Sürekli olarak işlem gören saçları daha sağlıklı, canlı bir hale getirmek için yıpranmış saçlara özel maske tariflerini kullanabilirsiniz.

Kadınlar sürekli olarak saçlarına şekil verme, ısı ile düzleştirme, boyama gibi işlemler yapar. Bu işlemler zamanla saçların yıpranmasına ve sağlıksız bir hal almasına neden olur. Yıpranan saçların görüntüsü kötü olur ve gün geçtikçe yıpranmaya devam eder. Böyle durumlarda yoğun bakımlar uygulamak gerekir. Fakat her saç tipi farklı olduğu için saç tipine özel maskeler, bakımlar yapmalısınız. Saç tipinize, saç sorununuza özel bakımlar daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Özellikle saçlara sık boya yapmak saçların köklerinin bile yıpranmasına neden olur. Bir saçın yıprandığını dökülme, kırılma, kuruluk belli eder. Saçlarınızı taradığınızda tarak saçlarınızda kalıyorsa acilen bir yoğun bakıma ihtiyacı var demektir.

Yıpranmış Saçlara Özel Maske Tarifleri

Ballı Süt Maskesi

1 yemek kaşığı bal ve saçınızın uzunluğuna göre yarım fincan sütü karıştırın. Daha sonra saç diplerinize ve uçlarına bu karışımı sürün. En az bir saat saçlarınızda beklettikten sonra saç tipinize uygun yıpranmayı önleyen bir şampuan ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 2-3 defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bal ve süt karışımı saçların ihtiyacı olan nemi geri kazandıracak daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Ballı Süt Maskesi

Yumurta – Zeytinyağı Maskesi

Dökülme, yıpranma sorunlarına karşı mucizevi bir maske tarifi olan yumurta-zeytinyağı karışımını kullandığınızda kısa sürede saçlarınız daha sağlıklı olacaktır. Bir yumurta ve zeytinyağını bir kap içerisinde karıştırıp saçlarınıza dipler de dahil olmak üzere sürün. Daha sonra saçınıza bir bone geçirin. Bone sıcak bir ortam sağlayacak bu sayede saçların nem dengesi düzelecektir. 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Eğer yumurta kokusu ile uğraşmak istemiyorsanız karışıma bir iki damla lavanta veya melisa yağı ekleyerek kokuyu bastırabilirsiniz.

Yumurta – Zeytinyağı Maskesi

Doğal Yağ Çeşitleri Karışım Maskesi

Doğal yağların saç üzerinde çok faydası vardır. Saç dökülmesi, kepek, uzama, kırılma gibi sorunları önlemek için sık sık doğal yağlar ile rutin bakımlar yapabilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı ve argan yağını karıştırıp her duştan önce saçlarınıza sürüp en az yarım saat bekletin. Saçlarınızın tüm ihtiyacı olan bakımı bu karışım maskesi ile sağlayabilirsiniz. Karışımın içerisine saçlarınızın daha hızlı uzaması için B ve E vitamini de ekleyebilirsiniz.

Doğal Yağ Çeşitleri Karışım Maskesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.