Kategoriler
Webmaster yardım

Özel 404 sayfaları

Bir 404 sayfası kullanıcıların sitenizde olmayan bir sayfaya erişmeye çalıştıklarında gördükleri sayfadır (bozuk bir bağlantıyı tıklamışlardır, sayfa silinmiştir veya URL’yi yanlış yazmışlardır). 404 sayfasına bu adın verilmesinin nedeni, bulunmayan bir sayfaya yapılan isteğe yanıt olarak web sunucularının sayfanın bulunamadığını bildiren bir 404 HTTP durum kodu göndermesidir. Standart 404 sayfası ISS’nize bağlı olarak değişebilirken, genellikle kullanıcıya yararlı bilgiler vermez ve çoğu kullanıcı siteden çıkmayı tercih eder.

Sunucunuza erişiminiz varsa, özel bir 404 sayfası oluşturmanızı öneririz. İyi bir özel 404 sayfası kullanıcıların aradıkları bilgiyi bulmalarına yardımcı olur, diğer yardımcı içerikleri sağlar ve onları sitenizi daha fazla keşfetmeye yönlendirir.

HTTP 404

(Not: Bu makale özel 404 sayfanızın içeriğini oluşturma yönergelerini içerir. Sunucunuzu yeni 404 sayfanızı görüntüleyecek şekilde yapılandırmak için sunucunuzun veya web barındırma hizmetini size veren kuruluşun dokümanlarına bakın. Arama motorlarının özel 404 sayfanızı yanlışlıkla dizine eklememesi için web sunucunuzun kullanıcılara ve örümceklere 404 durum kodu döndürdüğünden emin olmalısınız.)

Bir 404 sayfası standart bir HTML sayfası olabileceğinden, istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Burada, ziyaretçileri sitenizde tutmaya ve aradıkları bilgiyi bulmalarına yardımcı olan etkili bir 404 sayfası oluşturmayla ilgili öneriler sunulmaktadır:

  • Ziyaretçilere aradıkları sayfanın bulunamadığını açık bir dille belirtin. Arkadaşça ve davet edici bir dil kullanın.
  • 404 sayfanızda, sitenizin diğer bölümleriyle aynı görünüm ve izlenimin (gezinti dahil) kullanıldığından emin olun.
  • En popüler makalelerinizin veya postalarınızın bağlantılarıyla, sitenizin ana sayfasının bir bağlantısını ekleyin.
  • Kullanıcıların bozuk bağlantıları nasıl bildireceklerine dair bir yol düşünün.
  • Özel 404 sayfanız ne kadar güzel ve yararlı olsa da, muhtemelen Google arama sonuçlarında çıkmasını istemezsiniz. 404 sayfalarının Google’da ve diğer arama motorlarında dizine girmemesi için, olmayan bir sayfa istendiğinde web sunucunuzun gerçek bir 404 HTTP durum kodu görüntülediğinden emin olun.
  • Özel 404 sayfanıza bir arama kutusu eklemek ve kullanıcılara ihtiyaçları olan bilgileri bulmalarına yardımcı olacak yararlı bilgiler sağlamak için Web Yöneticisi Araçları’ndaki 404 Geliştirme aracını kullanın.

Google.com

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Özel 404 sayfaları” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.