Kategoriler
Deneme Yazıları Televizyon ve hayat

Kurtlar Vadisi’ne uydudan bakınca…

Kurtlar Vadisi Pusu’nun perşembe akşamki bölümü reyting listesinde zirveye oturdu. Daha önce sadece 2500 denekle yapılan “şaibeli” ölçümün yerine şimdi yapılan “uydu” merkezli ölçüm esas alınmaya başlandı. Kurtlar Vadisi Pusu’nun bu ölçümlerde 1. olduğu ortaya çıktı.

SBT’nin reyting listesine göre ilk 3 şöyle:

1. Kurtlar Vadisi Pusu TNT
2. Fatmagül’ün Suçu Ne KANAL D
3. Arka Sokaklar (TKR) KANAL D

Kısa süre önce yapılan “reyting operasyonu” kapsamında birçok yapım şirketine baskın düzenlenmiş, aramalar yapılmıştı.

Reyting ölçümü-yapımlar-reklam üçgeninde ülke çapında çok büyük para trafiği yaşanıyor. Ekranlardaki yapımların izlenirliğine göre reklam alan kanallar ve reklamverenler en net reyting rakamlarına ulaşma eğilimindeydi. Ancak ölçümü 2500 denekle yapan AGB şirketinin ölçümlerine çoğu şirketin inanası gelmiyordu.

DENEKLERİN ADRESLERİ ELE GEÇİRİLDİ İDDİASI!

Geçtiğimiz yıl, ortaya atılan skandal iddialara göre; evlerine reyting ölçüm cihazı yerleştirilen 2500 aileden büyük çoğunluğunun adresleri bazı yapımcı şirketler tarafından ele geçirilmiş, o ailelere rüşvet verilmek kaydıyla, vahim bir usulsüzlüğe ve haksızlığa sebep olunmuştu.

Öyle ki, durumdan rahatsız olan TRT, AGB’nin reyting ölçümleri kapsamından çıkmıştı.

İddialara göre, bazı yapım şirketleri tarafından para karşılığı motive edilen denek aileler, ilgili yapım şirketlerinin yapımlarını izliyor, ortaya uçuk reyting rakamları çıkıyordu.

BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALDI, KALİTELİ YAPIMLAR ÇÖPE GİTTİ

Reyting listelerindeki usulsüzlükler, usulsüzlüğü yapanlara para kazandırmakla kalmayıp, bu usulsüzlüğe bulaşmayan bazı yapımların da yayından kaldırılmasına sebep oldu. Aralarında çok kaliteli dizilerin ve programların da bulunduğu birçok yapım “izlenmiyor” diye çöpe atıldı. O projelerde yer alan insanlar işsiz kaldı, emekler heba oldu.

AGB ÇEKİLDİ, REYTİNGLERİ SBT ÖLÇÜYOR

AGB’nin çekilmesinin ardından, birkaç hafta reyging listesi yayınlanamadı. Kısa süre sonra ise SBT şirketinin ölçümleri medya organları tarafından kullanılmaya başladı.

VADİ BİRİNCİ SIRADA! TRT PROGRAMLARI İLK 100’DE

SBT’nin ölçümlerine göre; Kurtlar Vadisi Pusu reygting listesinde zirvede yer alıyor.

AGB’nin listelerinde ilk 100’e bile giremeyen TRT yapımları, SBT’nin ölçümlerinde üst sıralarda görülmeye başladı.

PEKİ SBT REYTİNGLERİ NASIL ÖÇLÜYOR?

SBT reyting ölçümlerinde, denek ve eski usul reyting ölçüm cihazı kullanmıyor. Sistem şöyle işliyor;

Ölçüm cihazları uydu, karasal, ve kablo kullanıcı hanelerinde izlenen kanal bilgisini GPRS ile kablosuz şekilde veri merkezine toplamakta,

Veriler, manüplasyon şüphesini gidermek için anlık olarak müşterilere gösterilmekte.

Muhammed Emin Aykaç – Makaleci.com

Yazar Muhammed Emin Aykaç

Uzun Yıllardır Yazı Yazmayı Seviyor.19 Yaşında.Bilginin Paylaştıkça Çaoğaldığına İnanıyor. Spor,Güncel Haber,Siyaset ve Webmaster Yazıları Yazıyor.

“Kurtlar Vadisi’ne uydudan bakınca…” için bir yanıt

Cok guzel bir yazi, bizi aydinlattigin icin tesekkurler, ancak konuda ciddi bilgiler yer aliyor, baslik bu bakimdan yeterli gelmedi bana. Bundan sonraki yazilarini sabirsizlikla bekliyoruz, ogretici ve egitici, guncelligin ve bizimle paylastigin icin tesekkurler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.