Türkiye'nin En İyi Webmaster Forumları
Türkiye'nin En İyi Webmaster Forumları

İnternet ve bu alandaki çalışmalar, projeler arttıkça webmaster ve freelancerlar oldukça artmaktadır. Ülkemizde de internete dair birçok konuda konuşulan ve ticaret yapılan webmaster forumları bulunmaktadır. İnternet üzerinde bir hizmetinizi satışa sunabileceğiniz forumları haricinde webmaster platformları da bulunmaktadır. Türkiye’nin en iyi webmaster forumları yazımıza yavaştan geçelim.

Bu webmaster platformları ve forumları arasındaki farkı direk açıklayalım. Forumlarda bilgi paylaşmak, yeni şeyler öğrenmek, insanlar tanıyıp ağınızı genişletmek, hizmet almak, hizmet sunmak ve kendi firmanızı tanıtmak için aktif olabilirsiniz. Webmaster platformlarında ise daha çok ticaret amaçlı aktiflikten bahsedebiliriz.

Türkiye’nin En İyi Webmaster Forumları ve Platformları

Bu yazımızda daha çok Türkçe forumlardan ve platformlardan bahsedeceğiz. Eğer ingilizce olarak hizmet vermek ve daha fazla kazanmak istersenizde yorumlarda belirtirsiniz biz sizler için o platformları da başka bir yazıda derleriz.

Türkiye'nin En İyi Webmaster Forumları
Türkiye’nin En İyi Webmaster Forumları

Türkiyenin en iyi webmaster forumlarını sıralamadan önce platformlardan 1 2 örnek verelim. Türkçe olarak birçoğunuz bionluk.com’u biliyordur, freelancerların ticaret yaptığı Türkiyenin en iyi webmaster platformlarından biridir. Bir diğeri ise bizim önerimiz Fiverr.com buda ingilizce himet alıp ingilizce hizmet verebileceğiniz iyi bir platformdur.

En İyi Türkçe Webmaster Forumları

Bu listemizde en çok tanınan forumları önce vererek onlara link vereceğiz. Webmaster forumları iyi bir kitleye ulaşmadıkları zaman genelde kapanmaktadırlar. Herşeye rağmen bizim tavsiyemiz her forumda bir ilanınız olması ve iletişime geçtiğiniz insanların bi o kadar fazla olması kanaatindeyiz. Link verdiğimiz forumların kapanmasını öngörmediğimiz anlamına gelir, bu yazı yıllar boyunca size kaynak olacağından ileride kapanma ihtimali olan forumların linklerini vermeyeceğiz.

R10.net

r10 net
r10 net

Nitekim kurulduğu 2005 yılından beri en çok tercih edilen Webmaster forumları arasındadır. Hatrı sayılır bir üye ve kitleye sahip sitenin tek bir kısıtlaması var, üye olmak. Üyelik sistemi davetiye, ücretli paketler veya sitenizin uzantılı e postası ve kimlik bilgileriyle müraacat edildiğinde üyelik verilmektedir. Bu foruma üye olmayı başarırsanız gönül rahatlığıyla bu forumu kullanabilirsiniz.

Ayrıca büyük internet alanındaki firmaların dahi bu forumda hesapları vardır. Hizmet almak, hizmet sunmak bir yana çeşitli birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Wmaraci.com

wmaraci
wmaraci

2010 yılında çıkış yapmasına rağmen dinamik alt yapısı, sunduğu imkanlar neticesinde yine hatrı sayılır bir kitleye sahiptir. Bu alanlarla haşır neşir olan birçok kişi özellikle freelancer çalışma şekline girenlere ilk olarak bu forumu önerir. Kayıt olma sistemi R10’dan farklıdır ve gerekli olan sadece telefon numaranızı onaylamaktır. Eğer hesabınız ban yerse o telefon numarasıyla ban kalkmadan yeni bir hesap açamazsınız.

İyinet.com

iyinet
iyinet

Bu listeyi 2005 2010 civarlarında düzenleseydik şüphesiz ilk başta öve öve bitiremeceğimiz forum İyinet olurdu. Bu forum neredeyse Türkiye’ye ineternetin gelişiyle yani 2002 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin webmaster forumları arasındaki en eskisi olan İyine ilk yıllarında oldukça büyük bir kitleye sahipti. Hala yayında olan bu site geçmişteki popülerliğini kaybetmiştir.

Diğer Türkçe Webmaster Forumları

Bu başlık altında sıraladığımız forumlardan bazıları 1 2 yıllık bazıları ise daha yeni platformlar. Bu platformların birçok eksiği olabilir ama firmanızı, kanalını ve projenizi tanıtmak için iyi alternatifler. Onların haricinde ticaret için ne kadar çok ilan açarsanız iletişiminiz o kadar fazla olacaktır.

  • xturk.com : Bin kullanıcıdan fazla üyeye sahip ve yine hatrı sayılır aktiflikte bir forum.
  • wmroot : Kullanıcı yorumlarına göre üyelikte sıkıntı yaşanmakta ancak yine içerik olarak alternatiflerimiz arasında.
  • turkmaxi.org : Bu platformda birkaç yıllık geçmişi bulunmakta ancak yine azimle devam eden alternatifler arasında.
  • webmasterforum.com.tr : Konu görüntülenmeleri oldukça az olsa da yine belli bir kitleye sahip olan bu forumda kullanılabilir.
  • trwebmaster.com : Script olarak diğer alternatifler arasında oldukça basit kalsa da yine içerik yönünden tercih edilebilir.
  • forumwebmaster.net : Çok büyük bir kitleye sahip olmasa da bu tarz forumlarda aktif olarak kendinizi daha iyi tanıtabilirsiniz.
  • wmaster.net : Çok büyük bir kitleye sahip olmasa da bu tarz forumlarda aktif olarak kendinizi daha iyi tanıtabilirsiniz.

Bu tarz yazıları beğeniyorsanız sizin için daha önce stok fotoğraf bulabileceğiniz siteleri bu yazımızda oyun motorlarını ise bu yazımızda sıralamıştık. Ayrıca tüm adobe programlarının ne işe yaradığını da bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.