Ana Sayfa Programlar dünyası Bilgisayar programları Adobe Dreamweaver Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Adobe Dreamweaver Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

0
Adobe Dreamweaver Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?
adobe dreamweaver nedir ne işe yarar

Bir web site arayüzü veya site sayfası HTML kod türü temelinde oluşturulur ve bir metin dosyasıyla da oluşturulabilir. Ancak günümüzde bu yöntem oldukça gereksiz görünmekte çünkü “HTML editörü” türündeki programlar gereksiz kodlama bilgisi bilmemizi engelleyerek dinamik tasarımlar yapmamızı sağlıyor. Bu HTML editörlerinden biri ise alanında başarılı Dreamweaver programıdır. Gelin Adobe Dreamweaver nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır; görelim.

Adobe Dreamweaver Nedir?

İlk 1997 yılında macromedia firması tarafından geliştirilen ve Adobe’nin bu firmayı satın almasıyle haliyle Adobe Dreamweaver halini alan bir programdır. 2005 yılından beri istiznasız Adobe tarafından geliştirilen uygulamanın Türkçe dahil birçok dil desteği bulunmakta.

Adobe Dreamweaver
Adobe Dreamweaver Nedir

Webmaster alanının vazgeçilmezlerinden olan program birçok web tasarımcı tarafından da kullanılmaktadır. Temelinde web sayfaları hazırlamak ve HTML şablonlarıyla veya programlamayla bir site meydana getirmek için kullanılan bir yazılımdır. Size bir site oluşturmak için gerekli HTML kodlarını bilmenize gerek bırakmayan uygulama basit mantığı ve arayüzüyle de size oldukça yardımcı olmaktadır.

Adobe Dreamweaver Ne İşe Yarar?

Adobe Dreamweaver size tam anlamıyla bir site veya arayüz tasarlamanız konusunda tabiri caizse bir apartmanın en üst katına yürüyerek çıkmak yerine asansörle çıkmanıza yarar. Verdiğimiz görselde görüldüğü gibi direk olarak şablon üzerinde tasarlama yaparak ve eklediğimiz unsurlar direk olarak HTML kodlarına dönüşerek bize epeyce pratik sağlar.

adobe dreamweaver
adobe dreamweaver “Adobe Resmi Site Alıntısıdır”

Dreamweaver sayesinde sıfırdan web sitesi oluşturabileceğiniz gibi masaüstü yazılımları oluşturmanızada yarar. Hem webmaster hem de masaüstü yazılım tasarlama konusunda oldukça fazla programlama diliyle çalışma imkanı sunmakta. Bu diller;

  • HTML
  • CSS
  • C#
  • Visual Basic
  • ASP
  • XML
  • Veya diğer birçok programlama dili..

Adobe Dreamweaver Nasıl Kullanılır?

İlk önce uygulamayı indirmemiz gerek. Adobe Dreamweaver, Adobe programlarının neredeyse hepsi gibi bir abonelikle satılan uygulama için belli bir ücret ödemeniz gerek. Eğer programı denemek isterseniz de 30 günlük hiçbir kısıtlamaya maruz bırakmayan deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

Uygulamayı ilk kurduğunuzda karşımıza karışık paneller gelebilir. Uygulamayı Türkçe kullanarak hangi panelin ne işinize yarayacağını anladıktan sonra gereksiz panelleri kapatabilirsiniz. İlk başta karışık duran bir arayüze sahiptir ancak ne neye yarar öğrendikten sonra arayüzün ne kadar basit ve pratik olduğunu göreceksiniz.

adobe dreamweaver ne işe yarar
adobe dreamweaver ne işe yarar

Uygulamanın arayüzünü çözdükten ve el pratiği edindikten sonra bildiğiniz programlama dillerine göre aklınızdaki projeyi şekillendirebileceksiniz. Adobe Dreamweaver için programlama dili şart mı, derseniz azami miktarda evet. Uygulama HTML temel kodlarını sizin yazmanıza gerek bırakmıyor ancak diğer tasarımsal unsurları kodlamanız gerekecektir.

Bu uygulama FLASH formatının yaratıcısı olan Macromedia’nın ürettiği bir uygulama olduğu için bu alanda birçok uygulamayla ve Adobe uygulamalarıyla kolayca sekronize çalışabilme potansiyeline sahip. Gelin diğer Adobe Uygulamaları neler, ne işe yararlar; yazılarımıza dilerseniz göz atalım.

***

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.