Kategoriler
Deneme Yazıları Doğa ve Yaşam Dünya ülkeleri Genel Konular Güncel Haberler Günlük hayat iletişim Kişisel makaleler Toplumsal Konular Türkiye üzerine

MENFÎ MİLLİYETÇİLİK

Etnik milliyetçilik anlamına gelen menfî milliyetçilik, ırkçılıkla bir tutulmaktadır. Menfî milliyetçilik belli bir gruba ve ırka mensup kişilerin diğer bütün insanlardan üstün tutulmasıdır. Bunun örneğini türkiyede ve dünyada görmekteyiz. özellikle bazı siyasi partilerin etnik milliyetçilik yaparak, halkı galeyana getirmeye çalışması ve bazı açılımları (demokratik açılım gibi) sekteye uğratmaya çalışması gözden kaçırılmayacak bir olaydır. Kendinden başka kimseye yaşama hakkı tanımayan bu milliyetçilik türü tarih boyunca insanların acı çekmelerine, kin ve nefret tohumlarının ekilmesine neden olmuştur(israil örneği). İslam dinin de yeri olmayan bu tür milliyeçilikler insan haklarına aykırıdır. Hiç kimse etnik kimliği nedeniyle hor görülemez, itilip kakılamaz. Menfî milliyetçilik yapanlar en büyük kötülüğü kendilerine ve savundukları(!) ırka(veya gruba) yapmaktadırlar. Bütün insanlar eşittir. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Yaradan üstünlüğün ırkta değil takva da olduğunu bilidirmektedir. Eğer ırk üstün olsaydı, Efendimiz(S.A.V) Arap milletinden olduğu için, Araplar bütün insanlardan üstün tutulurdu. Bu yüzden kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. İnsanlar birbirlerinin etnik kimliğine göre değil hal ve hareketlerine göre değerlendirmelidir. Birlikte yaşamanın tek yolu budur.

Yazar mehmetsarr

1985 yılında Şanlı Urfa'da doğan yazarın çocukluk ve gençlik yılları Mersin'de geçti.Ortaöğretimi ve lise eğitimini Mersin'de tamamladı. Üniversiteyi Denizli de okudu. Liseden beri yazarlığa ve edebiyata merakı olan yazar bir türlü yazmaya başlayamadı. İlk olarak üniversite 2. sınıfta En İyi Dostum adlı hikayeyi yazdı. Daha sonra ara verdi. Derslerin yoğunluğundan dolayı yazamadı. Üniversiteyi bitirince yeni bir hikaye yazdı şuan onun basımıyla uğraşıyor.
Yazıları
mehmetsarr.blogcu.com
www.yenimakale.com
www.makaleci.com

sitesinde yayınlanıyor.

Daha çok şiir,edebiyat, güncel konular, dini konular,hikaye türünden yazılar yazıyor.

“MENFÎ MİLLİYETÇİLİK” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.