Kadınlar Günü ve hikayesi (8 mart)

Dünya kadınlar günü her yıl 8 Martta kutlanan ve birleşmiş milletler tarafınca tanımlanmış uluslar arası bir gündür. İnsan haklarının temelinde kadınların sosyal ve siyasi bilincinin gelişmelerine ekonomik ve siyasi başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Kadınlar Günü Mesajları – Dünya kadınlar günü mesajları

Tarihi hikayesi

8 Mart 1857 yılında Abd’nin New York kentinde 40.000 kadın dokuma işçisi daha sağlıklı ve iyi çalışma koşulları istemi ile bir tekstil fabrikasında greve başlamıştır.

Fakat polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikanın içine kilitlenmesinin  ardından çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikattan kaçamaması sonucu 129 kadın işçi hayatını kaybetmiştir. 27 Ağustos 1910 yılında Danimarka’da 2. Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında, Almanya’nın sosyal demokrat parti lideri Clara Zetkin ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın dünya kadınlar günü olarak anılmasını önermiştir. Öneri oy birliğince kabul edildi.

İlk zamanlar belirli bir tarih saptanmadı, ancak her yıl ilk baharda kutlanırdı. Tarihin ise 8 Mart olarak saptanması 1921’de Moskova’da gerçekleşen 3. uluslar arası kadın konferansında gerçekleşmiştir.

Türkiye’de dünya kadınlar günü ilk kez 1921 yılında kutlandı. 1975 yılı ve sonraki yıllarda daha yaygın ve sokaklarda kutlanmaya başlanmıştır.

12 Eylül askeri darbesinin ardından 4 yıl boyunca her hangi bir kutlama yapılmamıştır.

1984’ten itibaren her yıl farklı kadın örgütleri tarafınca kutlanmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.