Kategoriler
Anlamlı Resimler Çin üzerine Genel Konular Görsel Sanatlar Müzeler Resim galerileri Ressam Sanat Tarihi

Ressam Yan Yaya

Ressam Yan Yaya, Çin’in Shaanxi bölgesinde 1964 yılında doğdu. 1985 yılında Güzel Sanatlar Lisans Koleji,nden mezun oldu. Ressam daha sonra Kuzeybatı Gansu Ulusal Üniversitesi,nde eğitimini tamamladı. O, 1997 Yüksek Lisans Diploması icin, Yağlıboya Resim Fakültesi, Güzel Sanatlar Merkez Akademisi,ni bitirdi. Gansu Müzesine sanatsal tasarımcı olarak atandı. Mural Bölümü ve Çin’in Orta Sanat Enstitüsü Görevlisi ve Eğitimci Sermaye Üniversitesi ile bir sanat öğretim görevlisi olmuştur. Gansu Eyaleti Yağlıboya Resim Sergisinden En İyi Genç Sanatçı” ödülünü aldı. Yağlıboya dalında Kuzeybatı Etnik Azınlık Grupları Üstün Sanat Ödülüne layık görüldü. Kuzeybatı Sarı Toprak Sanat Sergisi,nden, Yağlıboyada Gümüş Ödül elde etti. Çin Halk Sanatları Sergisi,nden Üstünlük Ödülü aldı. Ressam daha sonra Dostluk Ödülü, Çin – Japon İpek Yolu Sanat Sergisi,nden (Kyoto, Japonya) ödül aldı. Çin Sanatçıları Derneği tarafından düzenlenen 1997 Üstün Sanat Ödülü, Genç Sanatçılar Ulusal Sergisi tarafından verildi. 1998 Kültürel DEĞİŞİM Ödülü, (İslam) Kültürel DEĞİŞİM Sanat Sergisi, (Tahran, İran),da hak etti. Ressam Yan Yaya, ulusal-uluslararası bir çok kez sergilere katıldı.

Yan Yaya Tr_Art-1-Yan Yaya Tr_Art-1-1Yan Yaya Tr_Art-1Arastirma: Yakup Icik

Kategoriler
Anlamlı Resimler Biyografi Genel Konular Görsel Sanatlar Müzeler Resim galerileri Ressam Ressamlar Sanat Tarihi

Ressam Kiera Malone

Fransız ressam Kiera Malone,ye aşk, şefkat, masumiyet, iyilik, kırılganlık, bir gülümseme, bir bakış, bir gözyaşı ilham kaynağı olmaktadır. Yani ressam her ifade şekli ile besleniyor. Ressamın yaşamı, iç dünyası vahşi, alıngan, dayanıklılık ve güven açığı, hafif ve derin bir ruh haline de sahip. Sanatçı Kiera Malone eserleri, özel ayar gerektiren türlerden ve çıplaklık yani şeffaflık önde bulunmaktadır. Onun diğer insanlarla ortak bir özelliği her yaşayanda olduğu gibi onda da saflık olabilir. Kiéra Malone,nin eserleri müdahaleci, kışkırtıcı olmakla birlikte onların hareket ettigini çoğu zaman seyirci derinden hisseder fakat kendisi görülmez. Kiera,nın bakışı “su kadar temiz”. Onun resimleri gözleri temizlemek için ve ruhu taze tutmak içindir. O nazik bir güzelligin etkilerini tuval üzerine bezer. Her model için farklı pozlar önerir kalbi. Kiera gözünde her biri için yeni bir doğuş vardır, onun güzel gözlerini bir ayna yücelterek, başka hiçbir kadın gibi giyinir. Klasik bir cazibesi, bir yansıma ile ikinci Grace resimlerinde vücut bulur.

Kiéra Malone Tr_Art-1Kiéra Malone Tr_Art-3Kiéra Malone Tr_Art-2

Arastirma: Yakup Icik

Kategoriler
Müzeler Resim galerileri Ressam Ressamlar Sanat Tarihi

Ressam James Bama

Ressam James Elliott Bama, 1926, Washington Heights, New York (Manhattan) doğumlu. O gerçekçi Batı konularının gravürleri ile tanınan bir Amerikalı Sanatçı. O 15 yaşındayken New York Journal – Amerikan, Yankee Stadyumu çizimini ilk profesyonel olarak satış yaptı. Dahi Ressam New York Müzik ve Sanat Lisesi’nden mezun oldu ve Ordu,da hava kuvvetlerine girdi, bir mekanik, duvar ressamı ve beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştı. New York’ta, Öğrenciler Sanat Birliği’nde çizim ve anatomi eğitimi aldı. 1951 yılında başlayarak, 15 yıl boyunca New York’un Charles E. Cooper Stüdyoları’nda bir illüstratör olarak çalıştı. James Bama çalışmaları (Bantam Books, 1975) ve (1993 Batı Sanatı) tarafından toplandı.

Ressam James Elliott Bama Tr_Art-3

Ressam James Elliott Bama Tr_Art-2

old man 002

Arastirma: Yakup Icik

Kategoriler
Genel Konular Görsel Sanatlar Müzeler Resim galerileri Ressam Ressamlar Sanat Tarihi

Ressam Mansur Yılancı

Sanat dehası Mansur Yılancı, 1958 yılında Kilis,te doğdu. O resme olan tutkusunu ressam ve heykeltıraş olan babasından aldı. ilk okula başlamadan resme başladı, ilk okulda Akbank,ın okullar arası düzenlemiş olduğu resim yarışmasında birinci oldu. Orta okulu bitirince kendi resim atölyesini açtı.

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Hayat üzerine Kitap Tanitimlari kompozisyon Makale Yazıları - Yarışma Milli Görüş Müzeler Türkiye üzerine

Sis Perdesi 2. Bölüm

 

“Osmanlı’ya iki kıta üzerinde hükmetmek yetmez! Zirâ i’lâ-yı kelimetullâh azmi ”””’iki kıtaya sığmayacak kadar büyük bir davadır.”””’ Selçuklu’nun vârisi (mirasçısı) biz olduğumuz gibi Roma’nın (Avrupa’nın) vârisi de biziz!..”

ORHAN GAZİ

Önce  1. Bölümü Okumak İstiyorsanız Tıklayınız…

İngilizceyi Amerikan aksanıyla konuşan kalın sesli bir adam içeri girerek:

”Sakin ol Pars” dedi.

Silahı indirmediğimi görünce:

Silahını indir.Seninle konuşmaya geldim?” diye ekledi.

Silahımı daha sağlam tuttum ve :

”Biz Türklerde bir gelenek vardır.Sayın Steve eğer bir silahı çıkarırsan o silahla ateş etmeden yerine koyamassın” dedim.

Soğuk kanlılıkla :

” Siz Türkleri ve geleneklerinizi severiz.Zaten bunun için buradayım.” dedi.

Silahı ateşlemek için tetiği çektim ve salondaki tek nesne olan vazoyu vurdum.O ise hiç etkilenmemiş gibi anlatmaya devam etti ve masanın diğer tarafındaki koltuğa oturdu.Ben ise biraz önce öldürdüğüm adamın oturduğu tarafa oturdum.Ayaklarımın altında ceset varken:

” Siz Türklerin yanlış kararlar vermesini istemem.” dedi. ” Sizler bizim elli yılı aşkındır ortağımızsınız. ” diyerek devam etti.

Sözünü kestim ve :

” Hayır.Yanılıyorsun sayın Amerikan Büyükelçisi Bay Steve, sizlerle biz değil darbeciler dostu.Hemde 50 yıldır değil, 1960’dan beri tam tamına 53 yıl oldu.”  dedim.

” Bana kısaca Steve diye bilirsin Pars.Ayrıca artık sizinlede dostuz.Ülkenin başına getirdiklerimiz hiçbir zaman halkın sesi olamadılar.Türkiye’de halk hep büyümek, güçlenmek, dünyaya söz geçirmek istedi.Bizde halkı uyutamayacağımızı anlayınca Türkiye’yi bölgenin gücü yapacak bir strateji hazırladık.Halkın seçtiği kişilerde bizim bu fikrimize uygun kişiler çıkınca anlaşmamız olmadı.Zaten okçular anlatmıştır bu bilgileri sana.Onlara geçmişte yaptığımız darbeleri de anlatmıştır.”  dedi.

” Evet anlattılar tarihimizi.Fakat onlar Amerika’dan vergi aldıkları günleride anlattılar.İngiltere Kralının Padişah ve Parslarımaza yazdıkları yalakalık amaçlı mektuplarıda anlattılar.” dedim.

” Tamam, iyi anlatmışlar.Bunlar sıradan konular.Sana asıl Osmanlı-Amerikan ilişkilerini anlatmamışlardır.Neden CİA’deki Türk üyelerin gizli üye olduğundan bahsetmemişlerdir.Neden Amerikan Ağının Başkanının Son Osmanlı Halefi olduğundanda bahsetmemişlerdir.Orhan Gazi’nin hazırladığı ve tüm padişahların kullandığı Padişah Mühüreti’nin orjinalının kayıp olarak bilinmesinin nedeni ne onu anlattılar mı ?” dedi

 ” Çalışmadığım yerlerden sordunuz.” dedim.Meraklı bir şekilde.

” Anlatmazlar tabi.Bir dönem birçok kişiye anlatıldı.Türkiyede birçok gazeteciyi bundan dolayı öldürdük. En son şifre Papa’ya gitti.Bizde Mehmet Ali Ağca’yı tekrar işe aldık.Biz bunu yaparken Okçular’da bize yardım ettiler.Çünkü bunları kimse bilmemeliydi.” dedi ve durdu. ” Bunları bugün yarın öğrenirsin” dedi.Ayağa kalktı ve dışarı çıktı.

Ben mola aldığını düşünürken gelen araba sesleri ile gittiğini anladım.İlginç bir gün olmaya dcevam ediyordu.Ne için gelmiştim neler neler olmuştu.Ortam çok sessizdi.Fırtına öncesi sessizlik diye tanımlayacaktım ama benim için fırtına zaten kopmuştu.Dışarıdan bir helikopter sesi duydum ve arkasındanda helikopterin Toplantı salonunun olduğu binanın önüne indiğini farkettim.Güneş ışığının dolu olduğu bu salondan hızlı adımlarla çıktım.Koridorlarda kimseler yoktu.Koridoru hızlı adımlarla geçmiştim.

Dışarı çıktığımda helikopter karşıdaydı ve kapısı açıktı.Benim için açık olduğunu anladım.Hızlı adımlarla helikoptere doğru ilerledim.Tam bir iki adım kalmışken, salon tarafından patlama sesi geldi.Hemen arkama döndüm.Salon alev alev yanıyordu.O an uzakta bir adamın elinde roket atar olduğunu gördüm.Ben ona bakarken roketatarı yere koydu ve pantolonunun arkasına elini uzattı.Yarı otomatik tekli silahını çıkardı.

 

2. Bölüm Sonu.

 

 

 1. Bölüm Okumak İsteyenler Tıklasın.

Kategoriler
Günlük hayat Müzeler

Havacılık Müzesi

Ülkemizde açılan ilk hava müzesi, 1971–1978 yıllarında faaliyet gösteren İzmir Cuma ovası Hava Müzesidir. Bu müzenin İstanbul’a tanışmasıyla oluşturulan Yeşilköy Havacılık Müzesi, 1999 yılına kadar Türkiye’nin tek hava müzesi olarak faaliyetini sürdürmüştür. 1999 yılında Etimesğut Hava Müzesinin ve 2002 yılında Türk Hava Kurumu Müzesinin açılmasıyla bütün Türkiye’deki hava müzesi sayısı üçe yükselmiştir. Bu müzeler içinde en büyük ve en gelişmiş koleksiyona sahip müze, hava harp okulunun içinde bulunan Yeşilköy hava müzesidir.

Yapımına 1977 yılında başlanan ve iki aşamalı olarak 1983 yılında bitirilen müze binasının iç mimarisi ve dekorasyonu kültür bakanlığı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Mimar Sinan Üniversitesinin teknik eleman ve uzmanlarınca gerçekleştirilmiş ve müze 16 Ekim 1985 tarihinde ziyarete açılmıştır. Toplam 65.000 m kare alan üzerine kurulmuş olan müzede kapalı alan 2365 metre karedir. Açık alanın 12.000 metre karesi iki bölümden oluşan uç ak teşhir alanı olarak düzenlenmiştir.

Müze koleksiyonunda uç ak, uçaklarda kullanılan her türlü teçhizat, silah, malzeme, uçak motorları, pilotlara ve askeri personele ait kıyafet, her türlü madalya, nişan, bröve, şilt, plaket, sancak, flama, uçak maketi, büst, yazılı belge, tablo, fotoğraf ve film bulunmaktadır. Müzede açık ve kapalı olmak üzere ortalama 15.000 metre kareyi kaplayan iki ana bölümde sürekli sergileme yapılmaktadır. Bu bölümler de kendi aralarında alt bölümlere ayrılmıştır.

2363 metre kare olan kapalı alanının 1811 metre karesine sergileme salonları yerleştirilmiş, salonların içinde de genellikle tematik ve kronolojik sergileme yapılmıştır. Sergilemeye destek olarak fotoğraf, bilgi panosu, etiket, maket ve haritadan faydalanılmıştır. Sergileme salonları sırasıyla Şeref salonu, Türk Havacılığı salonu, hava kuvvetleri komutanı büstleri salonu, dünya havacılığı salonu, hangar, motor salonu, anılar salonu, silahlar salonu, kıyafetler salonu’dur. Şeref salonu, müze gezisinin başlangıç ve bitiş noktasıdır. Bu salonun sağında yer alan kapıdan gezilerek sürdürülen geziden sonra çıkış, yine bu salonda ana giriş kapısının karşısında yer alan kapıdan yapılmaktadır. Giriş kapısının tam karşısındaki duvarda ATATÜRK portresi, eski model bir uçak ve havacı üçlüsünü bir arada gösteren bir rölyef yer almaktadır. Salonda ayrıca yükseltilmiş bir podyum üzerinde Hava Kuvvetlerine bağlı üs ve filoların flamaları, cumhuriyet dönemindeki ilk hava şehitlerimizin büst ve kısa öz geçmişleri sergilenmektedir. Bütün salonlar gezildikten sonra sinema salonu, vestiyer, yayın odası, satış reyonu ve satış reyonu deposu da bu salonun giriş kapısının sağ tarafında yer almaktadır. Türk Havcılığı Salonu’nda sergilemenin tamamı vitrin içinde ve panolarda yapılmakta, on altı vitrin ve on üç panoda yer alan fotoğraf ve kısa anlatımlarla Türk havacılığının gelişimi ortaya konmaktadır. Salonun ortasındaki boş alanda da üç geniş vitrin içinde maket sergilemesi yapılmaktadır. Aydınlatmanın yapay olarak sağlandığı salonda, ayrıca tavana sasılı bir pilot sırt paraşütü de yer almaktadır. Hava kuvvetleri komutan büstleri Salonu’nun giriş kısmında döşemeden yükseltilmiş podyum üzerinde yapay çiçekler, duvarlarda yağlı boya tablolar, podyum üzerinde üsteğmen Ali Rıza’nın büstü ve duvarda ise Çanakkale’de düşürülen düşman uçağının pervanesi sergilenmektedir. Salonun ortasında yer alan üzeri yarım küre şeklinde kapatılmış virt rinde İzzet çelik oba’nın yaptığı dört uçak maketi yer alırken, duvarlarda hava kuvvetleri komutanlarının büstleri ve öz geçmişleri sergilenmektedir. Ayrıca yukarıdan asılmış olan pilot sırt paraşütü salonun tavanını tamamen kaplamıştır. Dünya havacılığı salonunda sergilemenin tamamı vitrin içinde ve panolarda yapılmaktadır. Dünya havacılığının gelişimini anlatan on üç vitrin ve on iki panoda yoğun olarak fotoğraf kullanılmaktadır. Bütün objelerin açık olarak yer aldığı sistemleri, pervaneler, motorlar, yağlı boya tablolar ve fotoğraflar sergilenmektedir. Daha önce açık bir mekân iken hangar’dan açılan giriş kapısı ile oluşturulan ve 2000 yılında düzenlemesi yapılan motor salonunda pervaneli uçaklar ve jet uç aklarına ait motorlar sergilenmektedir. Anılar salonunda kıyafetler ve küçük objeler üç duvarı boydan boya kaplayan vitrinlerde sergilenmektedir. Salonun dördüncü duvarından salonun ortasına doğru uzanan vitrin inde ise madalya, bröve ve nişanlar yer almaktadır. Salonun bir duvarında “göklerden gönüllere inenler” köşesi oluşturulmuştur. Burada pirinç levhalar üzerinde her senenin hava şehitlerinin listeleri vardır. Ayrıca buraya hava şehitleri anıtı’nın fotoğrafı da konulmuştur. Silahlar salonunda Türk yıldızları ve akronim takımları ile ilgili bir düzenlemenin yanı sıra, tabancalar, uçak kameraları, füzeler, toplar, kılıçlar, makineli tüfekler sergilenmektedir. Son sergileme salonu olan kıyafetler salonunda, mankenler üzerinde havacı subay, astsubay ve erlere ait eski ve yeni kıyafetler, paraşüt, muhabere cihazları, hava kuvvetleri komutanlığı ile komutanlarının fotoğrafları ve hava harp okulu öğrencilerinin kıyafetleri sergilenmektedir.

Kapalı alanda ayrıca ziyaretçinin kullanımına yönelik olarak sinema salonu, vestiyer ve satış reyonu bulunmaktadır. Ziyaretçiye kapalı olan 366 metre karelik idari kısımda idari bürolar, obje deposu, malzeme deposu ve kütüphane bulunmaktadır.

Açık sergileme alanları iç in, 12.000 metre kare de zemin betonlaşmış ve iki teşhir alanı oluşturulmuştur. Ancak düzenlenen bu alan yeterli gelmeyince yeşil alan üzerinde de sergileme yapılmıştır. 1 numaralı teşhir alanında, jet uçakları mekâna iki sıra halinde yerleştirilmek suretiyle sergilenmektedir. 2 numaralı teşhir alanında uç aklar ve uçaksavar silahları sergilenmektedir. Yeşil alanda ise uç akların sıra müzenin ana giriş kapısında uzanan yol üzerinde havacılığa emeği geçen on kişinin büstleri ve kısa öz geçmişleri yerleştirilmiştir. Birinci dünya savaşı hava şehitleri için dikilen anıt da müze binası ile kafeterya binası arasında bulunan yeşil alana yerleştirilmiştir.

Havacılık müzesi, sergilediği zengin koleksiyon dışında, düzenlediği etkinliklerle de dikkat çekmektedir. Müzenin en önemli etkinliği, her yıl düzenli olarak 16 Ekim’i kapsayan hafta sonu gerçekleştirilen Türkiye plastik model uçak yarışması’dır. 1987 yılında açılan Havacılık Müzesi Plastik Model Uçak Kulübü de her ayın ilk pazarında müzenin kapalı kafeteryasında toplanan üyeleri ile yarışmaya paralel etkinlikleri sürdürmektedir. Bunun dışında, müzenin giriş salonunda bulunan etli altı kişilik sinema ve konferans salonunda hafta iç i okul gruplarına hava kuvvetlerini ve havacılığı tanıtan kısa filmler seyrettirilmekte, hafta sonu ise ziyaretçilere müzenin film arşivinde bulunan dünya ve türk havacılık tarihiyle ilgili belgeseller gösterilmektedir. Müzenin giriş salonun8da bulunan satış reyonunda küçük hediyelik eşyalar satılırken, açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşan kafeterya kısmı ile ziyaretçilerin dinlenme ihtiyacı karşılanmaktadır.

Pazartesi ve Salı günleri dışında her gün 09:00-16:45 saatlerinde açık olan müzenin ziyaretçi yoğunluğu hafta sonları ve bahar aylarında, özellikle okulların açık olduğu dönemde artış göstermektedir. Müzenin yıllık ortalama ziyaretçi sayısı 50.000 civarında iken bu sayının ortalama 25.000 ni resmi yazı ile gelen okullar oluşturmaktadır.

Çağdaş bir müze olma yolunda ilerleyen birinci sınıf askeri müzelerimizden Yeşilköy havacılık müzesi, havacılık meraklılarına sunduğu görsel zenginliğin yanında, şehitlerimizin anıları ile donatılmış duygu yüklü, görülmeye değer bir mekan.

Sizin de o taraflara yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka Türkiyenin bu güzide müzesini gezin.

Hoşça kalın

Kaynaklar:

ANKARA: TSK. Dergisi sayı 388