18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Anlamı ve Önemi 4

Türk tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan ve atalarımızın şuan üzerinde yaşadığımız topraklar için canını verdikleri 18 Mart Çanakkale Zaferi her zaman aklımızda anlamı ile kalmalıdır. 

Çanakkale geçilmez! Dünyanın ve Türk tarihinin en önemli savaşlarından olan Mustafa Kemal Atatürk’ün başında olan ordunun bize zaferi getirdiği Çanakkale Zaferinin bugün yıl dönümü. Çanakkale şehri tarihi nedeniyle ülkemizde önemli bir yere ve anlama sahiptir. Destanların, büyük kahramanlıkların, kadınların, erkeklerin birlikte kazandığı bu zaferin anlamını ve önemi her Türk bilmelidir. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlamı ve önemi;

Çanakkale Zaferi Dünya Tarihini Değiştiren Bir Savunma Oldu

Çanakkale zaferi ile birlikte Rus Çarlığına yardım götürülmesi engellendi. Rus Çarlığı olaylar gerçekleştiği zaman İngiliz ve Fransızların müttefiğiydi. Zafer ile birlikte yardım alamayan Rus Çarlığı kurdukları monarşiyi kaybetti. Monarşiyi kaybetmelerini ise Lenin önderliğinde olan Bolşevikler gerçekleştirdi. Monarşi yıkılınca Rusya’da Sovyetler Birliği kuruldu. Bu birlik ise soğuk bir savaşın başlamasına neden oldu.

Çanakkale Zaferi Dünya Tarihini Değiştiren Bir Savunma Oldu

Çanakkale Zaferi Milli Mücadeleye Yardım Etti

Çanakkale Zaferi Türkler için gurur verici bir galibiyet olsa da savaş kaybedildi. Savaş kaybedildiği için Osmanlı topraklarını paylaşmak için can atan İngiliz ve Fransızlar büyük tehdit oluşturuyordu. Çanakkale Zaferinin başında olan ve bu zafer ile tüm dünya tarafından tanınan Mustafa Kemal Atatürk topraklarını korumak için halka büyük bir ilham verdi. Milli mücadelemiz hep birlikte bu zafer ile başladı. Kurtuluş Savaşının temellerini kuran milli mücadele Çanakkale Zaferi ile oldu. Topraklarımız, ülkemiz, bayrağımız için herkes milli mücadeleyi destekledi.

Çanakkale Zaferi Milli Mücadeleye Yardım Etti

Çanakkale Zaferi Yarım Milyon İnsan Hayatını Kaybetti

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı! Düşün altında binlerce kefensiz yatanı! Çanakkale zaferinde hem işgalci güçler hem de Mustafa Kemal komutasındaki ordumuzdan toplamda yarım milyona yakın insan hayatını kaybetti. Savaşın seyrini değiştiren ve dünyada önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi bilinmelidir ki çok zor şartlar altında kazanıldı. Ana yurdunu koruyanlar şehit oldu. Osmanlı ordusunun 250.000 askeri topraklarımızı korumak için şehit olurken işgalci kuvvetlerden ise 300.000’den fazlası öldü.

Çanakkale Zaferi Yarım Milyon İnsan Hayatını Kaybetti

Tarihte büyük bir öneme sahip olan Çanakkale Zaferinde şehit olanlar bize bıraktıkları destanlar, hikayeler ve üzerinde bulunduğumuz toprak ile her zaman kalbimizde olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.