Merhabalar,

Bugün yeni bir program anlatımıyla karşınızdayım. Bu küçük dostum formattan sonra ilk kurduğum programlardandır. Mutlaka denemenizi tavsiye ederek anlatıma başlıyorum.

Nedir?

Ne zaman ve nasıl tanıştığımı bilmediğim bu küçük program yıllardır elimin altında duruyor. Uzun ismi CrapCleaner olan program bilgisayarcılar arasında CCleaner ismiyle meşhur olmuştur. Daha önce sadece ücretsiz versiyonu olan bu program yeni sürümleriyle birlikte (ekstra özellikler sunarak) Home ve Business Edition versiyonlarını çıkarmış ve ücret karşılığı satışa başlamıştır. Windows’un bütün versiyonlarıyla uyumlu çalışan programın diğer işletim sistemlerinde nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi değilim.

Ne işe yarar?

Program açıldığında üst tarafta bilgisayarınızın özelliklerini göstermektedir. Ayrıca 4 buton gözümüze çarpıyor;

Cleaner butonu; bilgisayarınızın ram’ini güzelce boşaltıyor. Bildiğiniz gibi ram ne kadar boş olursa bilgisayar o kadar hızlı çalışır. Ayrıca bir de bilgisayarınızın kenarında köşesinde kalan lüzumsuz dosyaları siliyor. Buna nasıl karar veriyor bilmiyorum ama bu zamana kadar problem çıkartmadı.

Kayıt Defteri butonu; bilgisayarımız çalışırken meydana gelen ufak-tefek hataları ve kaldırdığınız programların kayıt defterinde bıraktığı kalıntıları yok ediyor.

Araçlar butonu; içinde 4 tane araç barındırıyor: Program kaldırma, Başlangıçta çalışacak programları belirleme, Sistem Geri Yükleme ve Sürücü (driver) kaldırma araçları.

Ayarlar butonu ise; hangi dosyaların silinip hangi dosyaların kalacağını belirleyebileceğiniz bölüm.

Programı aşağıdaki linkten indirip kurarak güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

İNDİR

Ayrıca ccleaner programına ekstra özellikler kazandırmak isterseniz aşağıdaki adresten ccenhancer isimli küçük programı kurabilirsiniz.

İNDİR

11 YORUMLAR

 1. Valla usta bu programi anlattigin iyi oldu, cok onceleri herzaman kullanirdim. Uzun zamandir bilgisayarimda cok fena yavaslamalar olmaya basladi, acilis v.s tam bana gereken program. Ellerine saglik cokda guzel anlatmissin :)

 2. Tavsiye edeceğim en güzel ilaç, bunların hepsini kökten çözer : Linux. Yapı olarak şişmez, yavaşlamaz, kaynak tüketimi de inanılmaz olumlu farkeder. Her ne uygulama kullanıyor ve windowsa bağımlı hissediyorsanız, inanın Linux karşılığını bulabiliyorsunuz.

 3. Şu ana kadar linux kullanmadım. Yakın zamanda kullanmayı da düşünmüyorum. Linux için uygulama aramakla uğraşıncaya kadar güzelce işletim sistemi kullanırım. Fikriniz için teşekkürler.

   • Milyonlarca insan windows işletim sistemi kullanıyor. Bunların yanında linux’un bir sürü farklı sürümü var ve bunları kullanan kişi sayısı çok az. Ben bilgisayar uzmanı değilim ama bu kadar insan içinde aklı başında olan ve bu işi bilen binlerce insan vardır. Bu insanların da bildiği bir şey vardır ki windows kullanıyor.
    Linux asla hacklenemez diye içimde ona karşı bir sevgi vardı yıllardır. Ama son zamanlarda linux’un hacklendiği ve linux virüsleri çıktığını duydum. Bu yüzden iyice soğudum ve kullanmamayı düşünüyorum:)

    Size işletim sisteminizle mutluluklar:)

    • Usta linux gibi sistemmi var, windows’a besyuz basar. Onceden linux kullanmak icin tecrube gerekliydi, simdi buna gerekde yok. rica etsem pardusu arastirirmisin. Onun live cd versiyonu var, isletim sistemini kaldirmadan kullanabiliyorsun, denemeni tavsiye ederim :)

     • Usta pardus projesi iptal oldu ve geliştirmesi durduruldu diye biliyorum. Ya başka bir proje çıkacak ya da artık çıkmayacak diye duymuştum. Bu yüzden ben bildiğim yoldan devam edeyim:)

 4. Pardus projesinin sonlandığı, yada sonlanmasına az zaman kaldığı aşikar. Ama bunun sebebi userfriendly olmayışı yada talep görmemesi değil, projenin yönetilememesi. Elmayla armutu karıştırmamak gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here