Uluslararası ödül kazanan ilk Türk filmi hangisidir?

Bulmacalar veya bilgi yarışmaları haricinde bu konu çoğu zaman merak konusu olmuştur. Beyaz perdenin efsane isimlerinin yer aldığı ve hatta bazılarının ilk filmi olan bir yapıta değineceğiz. Uluslararası ödül kazanan ilk Türk filmi unvanı hangi filme aittir; gelin görelim.

Uluslararası olarak ödül kazanan ilk Türk filmi, 1963 yılında Berlin film festivalinde büyük ödül olan altın ayıyı kazanarak tarihe yazılmıştır. Bu film dramatik bir Türk filmi olan, Susuz Yaz’dır. Bu film Metin Erksan tarafından,  Necati Cumalı’nın 1962’de yazdığı aynı adlı hikâyesinden uyarlanıp yazılmıştır.

Uluslararası ödül kazanan ilk Türk filmi hangisidir?

Beyaz perdenin ünlü isimlerin yavaş yavaş ortaya çıktığı 60’lı yıllarda çekilen filmde başlıca baş rollerde  Erol Taş, Hülya Koçyiğit ve aynı zamanda filmin yapımcısı da olan Ulvi Doğan bulunmaktadır. Türkiye’de sansür engeline takıldığı için ilk gösterimini yaptığı Berlin festivalinde büyük ödül olan Altın Ayı’yı kazanmayı başarmıştır.

Uluslararası ödül kazanan ilk Türk filmi – Bulmaca

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi uluslararası ödül kazanan ilk Türk film olan Susuz Yaz‘dır. Bu psikolojik – toplumsal konulu filmde çiftçi Osman karakteri (Erol Taş) arazisinde çıkan suyu tamamen kendi başına sahiplenmek ister, ancak suya ihtiyaçları olan diğer köylüleri karşısında bulur. Bu çatışma ortamında hapse düşen kardeşi Hasan’ın (Ulvi Doğan) karısı Bahar’a da (Hülya Koçyiğit) göz koyar.

Eğer bu soruyu Codycross bulmacaları için arıyorsanız cevabınız “Susuz Yaz” olacaktır.  Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 10 – Bulmaca 5 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 10 – Bulmaca 5 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMIBulmacanın Cevabı
Canım Ailem dizisinde Feride’yi canlandıran aktris:
EZGİ  MOLA
İçine yorganı geçirmesi yetenek isteyen kılıf:
NEVRESİM
Uluslararası ödül kazanan ilk Türk film olan yapıt hangisidir:
SUSUZ  YAZ
Kekleri kabartır, sirkeyi köpürtür:
KARBONAT
Sunucuya cümleleri hatırlatan elektronik cihaz:
PROMPTER
Çok büyük ve kalabalık şehir:
METROPOL
Seyahat ve konaklamayı içeren tatil hizmeti:
PAKET  TUR
Sahte para basan kişi:
KALPAZAN
Pesimist:
KARAMSAR
Avrupa ile Çin arasındaki antik ticaret yolu:
İPEK YOLU
Çin’de en fazla kişinin konuştuğu lehçe:
MANDARİN
Hamuru kabartır, sirkeyi köpürtür:
KARBONAT

Bu yazımızda uluslararası ödül kazanan ilk Türk film olan, Susuz Yaz’ı inceledik. Yararlarından bahsettik ve karşımıza çıkabilecek diğer türlerine değindik. Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.