grafik tasarım yaparak para kazanma
grafik tasarım yaparak para kazanma

Bugün sizlere genel bir konu çerçevesinde grafik tasarım yaparak internetten para kazanma yollarını ve yapmanız gerekenleri özetle anlatmaya çalışacağım. Bu yazıyı okuyan veya bu konuları merak eden çoğu kişinin evden rahatça para kazanma düşüncesine de yazımızda cevap vermiş olacağız.

Grafik Tasarım Yaparak İnternetten Para Kazanma

Grafik tasarım
Grafik tasarım

Grafik tasarıma girmeden önce internetten para kazanma işlemindeki genel bir yargıyı kırmak istiyorum. Yazdığım bu temalı yazılarda dediğim gibi ne kadar evden oturduğumuz yerden yapabildiğimiz bir iş modeli de olsa saatlerce emek vermeniz gerek. Hatta bazen süreyi yetiştirmek için geceleri bile çalışmanız gerekecek. Genel olarak bu iş modeline ise Freelance denmektedir.

Grafik tasarım konusu da geniş bir konudur. Normalde birçok farklı şekilde gerçekleşebilen tasarımsal ürünlerin biz bilgisayar ortamında düzenlenen ve bu ortamdan satılanlarına odaklanacağız. Genel olarak tasarım programları kullanarak freelance aracı platformlarından satılan bu ürünlerin birçok türünü sayabiliriz.

grafik tasarım yaparak para kazanma yolları
grafik tasarım yaparak para kazanma yolları

Grafik tasarım ürünleri bazında şirketlerin, firmaların, özel kuruluşların ihtiyacı olan grafik bazında projelerin neredeyse birçoğunu sayabiliriz. Bu ihtiyacı karşılamak için reklam şirketleri, grafik tasarım şirketleri olsa da hala bu işlerin çoğu maliyeti daha az ve yönlendirebilir olduğu için Freelance çalışanlara yaptırılmaktadır. Bu tasarımlarda reklam pankartı, reklam videosu, logo, banner, bilet, takvim gibi aklınıza ne gelirse tasarlayıp para kazanabilirsiniz.

Tasarımlarımızı Nasıl Satabiliriz

Photoshop ile internetten para kazanma
Photoshop ile internetten para kazanma

Tasarımı nerede ve nasıl hazırlayabileceğinizi söylemeden hemen önce bunları nerelerde satabilirsiniz onu söylemek gerek. Öncelikle eğer freelance çalışacaksanız, kendinizi tanıttığınız portfolyo tadında bir sitenizin olması sizin yaptıklarınız ve yapacaklarınız hakkında müşterilere bir fikir verecektir. Site ile beraber yaptığınız çalışmaları sosyal medyada paylaşarak da o tarz çalışmalar isteyen kişilere ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında en yaygın yöntemlerden biri ise freelance web master topluluk platformlarında ilan açmak. Bu sitelerden bazı koşullarda profilinizi oluşturarak ilan açıp müşterilere ulaşabilirsiniz. Gelin forum tabanlı web master topluluk platformlarını görelim.

 • Bionluk: Türkiye bazında çoğu freelancerın bulunduğu bir platform.
 • R10.net: Klasik forum yapısında davet koduyla üye olunabilen güvenilir bir platform.
 • Sadeceon: Bionluk sistemine yakın olan ve istediğiniz kadar ilan açabileceğiniz bir platform.
 • WMaracı: Forum bazında birçok alandan da freelancer tercihi olan bir platform.
 • Webmasterforum: Yine ülkemizde tercih edilen web master forumlardan bir tanesi.

Forum bazında web master topluluklarının dışında bazı sitelerde de özellikle web tasarım, grafiklerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Ayrıca grafiklerin birçok türü var siz kendi alanınıza uygun araştırmalarla birçok platform bulabilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz alanında iyi platformlar.

 • themeforest.net: Özellikle tema satışlarında çok kullanılan ve birçok site tabanlı grafiğin de satış adresi.
 • creativemarket.com: Yine site tabanlı oluşturulan birçok grafiğin satış adresi
 • WordPress.org: WordPress alt yapısına uygun tema ve birçok grafiği direkt olarak WordPress’ten de satabilirsiniz.
 • Shutterstock.com: Bu site ile de stock görseller ve tasarımlar oluşturarak satışa çıkarabilirsiniz.
 • Envato Market: Aşağıda da bahsedeceğiz vektör tabanlı çizimlerden photoshop ürünlerinize birçok grafik tasarımınızı satabileceğiniz ve 2006 yılından bu yana alanının en iyilerinden biri olan platform.
 • Art.com: (şuanda sadece Amerika kullanıcıları kullanabiliyor) Uğraştınız ve sanat eseri değerinde dijital resimlere imza attınız. Bu platform sayesinde resimleriniz basılarak tablo olarak satılacak sizde satışlardan komisyonunuzu alacaksınız.

Kullanabileceğiniz Adobe Tasarım Uygulamaları

Adobe Programları
Adobe Programları

Biraz daha profesyonel çalışmak içinde tasarım yaptığınız programlarda kendinizi geliştirmeniz gerekmekte. Kullandığınız programın her ayrıntısını bilin ki kendi dokunuşlarınızla efsunlu bir tasarım oluşturun. Bu alanda en çok kullanılan programlar ise Adobe’nin neredeyse her tasarım alanı için ürettiği profesyonellerinde bolca kullandığı uygulamalardır. Bu programları ise aşağıda kısaca özetledik.

 • Adobe Photoshop : Profesyonel pixsel tabanlı görsel çalışmalar için.
 • Adobe İllustrator: Profesyonel vektör tabanlı görsel çalışmalar için.
 • Adobe Premier Pro: Ayrıntılı video montaj programı
 • Adobe After Effect: Profesyonel efekt oluşturma programı.

Ayrıca ilginizi çekebileceğinden eklemek istiyorum, blog açarak para kazanmak isterseniz eğer ayrıntılı yazımıza ve anlatımımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. Onun haricinde tüm Adobe uygulamalarını bu linke giderek ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.