Trafikte mühendisler hatalı!

İstanbulda neredeyse hergün yaşadığımız trafik çilesine herkesten farklı bir nazariyeyle bakmak istiyorum değerli okuyucularım. Yaklaşık 3 milyon küsür aracın dolaştığı bu devasa şehirde trafiğe sebep olan birçok etken yıllardır dillendirilir, münakaşa edilir, münazara edilir.

Bu münakaşa mevzularından belkide en çok konuşulanı araç sayısı ve sürücülerin hataları olarak söylenegelmiştir.İşte tam bu noktada bahsini açacağım hususu arz etmek istiyorum.

Evvela İstanbul şehrinin yolları hususiyetle otobanları asla coğrafik yapısına uygun değildir. İstanbula baktığımızda iki yarımada şeklinde paralel olarak denize uzanan bir arazi görmekteyiz ve bu arazi üzerinde ki yollar ise olması gerektiği gibi batı ve doğu hatlarını birleştiren bir hususiyete sahiptir.

Ancak şehre bu yollar yapılırken ticaret ve seyahat hattı önemsenerek yapılmış ve şehirde yaşayan insanların şehir içi seyahati maalesef önemsenmemiştir. Aklınıza nasıl yani sorusunun geldiğini işitir gibiyim, hadi birlikte bu trafik probleminin asli sebeplerini birlikte tetkik edelim.

Herkesin mutlaka kullandığı ana güzergah olan Boğaziçi köprüsünü misal vererek başlamak istiyorum. Köprüde anadolu yakasından avrupa yakasında geçişte nasıl bir trafik olduğunu herhalde anlatmama gerek yok ancak bu trafiğin sebebi asla araç fazlalığı değildir. Nasılmı ?

Boğaziçi köprüsüne yapılan katılımlar tamamıyle mühendislik hatasıdır. Birkere binlerce aracın üsküdar ve ümraniyeden avrupa yakasına geçmek için kullandıgı tek yol olarak küçücük bir kısıtlı katılımı verilmiştir ve işte en büyük yanlış bu katılım olarak karşımıza çıkıyor, haliyle de köprüyü daha girişinde boğan bir akım trafiği erken saatlerde adeta felç ediyor.

Yukarıda verdiğim misalin doğruluğunu Boğaziçi Köprüsünü geçtikten sonra levent ayrımına kadar trafiğin olmayışından çok rahat anlayabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi misaller çoğaltılabilir ve hülasa söyleyeceğim şudur ki ana arterlere yapılan yanlış katılım ve ayrımlar maalesef İstanbul trafiğini felç etmektedir.

Bir sonraki yazımda trafik husunda mühendislik hatalarına vereceğim misalleri çoğaltmaya çalışacağım.

Hepinize iyi günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.