Aşılama Ne zaman Uygulanır?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler çocuk sahibi olmanın yollarından biri de aşılama yöntemidir. Oldukça basit bir yöntem olan aşılama sperm hücreleri vajinaya ya da rahmin içine bırakılması işlemidir. Aşılama yöntemi gebelik ihtimalini %20 ye kadar arttırır.

Aşılama işlemi iki şekilde uygulanır. Sperm hücreleri ya da meni vajina kanalına ya da direkt olarak enjektörler sayesinde rahmin içine bırakılabilir. Vajina kanalına bırakmak daha çok geçmişte kullanılan bir yöntemdir çünkü bu şekilde gebelik ihtimali yaklaşık olarak %5 artmaktadır. Bu sebeple günümüzde daha çok hayvanların üremesinde tercih edilmektedir. Bir diğer yöntem olan rahim içine sperm hücrelerinin bırakılmasında ise çok daha yüksek ihtimalle döllenme sağlanır.

AŞILAMA İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR ?

Aşılama yöntemi basit ve hızlı bir yöntem olsa da öncelikle doğal yollardan gebelik denenmelidir. Eğer uzun süre denedikten sonra gebelik sağlanamazsa aşılama işleminin yapılması için gerekli testler yapılır. Eğer testlerin sonucu aşılama işleminin uygulanması için bir sorun teşkil etmiyor ise aşılama yöntemi uygulanır.

Günümüz teknolojisiyle birlikte hızlı ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Aşılama yönteminin uygulanması için bazı şartlar vardır. Aşılama yalnızca erkekte sperm üretimi ve kadında yumurta üretimi mevcut ise gerçekleştirilebilmektedir. Eğer çiftlerden birinde sperm veya yumurta üretiminde sorun var ise öncelikle bu rahatsızlık tedavi edilmelidir. Çünkü eğer böyle bir rahatsızlık var ve tahlil ve tetkikler yapılmadan aşılama işlemi yapılırsa işlem başarısız olacaktır. Zaten başarılı olma ihtimali olamayan aşılama işlemlerinin tekrarlanması halinde üst üste başarısız sonuçlar almak çifti psikolojik olarak da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple aşılama işleminden önce işlemi uygulayacak olan hekimin tüm tavsiyeleri dinlenmeli ve her türlü tahlil ve tetkik gerçekleştirilmelidir. Eğer işlemler yanlış bilgilerle birlikte yapılırsa bu sadece hastanın sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Aşılama işleminde erkekten alınacak sperm hücresinin sağlıklı olabilmesi için son 48 saat içinde sigara, alkol, uyuşturucu  ya da ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde sperm yapısı etkilenir ve enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu da aşılama işleminin başarısız olmasına neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.