Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Adobe programları dijital dünyanın neredeyse tüm tasarım alanlarına ulaşmayı hedefler. Bunlar içerisinde 3 boyutlu tasarımlardan 2 boyutlu tasarımlara kadar tüm alanlar dahildir. Bugünse 2 boyutlu animasyon konusunda sektörde önemli bir yeri olan Adobe Animate CC programı nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır; göreceğiz.

Adobe Animate programını tanıtmadan önce Adobe programları hakkında bilgi vermek istiyorum. Adobe programları temel olarak grafik tasarımın birçok alanına hitap eder. Bu programlardan tam verim almak için ilgili alanlara hitap eden Adobe programlarını eş zamanlı bir şekilde kullanmamız gerekebilir. Bu konuda da Adobe Animate ile beraber kullanabileceğiniz programlar Adobe Illustrator ve Adobe Character Animator olacaktır. Tabi işinize yarayabilecek ses vs gibi alanlardaki Adobe programlarını ve ne işe yaradıklarını buradan bulabilirsiniz.

Adobe Animate CC Nedir?

2 boyutlu animasyon denildiğinde aklımıza ilk gelen programlardan biri Adobe Flash’tı. Tabi bildiğiniz üzere 2021 ile beraber Adobe Flash programının fişini çekti. Bunun sebebi ise bu alt yapının birçok zafiyeti olduğuydu. İşte Adobe Animate programı da bu flash alt yapısını kullanıyordu ve flashın fişinin çekilmesinden sonra altyapısını değiştirdi.

Adobe Animate CC Nedir?

Adobe Animate yeni altyapısı  HTML5 sayesinde hem Flash programının niteliklerini karşılıyor hem de oluşabilecek olası güvenlik açıklarını engelleyebiliyor. Tabi şimdiye kadar anlattık 2 boyutlu animasyon programı ve şu alt yapıyı kullanıyor diye. Basitçe tanımlayacak olursak bu program 2 boyutlu animasyonlar yapmanıza oldukça imkan sağlamakta. Ayrıca Adobe Creative Coluds ailesine de ait olduğu için diğer programlarla iş birliği oldukça kolay.

Dediğimiz gibi Adoba Animate genel anlamda 2 boyutlu bir animasyon programıdır. Piyasadaki birçok reklam şirketi ve çizgi film bu programı kullanmaktadır. Gelin bide bu program nerelerde kullanılır örnekler nedir bi bakalım:

Adobe Animate Ne İşe Yarar?

Adobe Animate programı sizin çizimlerinizi ve illustrasyonlarınızı katmanlı bir şekilde animasyonlar haline getirmenizi sağlar. Projeniz ister bir reklam filmi ister bir çizgi film olsun 2 boyutlu hareket etmeyen görsellerinizi katmanlar halinde animasyona çevirebilirsiniz.

Tabi şimdiye kadar hep animasyon veya çizgi film gibi bahsettik. Bu program sadece bu alanlarda kullanılmıyor. Web tasarım konularında da arayüz tasarlarken farklı animasyonları yapmak için bu programa başvurabilirsiniz. Örneğin uygulamanızda sayfa açılma animasyonu, Youtube videonuzda abone ol hareketli ekranı gibi birçok animasyonu da bu programla yapabilirsiniz.

Bu dediklerimize ek olarak Adobe Animate programının ses senkronize özelliğinden de bahsetmemiz gerek. Eklediğiniz seslerin görüntü akışıyla daha uyumlu olması için birçok senkronize özelliği de program dahilinde bulunmakta.

Adobe Animate ile yapılan örnekler

Adobe Animate Ne İşe Yarar?

Bazen bu tarz konularda direk örnekleri görmek daha açıklayıcı olabilmekte. Bizde sizler için Adobe Animate programı kullanılarak yapılan bazı film ve TV şovlarını şu şekilde listeledik:

 • Gumball’ın inanılmaz dünyası
 • Bolt (özellikle krediler)
 • Batığı Ralph (kredi)
 • Ratatouille (kredi)
 • Bojack Süvari
 • The Incredibles (kredi)
 • Alejo ve Valentina
 • Bay Pickies
 • Wall-e (kredi)
 • Danny Phantom
 • The Fairly OddParents (onuncu sezondan itibaren)

Adobe Animate ücreti nedir, ne kadar?

Adobe Animate tek başına aylık 132 TL ücretindedir. Tabi bu fiyatlar bu yazıyı yazdığımız 9 mayıs tarihi için geçerli ancak biz durmadan güncelleyeceğiz ya da resmi siteye yönlendireceğiz. Ancak tabi ki bu pakete 132 TL vermek yerin Creative Cloud üyeliğiyle 20 den fazla Adobe programına aylık 182 TL ile ulaşabilirsiniz. Tüm güncel fiyatlar burada mevcut…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.