Etkili tanıtım yazısı çalışması için yapılması gereken 5 altın kural!.. 1

Seo çalışmaları sitemizin veya anahtar kelimemizin, arama motorlarında üst sıralara çıkması ve daha fazla insan tarafından bulunabilirliği artırılması adına yapılan en önemli çalışmaların başında gelir. Bu yazımda sizlere seo çalışması yaparken, siteleriniz yada anahtar kelimeleriniz için aldığınız, yayınladığınız tanıtım yazılarını daha etkili hale getirmek için yapmanız gereken 5 altın kuralı açıklayacağım.

1 – Kaliteli bir tanıtım yazısı en önemli kuraldır.

Tanıtım yazısı yazarken bazen gözden kaçan bir husustur, boş kelimelerle süslenen yada anlamsız cümlelerle anahtar kelimemize link vermeye çalışmalar tamamiyle faydasız aksine seo çalışmalarımıza kötü etki edecek bir şeydir. İlk olarak kaliteli bir tanıtım yazısı yazmayı hedefleyin.

Tanıtım yazısı yazarken, hedef kelime yada sitenin kategorisine uygun konular seçilmeli, konuyu okuyan insanları hem bilgilendirmeli, hem de daha fazlasını öğrenmek, anlamak için vereceğiniz bağlantılara tıklayarak sitenizi ziyaret etmeli. Bunu sağlamanın ilk yolu, kaliteli, iyi yazılmış, kullanıcıyı bilgilendiren bir tanıtım yazısıdır.

2 – Tanıtım yazılarını reklam olarak düşünmeden hazırlayın.

Tanıtım yazıları verirken insanlar aslında çok büyük bir yanlış yaparlar ve bu çalışmayı reklam olarak görür, o şekilde programını yapar. Ancak bu tamamen yanlıştır. Tanıtım yazıları aslında kullanıcıya hissettirilmeden viral reklam şeklinde hazırlanmalı. Hem kullanıcıyı tanıtım yazısı alınan sayfada tutarken, hem de sonrasında verilen linklere tıklamaları düşünmeniz gereken en önemli konu olmalı.

3 – İlk öncelik: kullanıcının tanıtım yazısı sayfasında uzun süre kalması.

Tanıtım yazılarını reklam olarak görmemek ve viral reklam olarak düşünmek gerek diye daha önce yazmıştım. Bunu yaparken kullanıcının, tanıtım yazısı alınan makale, haber sayfasında uzun süre kalmasını sağlamanız size + bir puan kazandıracak hareketlerden biri olacaktır.

kaliteli tanitim yazisi

Tanıtım yazınız kaliteli değilse zaten giren kullanıcının hemen çıkmasına neden olacak, bu da googleye çok net bir mesaj verecek: Bu sayfa kullanışsız ve kullanıcıyı ilgilendirmiyor. Doğal olarak tanıtım yazısı sıralamaya girmeyecek, bunun sonucunda linkleriniz fark edilmeyecek, googlenin önem listesine alınmayacaktır. Sonuç: kalitesiz tanıtım yazıları, umutsuz vakalar. Kaliteli tanıtım yazıları, daha popüler sonuçlar.

4 – Kullanıcıları ve google’yi aptal yerine koymayın.

Bazı tanıtım yazıları görüyorum, her cümlesi ile farklı bir makale yazılabilir. O kadar farklı konulara girilmiş ki, her cümlede insanın kafası allak bullak oluyor. Özellikle sırf anahtar kelime kasmak için makale yerine kelime öbekleri yazılması tamamen seo çalışmalarını olumsuz etkileyen bir durumdur. Unutmayın, yazdığınız tanıtım yazılarını kullanıcılar okumazsa Google hiç okumaz..

5 – Tanıtım yazınızı kullanıcılara okutacak siteler bulun.

Bazı siteler tanıtım yazılarını kullanıcılardan uzaklara koyuyor, haliyle google’nin bulması yeterli deniyor. Tam aksine kullanıcının erişemediği yada paylaşmadığı bir tanıtım yazısından sakin umutlanmayın. Çünkü hiçbir zaman bunun faydasını görmeyeceksiniz. Tanıtım yazılarınızı verdiğiniz sitenin kategorisi kadar, o tanıtım yazısını okuyacak insanların konuyla ne kadar alakadar olduğuda önemlidir. Sadece arama motorlarının indexlemesi için yapılan tanıtım yazılarının etkisi kısa süreli olacaktır. Uzun süreli bir sonuç beklemeyin çünkü Google 2 sene önceki Google değil, her geçen gün yenileniyor, algoritmalarını geliştiriyor. Kullanıcı odaklı olmayan hiç bir yazıyı yada makaleyi ön plana çıkarmadığı gibi, içerisinde bulunan linklerin kalite seviyesinide düşürüyor.

Sonuç olarak konuyu toparlayarak netleştirmek istiyorum. Tanıtım yazısı alırken en çok yapılan hata bunu arama motorları için yapmak olacaktır. İlk önceliğiniz kullanıcıya tanıtım yazınızı okutacak derecede kaliteli bir yazı hazırlamanız, linklemeyi de reklam olmayacak şekilde sadece verilen anahtar kelimeyle alakalı sayfalara yapılmalıdır.

Tanıtım yazısı alınan sayfada, kullanıcı uzun süre kalmıyor, hemen çıkıyorsa kesinlikle bunun size bir faydası olmayacaktır. Olursa bile bu çok kısa süreli olacaktır, bununda sebebi arama motorlarının makalenin kalite puanı için gereken bir zaman dilimine ihtiyacı olmasıdır. Google’nin analiz sonuçları kısa sürede etkisini gösterecek tanıtım yazıları etkisini kaybedecektir.

google kalite puani

Tanıtım yazıları unutulacak şekilde yazılmamalı, her zaman kullanıcıyı bilgilendirecek ve ilgisini çekecek şekilde yazılmalı. Yada kategori itibari ile güncellenmesi gerekiyorsa zaman içerisinde yeni içerikler üretilmeli ve bu şekilde tanıtım yazılarının etkisinin sürmesini sağlayabilirsiniz. Teknik olarak önceki tanıtım yazılarını güncelleme şansınız varsa buda yerinde ve iyi olacaktır ancak yazıların güncellenme tarihlerinin meta kodlarında görünüyor olması önemli, Google ye bunu bir şekilde bildirmeniz gerekli.

Son olarak çok fazla uzadı farkındayım ancak tanıtım yazınızın kullanıcılar tarafından paylaşılacak şekilde hazırlanması çok önemli. Sosyal medyanın gücünü hafife almayın ve kullanıcılara paylaşacakları içerikler hazırlayın. İmkanınız varsa çevrenizden bu tanıtım yazılarını paylaşmalarını isteyin, etkisini 2 kat artıracak, anahtar kelimelerde ciddi kalite puanı kazanacaksınız.

Tanıtım yazısı konusunu hafife almadan, konuya bir kullanıcı gözü ile bakarak çalışma yapmalısınız. Okumadığınız bir tanıtım yazısının, hiç kimseye etkisi olmaz, ne yayınlayan siteye nede yayınlanan siteye.

Bakış açınızı her zaman kaliteden yana yapın, kaliteli sitelerden, kaliteli tanıtım yazıları alın. Yoksa harcadığınız zaman uçup gider..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.