adobe dimension nedir
adobe dimension nedir

Adobe Dimension programı 3 boyutlu marka bilinci oluşturan logo, banner gibi içerikleri cisim veya nesnelere entegre edebileceğiniz kullanışı oldukça basit bir render uygulamasıdır. Biraz teknik bilgilerle açıkladığımız ancak tamamen basit ve pratik şekilde oluşturulmuş Adobe Dimension nedir, ayrıntılı olarak görelim.

Adobe Dimension Nedir?

Teknoloji geliştikçe ve grafik tasarım alanı ilerledikçe firmalar marka bilinci oluşturacak tasarımlara ihtiyaç duymakta. Bu ihtiyacı ise artık sadece reklam veya tasarım şirketleriyle değil freelancerlarla çalışarak da gidermekteler. Bu konuda marka bilinci oluşturan logo, banner gibi ürünleri oluşturmak kadar müşteriye bu ürünlerin nasıl gözükeceğini göstermekte önem arz ediyor.

adobe dimension nedir ne işe yarar
adobe dimension nedir ne işe yarar

Dediğimiz gibi Adobe Illustrator veya Photoshop ile yaptığınız logo vb. çalışmalar bazen yeterli olmuyor. 3 Boyutlu şekilde örneğin bir logoyu firmanın ürünleri üzerine entegre ederek nasıl görüneceğinin de önizlemesini göstermiş oluyorsunuz.

Bu noktada ise 3d max veya cinema 4d uygulamaları dışında bir de Adobe Dimension programı devreye girmekte. Bu programın amacı tamamen basit ve pratik bir kullanım oluşturmak. Yani bazı karmaşık programlarda bu renderi yapmak için logoyu hazırlamaya verdiğiniz zaman kadar neredeyse harcıyorsunuz. Ancak profesyonel olmasanız da bu programda 5 10 dakika için harika bir çalışma harcayıp renderlayabilirsiniz.

Adobe Dimension 3 Boyutlu Render Programı

Adobe Dimesion Örnek Çalışma
Adobe Dimesion Örnek Çalışma

Bu program sıfırdan bir 3 boyutlu cisim üretmek için aslında kullanılmıyor. Zaten bu alanda Adobe programlarından substance yeterli oluyor. Adobe Dimension asıl olarak 3 boyutlu cisimlere önceden tasarlanmış logoları, pankartları veya banner gibi tasarımları entegre etmenize yarıyor. Örneğin siz bir soda şişesine firmanın logosunu yapıştırmak istiyorsunuz bu programda logo otomotik olarak şişenin etrafında geçiriliyor ve bu şişeyi 3 boyutlu bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

Dediğimiz gibi satmak istediğiniz bir tasarımı müşteri deneyimi oluşturmak için kolayca önceden oluşturulmuş 3 boyutlu cisimlere entegre edebilirsiniz. Bunun yanında ise ortamı, aydınlatmayı vb. birçok özelliği ayarlayabiliyorsunuz. Bu kadar imkanın yanında programın en güzel özelliği ise tüm bunları katmanlar halinde kaydedebilme özelliğidir. Bu sayede hazırladığınız projeyi direk olarak Photoshop yardımıyla da istediğiniz ayarı verebilirsiniz.

Adobe Dimension Nedir Örnek
Adobe Dimension Nedir Örnek

Program tamamen pratik tasarımlar yapmak üzerine çıkartılmış ve ortalama bir tasarım 10 dakika civarı düşünülmekte. Ancak bu programın geliştirilmeye açık en büyük sorunu ise render süresinin biraz fazla olması ve biraz iyi bir sistem istemesi. Sistem olarak da minimum 8 GB RAM isteyen program 12 GB RAM’de orta gereksinimde 16 GB RAM’de ise önerilen ayarlarda çalışmakta.

***

Benzer Adobe Programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.