Ana Sayfa İnternet dünyası Para Kazanma Blog Açarak Para Kazanma Yolları

Blog Açarak Para Kazanma Yolları

0
Blog Açarak Para Kazanma Yolları
blog açarak para kazanma

Hiç blog açmayı veya bir web site sahibi olmayı düşündünüz mü? Peki bloğu sadece hobi için mi açacaksınız? İlk başlarda “Evet”, ancak sonraki zamanlarda severek yaptığınız iş size para kazandırmaya başlayacaktır. İnternetten para kazanma teması altında bu yazımızda blog açarak para kazanma nasıl olur, yolları nelerdir; bu konuları işleyeceğiz.

Blog Açarak Para Kazanma

Bu işe başlamadan önce bir iki mevzuya dikkat etmelisiniz. Öncelikle bu iş çoğu kişinin lafına göre yatarak para kazanma işi değildir. Siz bu işe başladığınızdan itibaren her gün düzenli içerik yayınlamanız ve önceden yayınladığınız içerikleri güncellemeniz gerekecek. Buda her gün 1-2 saatinizi özel olarak açtığınız bloğa yatırmanız demektir. 1-2 saat kulağa ne kadar az da gelse bunu her gün yapmak bir süre sonra sizi caydırabilir ancak bu yolda aylarca para kazanmadan devam etmeniz şart.

blog yazarak para kazanma
blog yazarak para kazanma

Siz 5 6 ay boyuncu muhtemelen Google Adsense hesabınızdan 200 TL para çekme limitini dahi geçememiş olacaksınızdır. Ancak buna rağmen devam ettikçe bu aylar sonrasında yavaş yavaş blogger tarihinizdeki en tatlı yani ilk paralarınızı bankamatikten çekmeye başlayacaksınız. Bu sürenin uzamasının sebebi ise Google arama motorunun sizi tanıması ve indexlemesinin zor olduğu. Yani binlerce site arasından sizin üst sıralarda gözükmeniz için onlardan ayrı düşecek bir yanınızın olması gerek, bu ise ancak istikrarla olacaktır.

Biraz daha teknik bilgiye gelecek olursak bu süreyi azaltmak ve Google’da ön sıralara çıkmak istiyorsanız bloğunuzda SEO‘ya çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda SEO’nun ayrıntısına giremeyiz ancak SEO genel olarak Google arama motorunda ön plana çıkmanızı sağlayan bir dizi kurallar bütünü olduğunu söyleyebiliriz. Bunla beraber dediğimiz gibi günde en az 300 kelimelik ama 299 değil 300 kelimelik içerikler yayınlamanız gerek. Hatta bunu minimum 330 da tutmanız iyi olacaktır, bunun sebebi ise bu kelime sayısının altındaki yazılara Google arama robotları inceleme için dahi gelmemekte olmaları.

Blog Açarak Para Kazanma Yolları

blog açarak para kazanma kazanma yolları
blog açarak para kazanma kazanma yolları

Bloğunuzu açtınız ve dediğimiz hususlara da dikkat ediyorsunuz ve yavaş yavaş sitenize ziyaretçi çekmeye başladınız. Para kazanmanın temeli ise ziyaretçilerin sizin sitenizde gezip tozması ve bunu yaparken arada reklamlara tıklaması veya sadece görmesi. Ve çeşitli kaynaklarla koyabildiğiniz reklamlar size para kazandıracak. Gelin size ortalama tahminlerden oluşan para kazanma tablosunu gösterelim.

  • Her gün 500-1.000 ziyaretçi alan bir blog sitesi ayda 300-800 TL arası para kazanabilir.
  • Her gün 1.000-3.000 ziyaretçi alan bir blog sitesi ayda 1.000-2.000 TL arasında para kazanabilir.
  • Her gün 3.000-10.000 ziyaretçi alan bir blog sitesi ayda 1.800-5.000 TL arasında para kazanabilir.
  • Her gün 10.000-100.000 ziyaretçi alan bir blog sitesi ayda 5.000-50.000 TL arasında para kazanabilir.

Bu istatistikler tamamen tahmin üzeri verilmiştir, aklınızda bir fikir oluşması için. Bu paraları kazanmanız için önünüzde aslında birçok farklı yol var. Genel olarak sitelerin %75-80’i Google Adsense ile reklam vererek para kazanmaktalar ancak farklı birkaç yol daha var. Gelin kısaca bahsedelim.

Google Adsense

google adsense
google adsense

Dediğimiz gibi çoğu site bu yöntemi kullanarak para kazanmaktalar. Bu yöntemi kullanabilmek için Google Adsense üzerinden bir hesap açıp siteyi ilişkilendireceğiniz kodu site HTML kodlarına yapıştırmanız gerekmekte. Bu yöntemle sitenize giren çıkan herkes size para kazandıracak ve hesabınızda birikim yapmanızı sağlayacak. Adsense üzerinden para çekebilmek içinde 200 TL’lik sınıra ulaşmanız gerekmekte, bu sınıra ulaştıkça her ay bir memur gibi paranız hesabınıza yatacaktır.

Tanıtım Yazısı

seo tanıtım yazısı nedir
seo tanıtım yazısı nedir

Bu yolda aslında bir nevi reklam verme işlemine benzerdir. Ancak bu yolu kullanabilmek için iyi bir ziyaretçi kitlesine ve otoriteye sahip olmanız gerekmektedir. Bu yoldaki ana mantık siz diğer özel sitelerin konusunu, anahtar kelimelerini ve site linklerini taşıyan bir nevi reklam yazısını kendi bloğunuzda yayınlayarak size tanıtım yazısı veren sitenin daha fazla ziyaretçi almasını sağlıyor olacaksınız.

Content Marketing ( İçerik Pazarlama)

İçerik pazarlama
Blog açarak para kazanma : İçerik pazarlama

Bu yolda adından anlaşıldığı gibi direk içerik pazarlaması yaparak ve sattığınız ürünlerden komisyon alarak para kazanırsınız. Örneğin bir teknoloji bloğunuz var ve ziyaretçiniz çok. Anlaştığınız bir firmanın bilgisayarlarını tanıtıp pazarlıyorsunuz ve sizin bloğunuzdan gidip her bilgisayar alımında size 200 – 300 TL tahmini gelir geliyor. Bunun gibi birçok içeriği hatta kendi içeriğiniz varsa onu bile pazarlayarak para kazanabilirsiniz.

Birkaç Farklı Yol

Blog yazarak para kazanma yolları
Blog yazarak para kazanma yolları

Yukarıdaki bahsettiğimiz yollar bloggerların en çok gelir elde ettiği yollar olsa da bir kaç yol daha mevcut gelin listeleyerek onlara da göz atalım.

  • Reklam alanı: bloğunuzun farklı yerlerine Google Adsense dışında özel reklamlar vererek de para kazanabilirsiniz.
  • Backlink satışı: Tanıtım yazısına benzer ama sadece yazılarınız 1 2 link kullanmanızla gelir elde ettiğiniz bir yöntem.
  • Çekiliş: Bazı firmalar sizin bloğuzun üstünden ürünlerini çekilişle dağıtabilir. Bu anlaşmalarda sizde komisyonunuzu alırken bir yandan daha fazla ziyaretçiye de sahip olursunuz.
  • Genel olarak pazarlama ve reklam: Yukarıda bahsettiğimiz neredeyse tüm yolların temeli reklam ve pazarlamadan geçiyor. Sizde özel anlaşmalarla birçok farklı yol türetip blogtan para kazanavilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.