Bu yazıyı okuyorsanız bir gün sizinde başınıza gelebilecek bir olayı, facebook tarafından solucan yerine konmayı, hiç sayılmayı, umursanmamayı ve uğrayabileceğiniz haksızlıkları öğreneceksiniz.

Facebook malumunuz dünyanın en büyük sosyal ağı konumunda ve her büyük şirketin yaptığı gibi o da bütün başarılı girişimleri parasını bastırıp alıyor ve bu alanda tekel olma yolunda ilerliyor. Ne var ki başınıza gelebilecek çok fazla saçma sebeplerden dolayı kendilerine ulaşamayabilirsiniz. Milyarlarca üyelerinin arasında sizin değeriniz nedir ki ?

Ne geçti başından kuaza ?

Yakın zamanda bir telif ihlali bildirimi aldım, bu 3. aldığım bildirimdi, bundan öncede 2 kere telif hakkı ihlali içeren bir uyarı aldım, içerikler kaldırıldı ve 3-5 gün arayla paylaşım cezası aldım. En sonuncu ihlalden sonra aldığım 3 günlük paylaşım cezasının bitmesiyle hesabımın kapanması bir oldu. O an için şoka girip, bir süre baş ağrısı çektim. Şuan iyiyim, merak edenler varsa diye yazıyorum :)

Burada dikkatinizi yaptığım paylaşımlara çekmek istiyorum, çünkü kesinlikle bir kazanç söz konusu değil. Ev dekorasyon sayfamda paylaştığım son videoda tanıtılan bir ürün vardı ve bende bu ürüne insanlar ulaşabilsin diye satış sayfasına link verdim. Burada benim herhangi bir kazancım söz konusu değil, aksine beni şikayet eden ” StoneStream ” ismiyle göreceğimiz marka yada şirketin satış sayfasına direkt olarak link verdim, insanları bu sayfadan satın almaya yönelttim.. Bu anlaşmazlığı gidermek amacıyla beni facebook da şikayet eden, içeriği kaldırmaya ve hesabımı kapatmaya zorlayan ” Actyvv LLC ” şirketine de ne yaptıysam ulaşamadım. Bu işin sınır bozan tarafı, ne facebook, nede actyvv, nede StoneStream gibi şirketlere hiçbir şekilde ulaşamıyor olmam. Yada başlıkta da belirttiğim gibi, karşılarında onlara para kazandıran, yada iş yapmayan biri varsa, dikkate almak işlerine gelmiyor.

Hadi facebook’u geçtim, bu iki arkadaşa (StoneStream, Actyvv LLC) neden ulaşamıyorum ? neden attığım mailler cevapsız olarak kaldı ve hiç kimse en azından otomatik de olsa bir cevap yazmadı?

Facebook ile neden iletişim kuramıyoruz ?

Facebook dünya çapında bir sosyal medya sitesi. 2 milyara yakın insanın bir arada birbiri ile iletişim kurduğu bir platform, ancak her şeyi otomatikleştirmek adına bazı insanı ihtiyaçlardan, duygulardan, değişimden uzaklaştılar. Yardım bölümünü tamamen otomatikleştirerek, her şeyi makinelere bıraktılar ve herhangi bir konuda yardım talebiniz olduğunda size duygusuz ve otomatik cevaplar geliyor. Katillerin bile mahkemede kendini savunma hakkı varken, maalesef facebook üzerinde sizi hiç eden bir sistem yer alıyor.

Facebook yardım forumunu kullanma!

Bunu da denedim arkadaşlar, maalesef üyelik oluşturmanız gerekli ki, ben facebook’un hesabımı açmaması durumunda tekrar facebook da yer almayacağımı kendime söz olarak söylemiştim. Ancak yardım forumunda konu açarak durumumu anlatmak icap ettiğinde bir seferlik facebook da yine gerçek bilgilerimle hesap oluşturdum. Bunun akabinde yardım forumundan konuyla alakalı düşüncelerimi ve durumumu yazıp, söz konusu ihlaller için üzgün olduğumu, para kazanma amaçlı değil, videodaki ürünlerin gerçek sahiplerinin sitelerine link verdiğimi anlattım.

Sonuç: bunu forumda paylaştıktan ve yardım istedikten hemen sonra hesabım incelemeye girdi, sonrasında da bu oluşturduğum yeni facebook hesabı da kapandı.

Kendileriyle iletişim kuramadığım gibi, denediğim yollara rağmen resmen dışlanıyorum, solucan muamelesi görüyorum. Üzücü olan hesabımı 10-12 senedir kullanıyor olmam ve bunun çok basit ve sinir bozucu bir sebepten ötürü yapılıyor olması.

Hesabım üzerinden yönettiğim binlerce beğenili sayfa ve grupların olduğunuda belirteyim. Hiçbir şekilde spam yada kötüye kullanım söz konusu değil, isteyen hesabımı araştırabilir.

Facebook telefon numarası!

Vardır belki ama cebinde para olan, facebook ile iş yapacak olanlar içindir. Bizim gibi facebook’un gözünde pek değeri olmayan insanlar için otomatik ve duygusuz bilgisayarların yardımları yeterli olur diye paylaşılmıyordur. Yada ben göremedim, siz gördünüz mü ?

Facebook seninle nasıl barışacağız ?

Barışırmıyız bilmiyorum ama bu yaptığından sonra sana çok kırgın olduğumu belirteyim. Hesabımı açman durumunda tabi ki zamanla bu soğukluk gidecektir ancak bana yaptığın bu onursuz hareketleri unutmayacağım ve bundan sonraki sosyal medya çalışmalarımda ikinci planda tutacağım.

Siz söyleyin arkadaşlar, sizce facebook tarafından bu gördüğüm solucan muamelesi ne kadar doğru ? Benim gibi kaç kişi bu şekilde yoksayıldı yada hiç edildi ?

Ve en önemlisi, facebook ‘a soruyorum, hesabımı gerçek anlamda neden kapattınız ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.