Kategoriler
Teknoloji

Palm; Pre ve WebOS’u tanıttı

Palm; Pre ve WebOS’u tanıttı
Akıllı telefon pazarından gelismeler

Palm’ın geçtiğimiz hafta “Nova” kod adıyla duyurduğu yeni işletim sistemi WebOS ve yeni modeli CES 2009’da tanıtıldı.

Akıllı telefon pazarının ilk oyuncularından olan Palm, çok uzun zamandır beklenen tamamen yenilenmiş modelini tanıttı. Daha önce Palm Nova olarak duyurulan WebOS isimli işletim sistemini kullanan modelin adı Palm Pre. WebOS, kullanıcılara iPhone’unki gibi ancak çok daha gelişkin bir arayüz sunuyor.

Bombeli tasarımlı telefonun dikey yönde kayan kapağı altına QWERTY klavye ekleyerek dokunmatik ekranlı multimedya telefonlara yeni bir bakış açısı getiren Palm, geliştirdiği yeni işletim sistemi Palm WebOS ile de eskiyen platformuna oldukça radikal yenilikler getirdi.

3,1 inçlik 320×480 piksel çözünürlüklü çoklu-temas özelliğine sahip ekrana sahip olan telefonun ön yüzünün neredeyse tamamı dokunmaya duyarlı. İvme sensörüne sahip olan ürünün işlemcisi Texas Instruments tarafından sağlanan OMAP işlemcisi. 8GB’lık dahili hafıza, LED flaşa sahip 3 megapiksellik kamera, microUSB bağlantısıyla aynı zamanda harici disk olarak kullanılabilme yetenekleriyle desteklenmiş.

Kablosuz ağ bağdaştırıcısı, GPS, Bluetooth gibi kablosuz konum belirleme ve bağlantı seçenekleri sunan telefonda 3,5mm’lik kulaklık çıkışı da bulunuyor.

Telefonun en ilgi çekici özelliği ise kablosuz olarak şarj edilebilmesi. Şimdiye kadar ilk defa seri üretim bir cep telefonunda kullanılan kablosuz şarj aleti “Touchstone” opsiyonel olarak sunulacak.

Touchstone, kablo temasına ihtiyaç duymadan, yastık gibi kullanılarak telefonun şarj edilebilmesini sağlıyor.
Touchstone, kablo temasına ihtiyaç duymadan, yastık gibi kullanılarak telefonun şarj edilebilmesini sağlıyor.

ÇEVRİMİÇİ ENTEGRASYON
Palm Pre’de kullanılan yeni işletim sistemi WebOS; kullanıcıların çevrimiçi sosyal ağlardaki hesaplarını ve çevrimiçi kimliklerini ceplerinde taşımalarına olanak tanımak için geliştirilmiş bir işletim sistemi. Yazılım klavye tuşlarına dokunulduğu andan itibaren telefonun adres defteri, kayıtlı sosyal ağ kontaktları gibi bir çok alanda arama yapmaya başlıyor. Ayrıca Google’da arama seçeneği de otomatik olarak beliriyor.

Daha önceki örneklerinin aksine, Palm Pre farklı alanlarda saklanan iletişim bilgilerini aynı noktada birleştirme zorunluluğu da getirmiyor. Kullanıcıların farklı sosyal ağlarda olan iletişim bilgileri, arkadaş listeleri, kontakt listeleri gibi veriler telefonun hesabında birleştirilmek zorunda değil. Palm’ın patronu Ed Colligan konu hakkında şu yorumu yaptı:

“Hayatlarımız çevrimiçi ortamda farklı yerlerde devam ediyor, bir çoğumuz da arkadaşlık sitelerindeki adres rehberimizin profesyonel hayattaki kontaktlarımız ile karışmasını istemiyoruz, WebOS bu dileğimizi gerçekleştirmemize de olanak tanıyor.”

3G ve GSM ağlarla uyumlu olan ürün 2009’un ilk yarısında Amerikan pazarına sürülecek ancak fiyatlandırması konusunda bir bilgi yok.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Palm; Pre ve WebOS’u tanıttı” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.