Doctor Who'da kullanılan zaman makinesi, TARDIS Nedir?

Bazı diziler toplum üstünde o kadar etki eder ki kurgular genel kültüre geçebilir. Aslında baştan aşağı kurgu olan ancak dizinin etkileyiciliği sayesinde genel kültüre geçen bir öğeden bahsedeceğiz. Bu öğe Doctor Who’da kullanılan zaman makinesi diğer adıyla TARDIS nedir, inceleyelim…

TARDIS Nedir?

TARDIS, ünlü İngiliz bilim kurgu dizisi Doctor Who’yu izleyenlerin yakından tanıdığı bir zaman makinesidir. Bu diziye kadar bilindik zaman makinelerin farklı tasvir edilmiştir. Diğer adı ise “The Blue Box” yani “Mavi Kulübe” olarak da geçer.

TARDIS Nedir?

TARDIS zaman makinesinin önemli özelliklerinden biri ise dışı telefon kulübesi büyüklüğünde olsa da içerisi oldukça büyüktür. TARDIS’in içinde uyuma bölümleri, özel ihtiyaç odaları, gardırop, kütüphane, havuz, inziva odası ve kontrol odası bulunuyor. TARDIS, taşıdığı yolculara farklı dilleri anlama ve konuşma yetisi veren bir sisteme sahiptir. Ayrıca her TARDIS’in kendine has bir zekası ve kişiliği vardır.

Doctor Who’da kullanılan zaman makinesi – Bulmaca

Dediğimiz gibi bu öge genel kültüre geçmiş bir kavram haline gelmiştir. Eğer karşınıza bu tarz bir soru veya tanım gelirse yüksek ihtimal cevap “TARDIS” olacaktır. Tabi karşılaştığınız yere göre “The Blue Box” yani “Mavi Kulübe” olarak da geçer.

Eğer bu soruyu Codycross bulmacaları için arıyorsanız cevabınız “TARDİS” olacaktır.  Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 9 – Bulmaca 3 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 9 – Bulmaca 3 Cevapları

BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Doctor Who’da kullanılan zaman makinesi:
TARDİS
Bireyin her yönden esenlik içinde olması durumu:
SAĞLIK
Ömer Seyfettin’in bir öykü kitabı:
KAŞAĞI
Bağlama çalmada kullanılan pena, tezene:
MIZRAP
Argoda, emek harcamadan elde edilen kazanç:
AVANTA
Osmanlı padişahlarının verdiği yazılı emir:
FERMAN
Tuş takımı:
KLAVYE
Kaşar ve rokfor gibi türleri olan süt ürünü:
PEYNİR
Pyongyang’da konuşulan dil:
KORECE
İçinde bulunulan zamana uygun, modern:
ÇAĞDAŞ
Şahidi şıracı olan meslek sahibi:
BOZACI
Fosil yakıtlardan elektrik enerjisi üreten santral:
TERMİK

Sizlere bu tarz içerik hazırlamaya devam edeceğiz . Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.