11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı geldi sonunda. Başta oruç tutmak olmak üzere çeşit çeşit ibadetlerin yapılabileceği bu ayda neler yapabiliriz bir bakalım isterseniz:

-Öncelikle sıhhati yerinde olanlar için oruç en büyük ibadettir. Faydaları saymakla bitmeyen bu ibadet özellikle Ramazan ayında kat kat sevap kazandırmaktadır.

-Okumayı bilenler Ramazan ayı boyunca en az bir hatim yapabilir. Her harfine sevap verilen mübarek kitabımızı en azından bu ayda bir defa hatim etmemiz kendi menfaatimiz içindir.

-Kendi hatimlerimizin haricinde yakın çevremizde (camilerde, evlerde…) okunan mukabelelere katılarak bir hatim de o şekilde yapabiliriz.

-İftarlarımıza yakınımızdan bir fakiri bir ahbabı bir komşuyu çağırabiliriz. Ya da fakir aileler de iftar-sahur yapsın diye evlerine yemek gönderebiliriz.

-Bol bol sadaka verebiliriz. Normal zamanda çok sevap ve faydalı olan sadaka bu ayda daha fazla sevap kazandıracaktır. (“Sadaka belayı defeder, ömrü uzatır.” Hadis-i Şerif)

-Ramazan ayı çıkmadan fıtır sadakalarımızı verebiliriz.

-Boş kaldıkça elimize tesbihi alıp istiğfar, salavat, Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahüekber tesbihlerini çekebiliriz.

-İftar saatine birkaç dakika kala oruçlu ağızla yapılan dualar makbul dualar arasında olduğu için o saati değerlendirebiliriz.

-Sadece bu ayda da olsa vakit namazlarımızı eksiksiz kılabiliriz. Belki alışkanlık yapar da Ramazan’dan sonra da devam ederiz.

-Vakit namazlarının yanında kaza namazları kılabiliriz.

-Tesbih namazı, kuşluk namazı gibi nafile namazları kılabiliriz.

-Kabir ziyaretleri yaparak geçmişlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim okuyabiliriz.

 

-Türbe ziyaretleri yaparak Allah dostlarının ruhundan yardım isteyebiliriz.
-Çeşitli yerlerden (TV, camiler, sohbet toplantıları…) dini sohbetler dinleyebiliriz.

-Rabbimizin büyüklüğünü ve yarattığı canlıları tefekkür edebiliriz.(“Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır” Hadis-i Şerif)

-Kadir Gecesini de güzelce değerlendirebiliriz. Unutmayalım ki Kadir Gecesi içerisinde Kadir Gecesi olmayan 1000 aydan daha hayırlıdır.

-Ayrıca iyi niyetle yapılan her güzel işten de çok fazla sevap alabileceğimizi unutmayalım.

Görüldüğü gibi çok fazla şekillerde ibadetler yapabiliriz. Benim aklıma şimdilik bunlar geldi. Fikir vermesi açısından yazdım. Siz de aklınıza gelen güzel ibadetleri yapabilirsiniz.

Rabbim bu Ramazan ayını da bizden memnun şekilde ayırıp nice Ramazanlara kavuşmayı nasip eylesin. Amin!

PAYLAS
Önceki İçerikKişinin Psikolojisini Saptırma Sınavı
Sonraki İçerikSihirli ay – Ruhu doyuran ayın sihri
1986 yılında hayata gözlerini açan yazar 2008 yılında Pamukkale Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. 2011 yılı Şubat ayında sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan yazar şu anda kadroya geçmenin sevincini yaşamaktadır :) Eğitim, Teknoloji, İnternet, Bilgisayar, Sinema ve Genel Kültür alanlarında yazı yazmayı seven yazar bekar olup 0 çocuğu vardır:)

1 YORUM

  1. * Son bir şık: Bayramla birlikte kaldığımız yerden devam etmemeli, kazandığımız güzel özellikleri sürdürmede kararlı olmalıyız. Teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here