Erkeklerde Kısırlık Sorununa Neden Olan Alışkanlıklar 5

Türkiye’de yapılan tıbbi araştırmalar gösteriyor ki 70’li yıllardan bu yana erkeklerde sperm sayısı gittikçe düşüyor ve kısırlık oranı artıyor. Erkeklerde kısırlığa neden olan belli başlı alışkanlıkları bulunuyor. 

Kısırlık özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin hayatlarında zorlu bir dönemeçtir. Kısırlık tedavi edilemez bir hastalıktır fakat önceden önlemi basit yöntemler ile alınabilir. Türkiye’de her geçen gün kısırlık sorunu yaşayan erkek sorunu da artıyor. İlerleyen yaşlarla kıyaslandığında artık erken yaşlarda da kısırlık sorunu görülebiliyor. Erkeklerin gün içerisinde yemeden içmeye yaptığı bazı alışkanlıklar kısırlık sorunu tetikleyip gün yüzüne çıkmasına neden oluyor. Erkeklerde kısırlık sorununa neden olan alışkanlıklar;

Tüketilen Etin Çeşidi

Yapılan araştırmalarda erkeklerin gün içerisinde kırmızı mı yoksa beyaz mı et tükettiği konusu ele alındı. Araştırmalar sonucunda beyaz et tüketen erkeklerin kırmızı et tüketen erkeklere göre daha az kısırlık riski yaşadığı tespit edildi. Ayrıca diğer beslenme şekilleri de ele alındı. Düzensiz ve yağlı beslenme, alkol, sigara gibi zararlı maddeler tüketenlerin daha çok kısırlık riski taşıdığı belirtildi.

Tüketilen Etin Çeşidi

Cep Telefonun Etkisi

Çoğu erkek cep telefonunu pantolonun cebinde taşır. Üreme organlarına yakın olan cep telefonları yaydıkları radyasyon nedeniyle üreme hücrelerini kötü yönde etkilemektedir. Cep telefonunun elektromanyetik enerji yayması ve bunu vücudun yutması sperm kalitesini kötü yönde etkilemektedir.

Cep Telefonun Etkisi

Az Uyku, Stres

Yaşam kalitesini arttıran en önemli aktivite uyumaktır. Uyku düzensizliği yaşayan ve sürekli az uyuyan erkeklerde sperm kalitesinin düştüğü kısırlık sorunun ortaya çıktığı görülmüştür. Uyku esnasında testesteron salınımı yapılır. Bu yüzden az ve kalitesiz uyuyan erkeklerde salınım azalır. Az uyku sürekli bir hal alır ise kısırlık sorunu ortaya çıkar. Sürekli stres altında olan erkeklerde de kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Stres hormonları etkilediği için üreme hormonlarını kötü yönde etkiler ve sürekli hal alır ise baba olma şansını azaltır.

Az Uyku, Stres

Alkol, Esrar ve Sigara Kullanımı

Kısırlığın en büyük dostu olan bu 3 zararlı madde yaşam kalitesini düşürdüğü gibi üreme kalitesini de her geçen gün yok etmektedir. Alkol, esrar ve sigara kullanan kişilerin üreme sistemlerinde bozukluklar meydana gelir. Bu 3 zararlı madde erkeklik hormonun azalmasına etki ettiği gibi sperm sayısı ve kalitesini de azaltmaktadır.

Alkol, Esrar ve Sigara Kullanımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.