları yazıya döküyoruz . Ayrıca bunu yaparken hem bulmacalara cevap oluyoruz hem de genel kültürümüzü arttırıyoruz. Sizlere bu tarz içerik hazırlamaya devam edeceğiz . Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.